Bioversija A1 2025 04 25 Basf m1 2025 04 17 / 04 23
Veterinarija
Galvijai sužaloja vis daugiau žmonių
Asociatyvi Pixabay nuotr.

Londonas / Kaunas. Galvijų sukeltos traumos yra bene dažniausia mirties priežastis žemės ūkio sektoriuje. Žinios, kaip elgtis artėjant bandai, aktualios ne tik ūkininkams, bet ir žygeiviams.

Britė Jill Gilmore (Džilė Gilmor) su siaubu prisimena dieną, kada tapo karvių bandos išpuolio auka. Moteris su vyru vedžiojo šunį kaimo apylinkėse, kai pamatė besiartinančią 20–30-ies gyvulių grupę. Per akimirką J. Gilmore atsidūrė po trypiančiomis kojomis, apimta šoko susitaikė su mirtimi, net sušuko vyrui palikti ją ir gelbėtis pačiam. Sutuoktinis nepasimetė, ištraukė žmoną iš po gyvulių kanopų ir nutempė į saugią vietą kitapus tvoros. 

J. Gilmore gali vadinti lemtingą dieną savo antruoju gimtadieniu. Ligoninėje nustatyta, kad moteriai lūžo abi dubens pusės, 12 šonkaulių, sužaloti kaklo ir rankų kaulai, pažeisti plaučiai. Ji patyrė galvos ir čiurnos traumas. Dvi savaites praleido intensyvios terapijos skyriuje, reabilitacija truko 3 mėnesius. Teko iš naujo mokytis vaikščioti. 

Bioversija m7 2025 04 25

„The Guardian“ aprašytas atvejis nėra vienintelis šiurpus įvykis, susijęs su galvijais Jungtinėje Karalystėje. J. Gimore pasisekė, jog ji buvo ne viena ir sulaukė pagalbos. Kiti incidentai baigėsi kur kas liūdniau. 2017 m. palaidi galvijai mirtinai sutrypė vieną žmogų, 2020 m. – tris (dar viena auka liko paralyžiuota), 2022 m. – du žmones. 

Palaidos bandos dažniausiai sužaloja žygeivius, kurie naudojasi viešaisiais pėsčiųjų takais, tačiau nukenčia ir ūkininkai. Galvijai yra dažniausia atsitiktinės mirties priežastis žemės ūkio sektoriuje.

Nacionalinio statistikos biuro duomenimis, 2019–2023 m. Anglijoje ir Velse užpuolus šunims žuvo 16 žmonių. Remiantis Sveikatos ir saugos valdybos informacija, per tą patį laikotarpį Anglijoje, Škotijoje ir Velse užfiksuoti 22 mirtini atvejai, susiję su galvijų išpuoliais. Iš viso 2015–2021 m. gauti 257 pranešimai apie incidentus su galvijais, tame tarpe žūtis ir sužalojimus.

Kone kasmet su gyvuliais susijusių nelaimingų atsitikimų fiksuojama ir Lietuvos ūkiuose. Pernai tokių tragedijų taip pat neišvengta.

Kodėl tiek daug nelaimingų atsitikimų?

Suaugusi karvė sveria vidutiniškai 620 kg ir eina, neatsižvelgdama į kūno plotį. Galvijai tiesiog pastumia kliūtis iš kelio. Be to, juda sutartinai. Tai reiškia, jei bėga viena karvė, bėgs visos. 

Šunys padidina užpuolimo riziką. 2017 m. Liverpulio universiteto tyrimas, analizavęs 54 atvejus per dvidešimties metų laikotarpį, atskleidė, jog keturkojai dalyvavo dvejuose trečdaliuose incidentų ir 94 proc. buvo mirtini. 

Dar vienas rizikos veiksnys – veršeliai bandoje. Karvės gina jauniklius, todėl gali staigiai reaguoti į bet kokią grėsmę.

Žurnale „Mano ūkis“ taip pat ne kartą rašyta apie galvijų elgseną ir apie tai, kad supratimas, kaip gyvulys suvokia aplinką, kokie jo galimi veiksmai, gali nulemti labai daug.

Straipsnyje „Galvijų elgsenos žinojimas – saugus ūkininkas, rami banda“ minėti ir vieni pagrindinių patarimų:

  • varydami galvijus nestovėkite prieš vartus;
  • fiksuodami gyvulį įsitikinkite, ar pakankamai gerai jį užfiksavote;
  • atidžiai stebėkite galvijus, ar jie nejaučia baimės ir kančios;
  • stebėkite, ar nematyti padažnėjusio uodegos sukimo, pabalusių piktų akių, pakeltos, kovai nukreiptos galvos, judančių ausų, padažnėjusio skysto tuštinimosi, drebančios odos ir padažnėjusio kvėpavimo.

Visą straipsnį apie tai skaitykite čia. Taip pat žurnale „Mano ūkis“ skaitykite ir užsienio eksperto publikaciją apie galvijų elgesį ir kūno kalbą.

Parengta: pagal užsienio spaudą ir manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Koks šių metų pasėlių deklaravimas?
Visos apklausos