


Vašingtonas. Ilgai sandėliuojant bulves, ypač jei patenka saulės šviesa, gumbai pažaliuoja ir sudygsta. Mokslininkai teigia radę būdą kaip sumažinti toksinų kaupimąsi gumbuose.
Bulvės natūraliai gamina chemines medžiagas, kurios apsaugo nuo vabzdžių kenkėjų. Saulės šviesa skatina glikoalkaloidų (α – solanino ir α – čakonino) sintezę, net nuėmus derlių. JAV Kalifornijos universiteto mokslininkai nagrinėjo glikoalkaloidų biosintezės kelią ir pareiškė, jog gali sumažinti toksinų kaupimąsi gumbuose, tačiau paliktų apsauginę funkciją augalo žaliojoje antžeminėje dalyje. Tai palengvintų ne tik bulvių saugojimą, bet ir transportavimą.
Tyrime, paskelbtame mokslo leidinyje „Science“, daugiausia dėmesio skirta baltymui, pavadintam „GAME15“. Jis veikia kaip fermentas ir aktyvuoja eilę grandininių reakcijų, susijusių su glikoalkaloidų gamyba. Būtent šis fermentas yra atsakingas, kad toksiški junginiai nutekėtų į tam tikras ląstelių dalis.
Augalas, norėdamas gaminti „GAME15“ paima tam tikras medžiagas iš ląstelių sienelių ir nukreipia į endoplazmą. Pomidorų lapuose, stiebuose, šaknyse, žaliuose ir neprinokusiuose vaisiuose taip pat randama glikoalkaloidų. Mokslininkams užslopinus genus, susijusius su „GAME15“, buvo sustabdyta ir toksinų sintezė.
Nauji atradimai – augalai be glikoalkaloidų – suteiktų galimybę naudoti maistui ir kitas augalų dalis, tokias kaip bulvių ar pomidorų lapai, ribotoje aplinkoje, pavyzdžiui, kosminėse misijose bei vertikalaus ūkininkavimo sistemose.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Biomedicinos mokslų žinios – naujoms veislėms kurti
2025-04-28 -
Augalams stebėti – popieriniai jutikliai
2025-04-22 -
Tinkama sėjomaina padeda išlaikyti derlingą dirvožemį ir užtikrinti augalų sveikatą
2025-04-18
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)