Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Veterinarija
Į veterinarijos gydytojų norus ir prašymus įsiklausyti neskuba

Kaunas. 100 metų jubiliejų švenčianti Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacija (LVGA) birželį rengiasi smagiai paminėti neeilinę sukaktį. Tačiau iki šventės teko surengti ir svarbų darbinį renginį – suvažiavimą.

Šių metų LVGA suvažiavimas – paskutinis prieš kitais metais vyksiančius naujus Asociacijos prezidento rinkimus. Asociacijai šią kadenciją vadovaujantis dr. Audrius Kučinskas metinėje ataskaitoje apžvelgė svarbiausius pastarųjų metų darbus.

Asociacija vėl sugrįžo prie klausimo dėl paramos veterinarijos gydytojams. Dar vadovaujant ankstesniam LVGA prezidentui Vidmantui Bižokui buvo ne kartą bandyta ieškoti paramos būdų veterinarijos gydytojo įsikūrimui kaime, tačiau nesėkmingai. Šios kadencijos LVGA naujai sukurtą veterinarijos gydytojų rėmimo programą pateikė Seimo Kaimo reikalų komitetui, ji buvo „nuleista“ Žemės ūkio ministerijai, tačiau ši nerado finansinių išteklių veterinarams, pasiūlyta kreiptis į Vietos veiklos grupes (VVG) regionuose.

Bioversija 2024 07 09 m7

„Taigi, vėl esame beveik tame pačiame taške, – reziumavo A. Kučinskas. – Vis dėlto VVG galimybes išbandyti verta, Panevėžio rajone su jų finansine parama įsikūrė smulkiųjų gyvūnų klinikėlė.“

LVGA prezidentas dr. Audrius Kučinskas metinėje ataskaitoje apžvelgė svarbiausius pastarųjų metų darbus

Su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pradėta diskusija dėl gyvybiškai svarbių vaistų palengvinto įvežimo arba turėjimo, nes yra tokių specifinių vaistų, kurių farmacinėms bendrovėms neapsimoka Lietuvoje registruoti dėl mažo poreikio. Pasak A. Kučinsko, su VMVT jau buvo kaip ir rastas sutarimas, bet, pasikeitus tarnybos vadovybei, diskusijas vėl teko pradėti beveik „nuo nulio“ ir kol kas jokio sutarimo nėra.

„O tokia situacija, kai tam tikrų vaistų prireikė, jau buvo“, – teigė Asociacijos prezidentas.

Vieni aktyviausių LVGA narių – Vidas Šulcas, Virginijus Kanapė ir Artūras Abromaitis

LVGA vėl kelia klausimą dėl veterinarijos veiklos formų. Šiuo metu Veterinarijos įstatymas įvardija tik privačią ir valstybinę veterinariją. O kokiai veiklos formai atstovauja pagal darbo sutartį bendrovėje ar ūkyje dirbantis veterinarijos gydytojas? „Toks veterinaras teisiškai yra „pakabintas“, jo atsakomybė, draudimas ir visa kita yra neapibrėžta“, – būtinybę spręsti tokių veterinarų statusą argumentavo A. Kučinskas.

Su VMVT pradėta diskusija ir dėl medžiojamųjų gyvūnų veterinarinės kontrolės. LVGA prezidentas teigė, jog veterinarijos gydytojai sulaukia priekaištų, kad neva praleidžia daug ligų, susitvarko tik su trichinelioze. Vis dėlto neprivaloma tikrinti stirnų, elnių, jei patys medžiotojai kažko nepamato ar neįtaria, tad A. Kučinskas kėlė klausimą, kaip dėl kitų ligų, kurias platina ir augintiniai, ir medžiojamieji gyvūnai ir kurių niekas nekontroliuoja? Vienas tokių pavyzdžių gali būti daug problemų žmonių medicinoje kelianti echinokokozė. Kol kas ir šiuo klausimu siūlomi pakeitimai, pasak A. Kučinsko, yra nugulę VMVT stalčiuose ir juos teks vėl gaivinti iš naujo.

LVGA prezidentas ataskaitoje aptarė Europos veterinarijos gydytojų federacijos (FVE) rengiamus svarbius pokyčius, apie kuriuos kalbėta generalinėje asamblėjoje. Vienas svarbiausių – gyvūnų gerovės reikalavimų atnaujinimas. A. Kučinsko teigimu, kai naujos tvarkos bus adaptuotos ir pasieks Lietuvą, jos veiks veterinarijos gydytojų naudai. „Veterinarai turės aplankyti kiekvieną gyvūnų augintoją ir jie privalės jus pasikviesti tam tikru periodiškumu, kad įvertintumėte gyvūnų gerovės ir laikymo sąlygas. Ir tai bus mokama paslauga“, – aiškino numatomus pokyčius A. Kučinskas.  

Asamblėjoje aptartas kai kuriose šalyse jau draudžiamas kokcidiostatikų naudojimas, tai, A. Kučinsko manymu, kartu su antibiotikų mažinimo programomis ateis ir pas mus.

Po pandemijos LVGA narių gretos vėl pradėjo didėti. Kodėl verta dalyvauti Asociacijos veikloje, geriausiai iliustruoja faktas, kai Asociacija padėjo vienam veterinarijos gydytojui atgauti 19 tūkst. Eur iš VMVT už jiems teiktas paslaugas. Įsiskolinimas susidarė, kai keitėsi VMVT departamentų struktūra ir „nesuvaikščiojo“ ar pasimetė dokumentai.

Veterinarijos gydytojams LVGA suvažiavimas – ir gera vieta susitikti, pabendrauti

Veterinarijos gydytojai suvažiavime diskutavo apie savo atsakomybę, lengvai beriamus kaltinimus esą „nugydė“, apie būtinybę kaupti įrodymus, norint apsiginti nuo tokių kaltinimų, reikalauti skrodimo. LVGA prezidentas žadėjo organizuoti mokymus, kad veterinarai žinotų svarbiausius įrankius, kaip apsidrausti nuo neteisingų kaltinimų, kaip rinkti ir kaupti faktus.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos