Bioversija A1 2025 04 25 Basf m1 2025 05 09
Technika
Žolinių pašarų ruošimo paslaugų teikėjai darbo trūkumu nesiskundžia

Telšiai / Kaunas / Pakruojis. Pamažu prasidedantis žolės dorojimo ir pašarų ruošimo sezonas išjudina ir agropaslaugų rinką. Pasidomėjome, ar paklausios šios paslaugos ir kiek jos kainuoja.

Pasak paslaugas teikiančių įmonių atstovų, darbų netrūksta visoje Lietuvoje, tiek teikiant visų žoliapjūtės darbų, tiek atskirų operacijų, pvz., presavimo į ritinius ar žolės smulkinimo, paslaugas.

Tiesa, internetinėje erdvėje ieškant žolės pjovimo, vartymo, grėbimo, šieno ar šienainio ruošimo paslaugas teikiančių įmonių didelės gausos ir pasiūlos nepastebima, tačiau kalbintų įmonių atstovai tikina, kad konkurenciją jaučia, nes dažnai paslaugas kaimynams teikia ir techniką turintys ūkiai.

Bioversija m7 2025 04 25

Paslaugas teikiančių įmonių atstovai neabejoja, kad žoliapjūtės paslaugų paklausa išliks ir augs, nepaisant to, kad smulkių gyvulininkystės ūkių vis mažėja.

Paklausiausia paslauga – žolės ar kukurūzų smulkinimas

Telšių rajone įsikūrusi įmonė „Agronera“ – viena iš dvylikos agrarinių paslaugų kooperatyvo „Agro rangovai“ narių, vienintelė teikianti žolės pjovimo ir pašarų ruošimo paslaugas. Prieš dešimtmetį įkurta įmonė žolinių pašarų ruošimo paslaugas teikia penkerius metus. Klientams įmonė siūlo žolės pjovimo, vartymo, grėbimo, presavimo į ritinius, žolės ar kukurūzų smulkinimo, vežimo, dėjimo į siloso tranšėjas paslaugas, taip pat – kukurūzų sėjos.

„Siūlome visą paslaugų paketą, nors pačios paslaugos pasiskirsto labai įvairiai: į vienus ūkius važiuoja žoliapjovės, grėbliai, presai, kiti nori tik grėbimo ir presavimo, treti – grėbimo ir smulkinimo ar panašiai. Tačiau pastaruoju metu šienavimo paslaugų mažiau reikia, tačiau auga smulkinimo paslaugų poreikis“, – paklausiausius darbus įvardija įmonės darbuotojas Nerijus Martinkus.

Tačiau, jo teigimu, kokiai pašarų gamybos technologijai pirmenybę vienais ar kitais metais teikia ūkiai, labai priklauso nuo jų dydžio ir orų: jei metai  lietingi, tenka daugiau ritinių pagaminti, jei sausi – ypač išauga smulkintuvo populiarumas.

Smulkintuvai – brangios mašinos, kurias gali įsigyti ne kiekvienas ūkis, todėl šias paslaugas dažnai perka ne tik vidutiniai, bet ir dideli ūkiai, stambios bendrovės. O apskritai įmonės klientai – tiek maži, tiek dideli ūkiai, kurie pasiskirsto maždaug po lygiai.

„Mažesnieji negali brangios technikos įpirkti, didieji – ne viską nori patys pirkti, juolab kad dirbančių žmonių  trūksta. O kai perka paslaugą, pačiam nereikia nei žmogaus ieškoti, nei technikos remontuoti, išlaikyti jos visą sezoną“, – paslaugų pirkimo privalumus vardija jos teikėjas.

Nors įmonė teigia, kad paslaugas teikia visoje Lietuvoje, tačiau N. Martinkus brėžia trajektoriją nuo Telšių, link Šiaulių, Panevėžio, Anykščių ir Ignalinos.

„Daugiausia šituose rajonuose dirbame. Tad planuodami darbus stengiamės taip dėlioti maršrutus, kad visi klientai būtų pakeliui“, – pastebi N. Martinkus. Beje, dažniausiai ir technika iš vieno kliento pas kitą važiuoja savo eiga, retais atvejais yra samdomas transportas jai pervežti, kad būtų greičiau.

Įmonė dirba pagal išankstines paslaugų teikimo sutartis. „Šienavimas ir pašarų gamyba labai priklauso nuo orų, tad su sutartis pasirašiusiais klientais esame sutarę, kad prieš savaitę ar kelias dienas jie praneš, kad planuoja jau darbus, ir tada mes nieko nelaukdami važiuojame jų atlikti“, – sako įmonės atstovas.

Kooperatyvo „Agro rangovai“ tinklalapyje skelbiama, kad per 2024 m. nupjauta, sugrėbta, susmulkinta / supresuota žolės daugiau kaip 7 000 ha plote. N. Martinkus patikina, nors prasti orai mažina darbų našumą, tačiau sprendžiant pagal sudarytas išankstines sutartis šiemet žolinių pašarų gamybos paslaugų turėtų būti suteikta panašiame plote.

Pasak jo, klientų ratas kasmet šiek tiek kinta, o vienas svarbiausių atrankos kriterijų, kam teikti ar neteikti paslaugas – ūkių mokumas. Ne mažiau svarbus vaidmuo tenka laukų dydžiui ir išsimėtymui, nes daug patogiau ir našiau dirbti didesniuose laukuose. Tai turi įtakos ir paslaugų kainai, kuri su kiekvienu klientu derinama atskirai, atsižvelgiant į laukų dydį ir bendrą plotą.

