Šabakštyną pavertė bičių „restoranu“
2019-07-17

Kėdainiai. Pajieslio kaime bitininkaujantis Juozas Junčis dalijasi savo atradimu – pasėjęs facelijų, sulaukė kur kas gausesnio medunešio nei paprastai.

Juozapas ir Virginija Junčiai maždaug 30 metų draugauja su bitėmis. „Bičių turime tiek, kad jų sunešto medaus užtektų sau ir draugams. Niekada nesistengėme iš bičių uždirbti, tačiau norime valgyti gerą, kokybišką medų“, – sako Juozas.

Kartą grįžtant iš kelionės po Europą, Lenkijoje akys nukrypo į mėlynai žydintį lauką. „Tokį reginį pamatėme vienoje vietoje, po to – kitoje. O kai pasirodė trečia mėlyna žiedų jūra, sustojome ir pradėjome aiškintis, kokie augalai taip užburiančiai žydi. Iš karto atsakymų negavome, tačiau bent jau pasidarėme nuotraukų. Vėliau išsiaiškinome, kad taip žydėjo facelijos – puikus bičių maistas“, – prisimena Juozas.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Netoli namų valdos plytėjo šabakštynas. Juozui gimė mintis jį išsinuomoti, sutvarkyti ir užsėti facelijomis. Taip šį pavasarį vietoj didžiulių varnalėšų dykynės namų pašonėje buvo įrengtas 70 arų „restoranas“ bitėms, kuriame patiekiamas vienas „patiekalas“ – mėlynžiedės facelijos.

J. Junčio eksperimentas, jo žodžiais, nors truputį ir prisvilo, bet pasiteisino su kaupu. Vyras apgailestauja, kad per vėlai prisiruošė jam. Iš Lenkijos J. Junčis parsisiuntė facelijų sėklų, išdirbo žemę, pasėjo jas ir birželio mėnesį sulaukė mėlynųjų žiedų.

Peržydėjusios facelijos brandina sėklas

„Prieš sužydint facelijoms, paruošiau bites naujajam maistui. Avilius ištuštinau taip, kad būtų pradėta nešti tik facelijų žiedų medų. Maždaug trejetą savaičių bitės dirbo labai intensyviai. Kaimynai net juokavo, kad į tą lauką suskrenda ne tik mūsų bitės, bet ir darbštuolės iš visų apylinkių. Per maždaug tris savaites į keturis avilius bitės sunešė 6 dešimties litrų talpos kibirus medaus. Jis tikrai labai kvapnus, malonaus skonio ir tikrai žinome, kad be jokių priedų‘‘, – sakė J. Junčis.

Dalį peržydėjusių facelijų bitininkas paliko, kad brandintų sėklas. Jas jis ruoš, kad kitą pavasarį galėtų vėl berti į žemę ir auginti maistą bitėms. ,,Manau, kad šio eksperimento rezultatas neblogas. Kitąmet sėsiu maždaug hektarą facelijų. Tik svarbu nesuvėluoti su sėja. Facelijos - puikus maistas bitėms, tad medaus tikrai nepritrūksime‘‘, – sako J. Junčis.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai