Medžiotojams – išmokos už sumedžiotas šernų pateles
2015-11-17

Vilnius. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praneša, kad iki kitų metų pabaigos bus mokamos išmokos už sumedžiotas šernų pateles. Taip tikimasi paskatinti medžioti ne tik jaunus patinus, bet ir pateles, tokiu būdu efektyviau reguliuojant šernų populiacijos gausėjimą šalyje.

Pagal patvirtintą išmokų skaičiavimo ir mokėjimo tvarką nuo šių metų lapkričio 14 d. iki 2016 gruodžio 15 d. medžioklės plotų naudotojams numatoma už šernų pateles nuo 12 iki 24 mėnesių amžiaus mokėti po 50 eurų, už vyresnes kaip 24 mėnesiai - po 100 eurų.

„Populiacijos skaitlingumas yra pagrindinis faktorius įvairių ligų plitimui, gyvūnų užkečiamosios ligos ne išimtis. Mokslininkai teigia, kad veiksmingas šernų populiacijos reguliavimas leistų lokalizuoti ir sustabdyti afrikinio kiaulių maro plitimą. Kaip tik todėl šernų tankumas šalyse, kur pasireiškė ši pavojinga liga turi būti minimalus arba neviršyti 0,5 šerno kvadratiniame kilometre. Tikimės, kad išmokos motyvuos medžiotojus, nes visos iki šiol taikytos šernų populiacijos reguliavimo priemonės nebuvo pakankamai efektyvios. Saugant ir nemedžiojant šernų patelių bandų skaitlingumas labai greitai atsistatydavo", - sako VMVT direktorius Jonas Milius.

Linas agro mob 21 04 01

Pasak VMVT Skubios veiklos skyriaus l.e.p. vedėjo Pauliaus Buršausko, ši programa kofinansuojama Europos Komisijos (EK). „Pagal paskaičiavimus esame pateike EK metinę programą, kiek mums maždaug reikėtų pinigų. Tad lėšų trūkumo kaip ir neturėtų būti. Buvo pateiktas Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Estijos pasiūlymas, kad tokia tvarka būtų įvesta visame Baltijos regione ir EK pritarė dėl kofinansavimo", - „Mano ūkiui" sakė P. Buršauskas. Tad minėtosios šalys savo medžiotojams taip pat mokės už sumedžiotas šernų pateles.

P. Buršausko teigimu, tikimasi, kad iki šių metų galo Lietuvoje bus sumedžiota apie 3 000 šernų patelių, kitiems metams numatoma virš 15 000.

Norintys gauti išmokas, prašymus už praėjusį mėnesį sumedžiotas šernų pateles turės pateikti teritorinėms VMVT arba Nacionaliniam maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutui iki einamojo mėnesio 15 dienos.

VMVT taip pat primena, kad medžiotojai turi užtikrinti, jog iš kiekvienos sumedžiotos šerno patelės būtų paimti kraujo mėginiai ir užpildyti šernų mėginių paėmimo aktai afrikiniam kiaulių marui, amžiui ir lyčiai nustatyti. Neteisingai paėmus mėginius ar blogai užpildžius prašymą arba aktą, išmoka už sumedžiotas šernų pateles nebus mokama.

VMVT, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių rūšių augalų plotus ūkyje šį pavasarį ketinate gerokai padidinti?
Orai