Basf 22 07 19 + Dimedium 22 09 01 Dimedium 22 09 01 + Adama 22 09 05
Gyvenimas toks...
Įtampa dėl NMA vadovo posto neslūgsta

Vilnius. Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas Erikas Bėrontas penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje pareiškė, kad nenusiteikęs trauktis iš pareigų, nes nemato tam pagrindo. Dėl jo paskyrimo antrai kadencijai keliamą triukšmą E. Bėrontas pavadino politinėmis insinuacijomis.

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį suabejojo, kad teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintis ir antrai kadencijai paskirtas Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovas Erikas Bėrontas galėtų sėkmingai dirbti. Tokią pat nuomonę anksčiau pareiškė prezidentūra. Žemdirbių organizacijų atstovai teigia, kad visuomenė yra klaidinama, o E. Bėrontas - tinkamas vadovas.

Anot S. Skvernelio, esama pavojaus, kad dėl NMA vadovo personalijos visa sistema ir agentūra gali tapti įkaitėmis. Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovo skyrimas yra žemės ūkio ministro prerogatyva. Ministras B. Markauskas paskyrė E. Bėrontą antrai kadencijai. Premjeras teigė tikėjęsis, kad ministro sprendimas bus kitoks.

Bioversija 22 08 31

Prezidentės patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė savaitės pradžioje interviu „Žinių radijui" pareiškė, kad sprendimas antrai kadencijai skirti teisėsaugos tyrime specialiojo liudytojo statusą turintį NMA vadovą kompromituoja žemės ūkio ministrą ir mažina pasitikėjimą institucija.

„Kai kalbama apie instituciją, per kurios rankas eina per 5 mlrd. ES lėšų žemės ūkiui, kai keliamos abejonės dėl institucijos skirtų ES lėšų įmonei (t. y. kooperatyvui „Pienas LT"), su kuria buvo susijęs ir pats ministras, tai tokio asmens skyrimas į vadovaujančias pareigas kompromituoja patį ministrą ir menkinamas įstaigos autoritetas, mažinamas pasitikėjimas", - teigė M. Lingė.

Žemdirbiai palaiko

Lietuvos ūkininkų sąjungos, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovai ketvirtadienį paskelbė atvirą laišką, kuriame nurodo, kad klaidinančios informacijos, susijusios su paramos skyrimu kooperatyvui „Pienas LT", platinimas visiškai atitinka grupinius antikooperatinius interesus.

Laiške primenama, kad pirmoji ES paramos dalis kooperatyvui „Pienas LT" buvo skirta ministru būnant K. Starkevičiui, antroji - ministerijai vadovaujant V. Baltraitienei. Taip pat atkreipiamas dėmesys į europinės paramos skyrimo tvarką ir procedūras: nei NMA vadovas, nei ministrai neskirsto paramos, sprendimus priima Projektų atrankos komitetas, kurio nariai - įvairių institucijų ir žinybų atstovai (ne tik Žemės ūkio ministerijos pavaldumo). Todėl kooperatyvui „Pienas LT" skirtų europinių lėšų siejimas su ministro B. Markausko asmeniu yra klaidinantis.

Laiške atkreipiamas dėmesys, kad būdamas kooperatyvo „PienasLT" valdyboje, B. Markauskas niekaip negalėjo numatyti, kad jo ir NMA vadovo keliai kada nors tiesiogiai susikirs. B. Markauskui tapus ministru joks sprendimas kooperatyvo atžvilgiu nebuvo priimtas.

Laiško autorių manymu, dirbtinai vykdoma vadovų rotacija yra visų valdžių yda, nes nepagrįsta vadovų kaita trikdo institucijų darbą. Laišką pasirašiusių organizacijų vadovai išreiškia palaikymą ministrui ir kitų Žemės ūkio ministerijai pavaldžių įstaigų vadovams.

Įžvelgia insinuacijų

Penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje NMA vadovas E. Bėrontas pasakojo, kad, pradėjęs darbą NMA rado daug netvarkos prevencijos ir priežiūros srityse. Jo žodžiais, nuo 2014 metų užkardyta (neskirta paramos arba susigrąžinta) mažiausiai 44 mln. eurų paramos. Kasmet FNTT arba NMA inicijuoja 25-30 bylų iškėlimą. Jose figūruoja didelis skaičius asmenų, verslininkų.

„Kaip vadovas visus tuos ketverius metus siekiau spartinti mokėjimus, buvo teikiami siūlymai stiprinti prevenciją, teisinė bazė tapo palankesnė ūkininkams. Paraiškų administravimo srityje yra „įdarbintas" robotas, kuris labai paspartino darbų atlikimą, eliminavo žmogiškąjį faktorių (žmonės prie paraiškų neprisiliečia). NMA veiklą tikrinę auditoriai neturi jokių reikšmingų pastabų", - pasakojo E. Bėrontas.

Prieš metus E. Bėrontui suteiktas specialiojo liudytojo statusas. Viena iš bylų susijusi su galimu informacijos nutekinimu apie paramos gavėjams skiriamą paramą. Anot E. Bėronto, NMA yra sudariusi sutartis daugiau kaip su 40 įstaigų, kurios kredituoja žemdirbius, ir kiekvienai iš jų prieinama informacija apie asmeniui skirtą paramą (žinoma, su to asmens sutikimu).

„Jei kažkas teikė informaciją neteisėtai, pareigūnai tai išsiaiškins. Aš tokios informacijos nesu teikęs, mano darbas - užtikrinti strateginius tikslus, įstaigos funkcionavimą", - sakė NMA vadovas. Jis pridūrė, kad tyrime figūruojantiems įtariamiesiems ir susijusiems asmenims parama nėra išmokėta arba ji susigrąžinta, informacija apie jų veiklą perduota FNTT, apie darbuotojus - STT.

Dėl finansinės paramos kooperatyvui „Pienas LT" E. Bėrontas pareiškė, kad Projektų atrankos komitete, kuris ir priima sprendimus, nėra nė vieno NMA darbuotojo, todėl nesuvokiama, apie kokį interesų supainiojimą kalbama.

Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) kartu su FNTT šiuo metu tiria, ar žemės ūkio kooperatyvas „Pienas LT" teisėtai panaudojo milijoninę paramą. „Tai stambiausias rėmimo projektas, todėl būtina užtikrinti, kad viskas buvo atlikta tinkamai. Visa informacija pateikta OLAF įstaigai ir NMA jokios įtakos tam neturėjo. Jei OLAF nuspręs, jog paramą reikia grąžinti, NMA ją grąžins, o jei sakys, kad viskas tinka, NMA paramą administruos", - aiškino E. Bėrontas.

Tarsis su ministru

Atsakydamas į žurnalistų klausimus apie premjero ir prezidentūros kritiką ir abejones, E. Bėrontas sakė, kad premjero ir prezidentūros nuomonė jam svarbi. Tačiau galutinį sprendimą dėl tolesnio vadovavimo NMA jis priims po pirmadienio susitikimo su žemės ūkio ministru.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar pavyksta sumažinti išlaidas energijai?
Visos apklausos