Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Veterinarija
Komerciniame ūkyje – paukščių gripas Papildyta

Vilnius. Lietuvos komerciniame ūkyje pirmą kartą nustatytas paukščių gripo virusas, pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).  

Marijampolės savivaldybės Liudvinavo seniūnijoje, 6,3 tūkst. kalakutų ūkyje masiškai pradėjus gaišti paukščiams jų mėginiai patvirtino, kad tai gripo H5N1 viruso potipis. 

Lietuvos vyriausias veterinaras Vaidotas Kiudulas teigė, kad dabar ūkio paukštides ir visą teritoriją reikės išdezinfekuoti, o aplink protrūkio vietą nustatytos trijų kilometrų apsaugos ir 10 kilometrų priežiūros zonos.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Neatmetame, kad tai galėjo būti dėl tiesioginio ar netiesioginio kontakto su užsikrėtusiais laukiniais vandens paukščiais, kurie yra pagrindinis viruso šaltinis gamtoje. Šis pirmas po ilgos pertraukos viruso židinys įsisukęs į komercinį ūkį atneš ir didelius ekonominius nuostolius“, – pranešime teigė V. Kiudulas.

Lietuvoje gripo virusas anksčiau pastebėtas tik smulkiuose ūkiuose, kur paukščiai laikomi savo reikmėms. Paskutinį kartą židinys fiksuotas kovą 34 paukščių ūkyje Varėnos rajone.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pirmadienį pranešė gavęs VMVT informaciją apie nustatytus paukščio gripo atvejus, nedelsiant ėmęsis visų prevencijos priėmonių.

„Išsiaiškinti visi sąlytį su nugaišusiais paukščiais turėję asmenys (darbuotojai), jiems nurodyta 14 dienų atidžiai stebėti sveikatą ir pajutus simptomus (karščiavimas, kosulys, dusulys), nedelsiant kreiptis į gydytoją“, – teigiama pranešime.

NVSC sako, kad specialistai aktyviai stebės ūkio darbuotojus, periodiškai su jais susisieks dėl galimų simptomų. Lietuvoje iki šiol nėra fiksuota žmogaus užsikrėtimo paukščių gripu atvejų.

Žala gali siekti dešimtis tūkstančių eurų

Marijampolės rajono Sūduvos ūkyje, kur nustatytas paukščių gripo virusas, nugaišo daugiau nei 6 tūkst. kalakutų. Jo direktorė Reda Siaurusaitienė sako, kad žala sieks dešimtis tūkstančių eurų.

„Numirė virš 6 tūkstančių, dabar pagal biologinio saugumo planą dalyvaujant veterinarijai vyksta židinio likvidavimo darbai. (...) Tikriausiai (žala sieks dešimtis tūkstančių – BNS), ne kelis tūkstančius“, – BNS antradienį sakė R. Siaurusaitienė.

Anot jos, ūkis nuo užkrečiamų ligų apsidraudęs, tačiau tiksli žala ar galima draudimo išmoka kol kas neskaičiuojama – pirmiausia reikia visiškai eliminuoti židinį.

„Taip, mes buvom apsidraudę, bet šiuo metu esam susikoncentravę į židinio eliminavimą“, – sakė ūkio vadovė.

R. Siaurusaitienė teigė, kad kitos incidento aplinkybės nėra aiškios, vyksta tyrimas: „Viską tikslinam, skaičiuojam, nenoriu komentuoti, kol tikrai nežinom“. 

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos