SSRS žlugimas lėmė švaresnį orą ilgam
2019-07-10
Maskvos maisto prekių parduotuvės mėsos skyrius 1992 metais. maxim-nm.livejournal.com nuotrauka

Oslas. Mokslininkų studija parodė, kad mėsos pramonės žlugimas ir mėsos vartojimo sumažėjimas buvusioje SSRS neįtikėtinai sumažino anglies dvideginio išskyrimą.

Leidinys „Nature“ rašo, kad Sovietų Sąjungos žlugimas 1991 m. lėmė didžiulį šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo sumažėjimą, nes dėl kilusios ekonomikos krizės daugelis žmonių nustojo valgyti mėsą. Parduotuvėse mėsos neliko.

Vietinės gyvulininkystės pramonės mėsa buvo vienas pagrindinis maisto produktų komunistinės valdžios metu. 1990 m. SSRS gyventojai per metus suvartojo vidutiniškai 32 kilogramus jautienos arba 27 proc. daugiau nei Vakarų Europos gyventojai ir keturis kartus daugiau nei tuo metu vidutiniškai pasaulyje.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Tačiau mėsos paklausa ir gyvulininkystės produkcija regione smarkiai sumažėjo, kai kasdienio vartojimo prekių kainos pakilo ir rublio perkamoji galia sumažėjo ekonomikos krizės metu. Nuo to laiko apytiksliai trečdalis SSRS žemės ūkio paskirties žemės buvo apleista.

Dėl šių SSRS maisto ir žemės ūkio sistemos pokyčių nuo 1992 m. iki 2011 m. grynasis anglies dioksido kiekis sumažėjo 7,6 mlrd. tonų. Šis sumažėjimas yra lygus ketvirtadaliui išmetamo CO2 kiekio, kuris susidarė dėl per tą patį laikotarpį iškirstų Amazonės miškų. Rusija šiuo metu pagamina apie 2,5 mlrd. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų per metus.

Skaičiuojant įvertinti teršalai, atsirandantys dėl vietinės gyvulininkystės produkcijos ir importuojamų gyvulių, taip pat anglis, uždaryta dirvožemyje ir augaluose, esančiuose apleistoje žemės ūkio paskirties žemėje.

„Po Sovietų Sąjungos žlugimo smarkiai sumažėjo pramoninė gamyba ir emisijos, todėl neturėtų būti nenuostabu, kad taip atsitiko su maisto vartojimu ir gamyba“, - sakė Tarptautinio klimato centro Osle anglies kaupimo specialistas Glenas Petersas (Glen Peters).

Šiandien gyvulininkystė atsakinga už 14,5 proc. pasaulyje šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Dėl jautienos gamybos išskiriama daugiausia teršalų, nes ganykloms plėsti dažnai naikinami miškai ir savanos.

Tarptautinės prekybos tendencijos rodo, kad su mėsos vartojimu susijusių išmetamųjų teršalų kiekiai vėl auga. Rusija per pastarąjį dešimtmetį tapo didžiausia Pietų Amerikos jautienos eksporto paskirties vieta.

Nepamenate, kaip atrodė parduotuvės SSRS laikais? Galite prisiminti, paspaudę šią nuorodą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(10)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • m

  apie tas klimato kaitos nesamones ir biznelį iš jų labai gerai aprašė Rachlevičius delfyje: https://www.delfi.lt/news/ringas/lit/vidas-rachlevicius-klimato-kaita-didysis-veidmainystes-spektaklis.d?id=81682985

 • Vvv

  Pirmiausia teršimas sumažėjo dėl to, kad, kad šiandien 1 traktorius gali padaryti tai, kam seniau reikėdavo 5 traktorių ir tas 1 traktorius išmeta mažiau išmetamųjų dujų, nei tie 5 traktoriai. Antrą, dabar daugiau visokių debilų su savo veganiškom nesąmonėm. Trečia palyginus su šiandiena toj buvusioje SSRS buvo gerokai daugiau gyventojų. Tačiau, šiandien dirvožemiai yra taip nualinti, permirkę chemija, kad palyginus vienu dumeliu daugiau iš traktoriaus yra niekas su šiandienos chemine tarša.

 • nusisneki

  nebuvo tiek kaminu is daugiabuciu ,kolchozo metuir niekas nekureno piuvenom ir atliekom ir taip zmones neskurdo ,o del vogimo dabar tikrai daugiau ir del armijos finansavimo dabar daugiau finansuoja ,net auksinius saukstus o del vogymo ,tai kas kolxozniku kolukio turta pavoge bet nebera kaimuose jaunimo ,tuoj busim isnaikinti isvis,nebetikiu sia santvarka ,nes tik demagogija ir didelis melas

 • O

  O kolchoziniams homosovietikams "prie ruso" buvo vistiek geriau, nes laisvai galėjo vogti iš gimtojo kolchozo. Po SSRS žlugimo tikrai nustota teršti oras, nes nustojo skraidyti neekonomiški gigantiški IL lėktuvai, kuriems vienam skrydžiui reikėjo trijų fūrų kuro, nutrūko-sugriuvo milžiniškos karinės pramonės finansavimas. Dabar tarša didėja vėl, nes Rusija iš naujo ginkluojasi.

 • as

  DURNIAU NĖJO PARAŠYT, TIE MOKSLININKAI METYT GERAI APSIRŪKĘ TAI NUSTATĖ

 • nu jo

  ir zmoniu per pus sumazejo,kaimai tusti,reikia taip ir miestus sunaikintiti ,bus dar svariaujuk ispyle fekalijas VILNIUJ nu ir kas kaltu nera ,nebuvo ir nebus turbut

 • Uk

  Tai čia 1999 m.Parodykit 1970-1990 m.Visai kitaip atrodys tos parduotuvės.

 • Liepa

  Tai va kokia mėsytė būdavo skani ir be visokių EEE,išpirkdavo kiek reikia ir vėl atveždavo šviežia,o ne taip kaip dabar.

 • b

  Pasirodo ir norgėj moka "įsisavinti"pinigus

 • jo,jo

  kokie dar gyvuliai?sugriuvo pramonė....

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai