Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Veterinarija
Specializuotas centras pagalbą teiks laukiniams ir konfiskuotiems gyvūnams

Kauno r. Šalia Kauno pradėjo veikti pirmasis Baltijos šalyse centras, kuriame visą parą teikiama kvalifikuota pagalba sužeistiems, iš netinkamos aplinkos paimtiems ar globos reikalaujantiems laukiniams gyvūnams iš visos Lietuvos.

Naujasis Laukinių gyvūnų globos centras (LGGC) yra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) padalinys.

Per LGGC atidarymo šventę LSMU rektorius prof. Rimantas Benetis pabrėžė, kad Universitetui ir visai šaliai centro įkūrimas yra sėkmingo tarpinstitucinio bendradarbiavimo pavyzdys. Tai LSMU kartu su Aplinkos ministerija (AM) įvykdytas projektas, finansuotas AM ir Europos Sąjungos lėšomis, o Kauno rajono savivaldybė prisidėjo prie to, kad šį centrą lankytojai pasiektų geresniu keliu.

Bioversija 2024 04 15 m7

Unikalaus centro statybos kainavo 4,8 mln. eurų. Jo veiklą kasmet finansuos Aplinkos ministerija. Šių metų biudžete tam skirta 800 tūkst. eurų.

LGGC atidaryme simbolinę juostelę perkirpo Centro vadovė Justina Morkūnaitė, aplinkos ministras Simonas Gentvilas, LSMU rektorius prof. Rimantas Benetis ir Kauno r. meras Valerijus Makūnas

LGGC įrengtas 5,77 ha ploto teritorijoje, jį sudaro modernus pastatų kompleksas: veterinarijos gydykla su apžiūros patalpomis ir naujausia diagnostine įranga aprūpinta operacine, laboratorija, gydymo-reabilitacijos patalpos, vidaus ir lauko voljerai, biuro ir kitos veiklai reikalingos patalpos. 

LGGC lauko voljerai

Laukinių gyvūnų globos centro vadovė Justina Morkūnaitė pasakojo, kad globotinių Centras sulaukė jau paskutiniosiomis gruodžio dienomis. Šiuo metu LGGC globojama per pusšimtis papūgų, 4 karališkieji pitonai, amerikinė raudonoji voverė, gulbės, 12 kačių hibridų, servalas, didysis apuokas, liepsnotoji pelėda, jūrinis erelis. 

Iš netinkamos aplinkos paimtas ir LGCC laikomas servalas

Pasak vadovės, per metus Centras galės suteikti gydymo ir globos paslaugų per 1 200 įvairaus dydžio laukinių gyvūnų: paukščiams, ropliams, įvairaus dydžio žinduoliams. Jiems teiks pagalbą penki aukštos kvalifikacijos veterinarijos gydytojai ir kiti specialistai. 

Galintys savarankiškai gyventi laukiniai gyvūnai bus grąžinami į jų natūralias buveines. Tikimasi, kad LGGC specialistų suteikta veterinarinė pagalba pagerins laukinių gyvūnų išgyvenamumą, padidins jų paleidimo į laisvę tikimybę. 

Centre įrengta moderni operacinė

Kita Laukinių gyvūnų globos centro funkcija – visuomenės švietimas: LGGC siekia tapti traukos centru besidomintiesiems laukine gamta, prisidėti šviečiant visuomenę apie laukinių gyvūnų globą. 

Ateityje Centras skatins ir savanorių veiklą, taip pat jame bus atliekami moksliniai tyrimai.

Į pirmojo šalyje specializuoto tokios paskirties centro atidarymo iškilmes susirinko gausus būrys svečių – visų LGGC projekte dalyvavusių institucijų, LR Seimo, Vyriausybės, savivaldos, visuomeninių organizacijų atstovai, taip pat didelis būrys LSMU Veterinarijos akademijos dėstytojų ir veterinarijos gydytojų.

LSMU Veterinarijos akademijos lektorė dr. Jūratė Kučinskienė kartu su kolega dr. Vytautu Ribikausku yra tarsi LGGC krikštatėviai – jie padarė studijų analizę ir nuo pat idėjos dalyvavo centro kūrime.

J. Kučinskienės teigimu, didžiausias iššūkis Centrui bus gyvūnų skaičius – pirmasis darbo mėnuo rodo, kad jis, deja, gali būti daug didesnis, nei numatyta galimybių studijoje. „Bet, tikiuosi, veržlūs darbuotojai situaciją suvaldys“, – sakė gyvūnų gerovės specialistė J. Kučinskienė. Todėl dar vienas ne mažiau svarbus iššūkis – visuomenės požiūrio keitimas į gyvūną.

LGGC dirba veterinarijos gydytojai, turintys įvairių patirčių, iš jų vienas dirba su egzotiniais gyvūnais, kitas su paukščiais, yra traumatologas ir kt. Centras turi ir galingą automobilį, su kuriuo galės pasiekti atokias vietas ir transportuoti didesnius gyvūnus.  

Centro vadovė J. Morkūnaitė informavo, kad, norint iškviesti pagalbą, sužeistam ar netinkamai laikomam gyvūnui reikia skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos