Kiaulių maras pasiekė ūkininko tvartą
2016-08-25

Kėdainiai. „Kol mes bandome įtikinti ūkininkus, kad afrikinis kiaulių maras sparčiai plinta, situacija kasdien prastėja. Kiaulių marą jau užfiksavome Pėdžių kaime (Pelėdnagių sen.). Čia krito ūkininko kiaulė", - sako Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alfonsas Genys.

Kiaulė krito rugpjūčio 23-ąją. Ūkininkas apie tai pranešė veterinarams. Jie atliko būtinus tyrimus ir nustatė, kad tai mažiausiai laukta žinia - afrikinis kiaulių maras. „Kadangi sodyboje buvo auginamos dvi kiaulės, tai antroji bus nedelsiant užmigdyta ir ištirta. Net nekyla abejonių, kad ir ji užsikrėtusi maru. Ši sodyba yra vos už poros kilometrų nuo Jonavos rajono Kuigalių kaimo, kur buvo fiksuotas paskutinis afrikinio kiaulių maro atvejis", - sakė A. Genys.

Pėdžiuose kritusi kiaulė - šįmet dešimtoji maro auka Kėdainių rajone. Iki tol buvo fiksuoti devyni šernai, pakirsti afrikinio kiaulių maro. „Septynis kritusius šernus Nautartų miške rado medžiotojai. Ištyrus jų gaišenas nustatyta, kad visi sirgo maru. Dar du sumedžiotus šernus tame miške ištyrus taip pat rasta maro pėdsakų. Iki šiol marą fiksavome tik tarp šernų, o dabar jis įsisuko ir tarp kiaules", - konstatavo A. Genys.

Linas agro mob 21 06 04

Pėdžiuose kritusi kiaulė dešimtoji afrikinio kiaulių maro auka šiais metais Kėdainių rajone

Maru susirgusių kiaulių šeimininkas neslėpė, jog padarė klaidą pavasarį įsigydamas paršelius. „Tikrai svarstėme, kaip pasielgti - pirkti ar ne paršelius pavasarį? Nutarėme rizikuoti. Akivaizdu, kad suklydome ir ta rizika nepasiteisino. Jau žinojome, jog maras artinasi, tačiau tikėjomės, kad jis mus aplenks. Deja. Tikrovė kiek kita. Gyvename ūkiškai. Turime paukščių, tad be maisto neliksime. Tik gaila gyvūnų ir įdėto darbo, juk kiaulaitės jau kokių septyniasdešimties kilogramų", - kalbėjo ūkininkas Petras Vyšniauskas.

Nustačius afrikinio kiaulių maro židinį Pėdžiuose, imamasi apsaugos priemonių. „Teritorija bus stebima. Nuo čia skelbiame trijų kilometrų apsaugos ir 10 kilometrų priežiūros zonas. Gyventojai turi laikytis nustatytų taisyklių. Būtina įsirengti dezinfekcinius kilimėlius prie tvartų. Į juos eiti su specialiais drabužiais. Be to, kiaules reikia šerti apdorotu pašaru. Gaila, bet aplankius kiaulių augintojus matosi, kad gal vos šimtadalis jų laikosi rekomendacijų, o kiti jas ignoruoja", - sakė veterinarijos tarnybos viršininkas.

Specialistai imasi saugos priemonių, kad iš maro židinio Pėdžiuose užkratas nepasklistų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymu iki rugsėjo 25 dienos Šėtos, Vilainių ir Pelėdnagių seniūnijų gyventojai privalo paskersti kiaules. Toks sprendimas priimtas nustačius afrikinio kiaulių maro židinį Jonavos rajono Žeimių kaime. Vykdant šį įsakymą, trijose seniūnijose privalo būti išskersta apie 200 kiaulių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai