Vyriausybė: smulkūs ūkininkai galės gauti bedarbio statusą
2019-01-24
shutterstock.com nuotr.

Vilnius. Netekę darbo žmonės, turintys nedidelę žemės valdą ar ūkį, ateityje galės gauti bedarbio statusą – jiems galės būti mokama nedarbo socialinio draudimo išmoka, teikiama parama mokymuisi, taikomos kitos aktyvios darbo rinkos politikos priemonės.

Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė parlamentarų Algirdo Butkevičiaus ir Rimantės Šalaševičiūtės parengtai Užimtumo įstatymo pataisai. Pastarieji siūlo, kad bedarbio statusą galėtų gauti asmenys, kurių žemės valda ar ūkis yra mažesnis nei 4 ekonominio dydžio vienetai (EDV), Vyriausybė siūlo šią ribą mažinti iki 2 EDV.

Pasak Vyriausybės nutarimo projektą parengusios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, 2 EDV ūkio ribą siūloma nustatyti siekiant nepažeisti užimtumo rėmimo sistemos pagrindų ir užtikrinti efektyvų „Sodros“ lėšų panaudojimą. Pažymima, kad 2 EDV ūkio metinis pelnas – 2,4 tūkst. eurų, arba 200 eurų per mėnesį, yra mažesnis už minimalių vartojimo poreikių dydį 251 euras per mėnesį.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Preliminariais „Sodros“ skaičiavimais, pakeitimams įgyvendinti per metus papildomai reikėtų apie 6 mln. eurų, parama galėtų pasinaudoti apie 5,3 tūkst. žmonių.

Šiuo metu bedarbio statusas nesuteikiamas arba panaikinamas visiems žmonėms, užsiimantiems individualia žemės ūkio veikla, neatsižvelgiant, ar jų pajamos užtikrina bent minimalų pragyvenimo lygį. Pakeitimų iniciatoriai teigia, kad tai mažintų socialinę atskirtį, kompensuotų žmonėms dėl nedarbo negautas pajamas.

Vyriausybės išvada Seimui dėl siūlomų pakeitimų turėjo būti pateikta dar iki praėjusių metų birželio 20 dienos, tačiau procesas užsitęsė kilus diskusijoms dėl 4 EDV ribos pagrįstumo bei proporcingumo.

BNS inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai