Bites pakeis skraidantys apdulkinimo robotai
2016-07-26

Varšuva. Tyrimai patvirtino mokslininkų sukurtos mechaninės „bitės" efektyvumą apdulkinant augalus. Pirmą pasaulyje autonominį parodomąjį augalų žiedų apdulkinimo prietaisą, kuris savarankiškai geba aptikti žiedą, surinkti žiedadulkes ir pernešti jas ant tos pačios ar kitos rūšies žiedų, sukūrė Varšuvos technikos universiteto mokslininkai.

Universiteto pranešime pabrėžiama, kad aeronautikos inžinierių sukurtas B-Droidas (taip pavadintas prietaisas) išsiskiria tuo, jog jo nekontroliuoja žmogus - tai atlieka programinė įranga.

B-Droide įrengtos dvi vaizdo kameros, kurios padeda atpažinti žiedus ir leidžia orientuotis erdvėje. Prietaisą valdo 2 kompiuteriai. Mažesnysis, įrengtas „bitėje", siunčia į centrinį kompiuterį duomenis apie pastebėtus augalus. Didysis kompiuteris analizuoja informaciją ir siunčia „bitei" nurodymus.

Mokslininkai kuria dvi prietaiso versijas - važiuojančio sausuma ir skraidančio. Važiuojančio B-Droido prototipas bitės nė iš tolo neprimena. Apdulkinimo robotas yra montuojamas ant judančios platformos. Kai jis apdulkina vieną plotą, platforma važiuoja į kitą sektorių. Šis prietaisas tinka apdulkinti didelius augalų plotus. Prototipas jau išbandytas rapsų lauke.

Varšuvos technologijos universiteto išradimas yra atsakas į masinių bičių žūčių problemą. Šių vabzdžių apdulkintojų populiacijos mažėjimo priežastys yra skirtingos. Bičių mažėjimo pasekmes gali būti labai skaudžios, nes daugiau kaip trečdalį kultūrinių augalų ir daugumą laukinių augalų apdulkina tik bitės.

Skraidančius miniatiurinius apdulkinimo robotus kuria ir kitų pasaulio šalių mokslininkai. Daugiausiai apie savo pasiekimus iki šiol skelbė Harvardo universiteto mokslininkai, kuriantys ir tobulinantys prietaisą „Robo-Bee".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas, Jūsų nuomone, labiausiai lemia žemės ūkio paskirties sklypų kainą?
Orai