Tad perkant paslaugas iš įmonės „Agronera“, žolės šienavimas gali atsieiti nuo 20 iki 40 Eur/ha, grėbimas – nuo 15 iki 35 Eur/ha, žolės smulkinimas – nuo 28 iki 50 Eur/ha, presavimas nuo 7 iki 9,5 Eur/ už ritinį.

Stengiasi aprėpti visą Lietuvą

Kaune įsikūrusi įmonė „Agroteka“ skelbiasi, kad teikia žolės pjovimo ir pašarų ruošimo paslaugas visoje Lietuvoje. Pavardės atskleisti nepanorusio įmonės atstovo Evaldo teigimu, nepaisant konkurencijos, užsakymų kasmet daugėja, todėl žemės ūkio technika ir jos atsarginėmis dalimis prekiaujanti įmonė vis stiprina paslaugų sektorių.

Nors įmonė teikia visą žoliapjūtės darbų paketą, tačiau paklausiausios yra presavimo ir smulkinimo paslaugos.

Didžiąją dalį paslaugų pirkėjų sudaro nuolatiniai klientai, turintys išankstines sutartis, nors įmonė stengiasi būti lanksti suteikdama paslaugas ir naujiems klientams. Išskirti rajono, kuriame žolės dorojimo ir pašaro ruošimo paslaugų suteikia daugiausia, kalbintas atstovas negalėjo, kaip ir atskleisti informacijos, kurią pavadino konfidencialia, kiek per sezoną hektarų žolės paprastai nupjauna ir sutvarko.

Viešai neskelbiama informacija jis įvardijo ir paslaugų kainas. Pasak jo, su kiekvienu klientu paslaugos kaina derinama individualiai ir priklauso ji nuo ūkio dydžio, atstumo ir kitų veiksnių. 

Dirba be išankstinių sutarčių

Pasvalio rajone įsikūrusi įmonė „Agrarinės paslaugos“ jau 20 metų teikia tradicines žoliapjūtės paslaugas: nuo žolės nupjovimo, išvartymo, sugrėbimo, iki šieno ar šienainio pagaminimo ritiniuose, jų apvyniojimo plėvele ir suvežimo iš laukų.

 Pasak įmonės vadovo Eimučio Ramoškos, dažniausiai klientai perka visą žoliapjūtės paslaugų paketą, nors pasitaiko ir pavienių atvejų, kai pageidaujama tik vienos kurios nors operacijos, pvz., prašoma žolę tik sugrėbti ar supresuoti.

Dažniausiai tokių pavienių operacijų prašo stambesni ūkiai, turintys visą pašarų ruošimo techniką, tačiau patys visko nespėjantys atlikti, todėl perka paslaugą, pvz., šienui supresuoti, nes patys būna susitelkę į šienainio ar siloso gamybą.

Jis pripažįsta, kad žoliapjūtė labai priklauso nuo orų, todėl ir paslaugas teikia tik Pasvalio ir aplinkiniuose rajonuose –  Biržų, Pakruojo ir Panevėžio. Darbų geografija priklauso ir nuo technikos ir žmonių skaičiaus, nors įmonė turi reikiamą techniką tiek mažiems, tiek dideliems plotams apdirbti.

Išankstinių sutarčių ar eilių nesudarinėja, pašnekovo teigimu, to net nenorėtų daryti, nes visi užsakymai labai skirtingi, todėl darbus dėlioja lanksčiai, atsižvelgdamas į orų sąlygas ir galimybes.

Didžiąją dalį (apie 90 proc.) paslaugų pirkėjų sudaro nuolatiniai klientų, tarp kurių didžioji dauguma – smulkesni ūkiai, nors kasmet atsiranda ir naujų. Tarp tokių  – iš užsienio grįžtantys jauni žmonės, kurie sugalvoja kurti avių ar ožkų ūkius.

Atskirą klientų grupę sudaro tie, kurie kažkada pievas ir ganyklas nuomojo kitiems ūkiams, tačiau galiausiai sugalvoja patys gaminti žolinius pašarus ir vėliau juos pardavinėti. Pašnekovas prisimena 2023 m. sezoną, kuris išsiskyrė itin prastu žolės derėjimu, tad tie, kurie buvo priruošę šieno ar šienainio ritinių parduoti, visai neblogai uždirbo.

Pasak įmonės vadovo, paslaugas teikia nuo 30 arų iki keliasdešimt hektarų plotuose, o labiausiai varginančiais klientais jis įvardija labai smulkius, vieną ar dvi karves laikančius ir nedidelius plotelius pievų turinčius ūkelius, kurių kasmet vis mažėja.

„Mūsų krašte gana didelė grūdų augintojų koncentracija, gyvulininkystės nėra daug. Tad ir teikiančių pašarų ruošimo paslaugas beveik nėra, todėl konkurencijos nejaučiame“, – pabrėžia E. Ramoška.

Kasmet jo įmonė pašarus ruošia maždaug 500 ha plote, pagamina apie 3 000 šienainio ritinių, taip pat paklausi paslauga – šieno ir šiaudų presavimas.

Nors paslaugų kainų stengiasi kasmet nekaitalioti, tačiau pripažįsta, kad jų kilimui įtakos turi degalų kaina, minimalaus atlyginimo pokyčiai. „Didžiausias beveik 25 proc. kainų pokytis buvo tada, kai drastiškai pabrango ritinių plėvelė“, – prisimena pašnekovas, vardydamas dabartines paslaugų kainas.

Žolės pjovimas kainuoja 45 Eur/ha, vartymas ir grėbimas – po 30 Eur/ha, šienainio presavimas ir apvyniojimas plėvele – 20 eurų už vieną ritinį, šieno ar šiaudų presavimas – 10 eurų už ritinį.

Autorius: Gitana Kemežienė
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas pastaruoju metu jums labiausiai trukdo ūkininkauti?
Visos apklausos