Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Gyvenimas toks...
Pasirašyta deklaracija dėl glifosato naudojimo

Vilnius. Trečiadienį žemės ūkio ministras Andrius Palionis kartu su Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) ir trijų žemdirbius vienijančių organizacijų vadovais pasirašė deklaraciją „Dėl augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, naudojimo“.

Žemės ūkio ministerija ir VAT įsipareigojo formuoti ir įgyvendinti valstybės politiką, siekiančią tausaus ir atsakingo augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, naudojimo.

Deklaraciją pasirašiusios trys žemdirbių organizacijos – Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS), Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA), Lietuvos grūdų augintojų asociacija (LGAA) – įsipareigojo augalų apsaugos produktų, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, nenaudoti maistui ir pašarui auginamų javų, žirnių, rapsų, linų, pupų, garstyčių, lubinų pasėliuose jų vegetacijos metu (t. y. nuo sėklos sudygimo iki derliaus nuėmimo).

Bioversija 2024 07 09 m7

ŽŪM ir VAT, savo ruožtu, įsipareigojo formuoti ir įgyvendinti valstybės politiką, siekiančią tausaus ir atsakingo augalų apsaugos produktų, sudėtyje turinčių glifosato, naudojimo.

LGAA vadovas Aušrys Macijauskas, komentuodamas priežastis, paskatinusias žemdirbius pasirašyti tokią deklaraciją, sako, jog tenka nuolatos girdėti visuomenės pareiškimų apie glifosato žalą jį netinkamai naudojant, neva juo ūkiai apdoroja vegetuojančius javus ir taip užteršia chemija derlių.

„Galiu patikinti, kad LGAA nariai, javų augintojai, taip nedarė, nedaro ir nedarys ateityje. Tikimės, kad tokia vieša deklaracija leis pakeisti visuomenės nuomonę ir sumažinti spekuliacijų dėl glifosato kenksmingumo“, - sako A. Macijauskas.

LGAA vadovas priduria, jog kažkodėl niekas nekalba apie tai, kad kasdien į Europą laivais atplukdoma tonos pašarams skirtų amerikietiškų genetiškai modifikuotų sojų ir kukurūzų, kurių pasėliuose iš tiesų buvo naudojamas glifosatas, kadangi šie augalai taip sukurti: atsparūs glifosatui, nuo kurio žūva visa likusi pasėlių augmenija (piktžolės).     

Šiuo metu Lietuvoje profesionaliajam naudojimui yra registruoti 27 augalų apsaugos produktai (AAP), savo sudėtyje turintys glifosato, ir 9 AAP neprofesionaliajam naudojimui. Daugelio Lietuvoje registruotų AAP, sudėtyje turinčių glifosato, paskirtis – daugiamečių ir vienmečių vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių naikinimui prieš ir po derliaus nuėmimo varpinių javų pasėliuose, žirnių, linų, žieminių ir vasarinių rapsų pasėliuose, pūdymuose, laukuose po derliaus nuėmimo bei vaismedžių pomedžiuose, miškuose ir ne žemės ūkio paskirties plotuose.

ŽŪM duomenimis, Europos maisto saugos agentūra (EFSA) yra pateikusi išvadas, kad glifosatas nepasižymi kancerogeninėmis savybėmis. Šias išvadas patvirtino Europos cheminių medžiagų agentūra, atsakinga už veikliųjų medžiagų klasifikavimą. Pasak ŽŪM, remiantis turimais duomenimis, glifosatas nesikaupia žmogaus organizme ir yra greitai pašalinamas, neturi toksinio poveikio reprodukcijai, nenustatytas neigiamas poveikis imuninei sistemai, nepasižymi genotoksiškomis savybėmis.

Kadangi glifosatas yra patvirtintas iki 2022 m. gruodžio 15 d., Europos Komisija įgaliojo 4 valstybes nares – Prancūziją, Vengriją, Olandiją ir Švediją – peržiūrėti ir įvertinti glifosato duomenis ir parengti ataskaitą, kurios pagrindu bus sprendžiama dėl tolesnio glifosato patvirtinimo atnaujinimo nuo 2023 metų.

ŽŪM kviečia pasirašyti šią deklaraciją ir kitas žemdirbius vienijančias organizacijas.

ŽŪM, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos