Ištuštėjusioje fermoje ketina... važinėtis riedučiais
2014-09-18

Šakiai. „Nei pakartas, nei paleistas" - taip Skardupių k. ūkininkas Valentinas Kamaitis apibūdina susiklosčiusią padėtį. Penkiasdešimt melžiamų karvių laikantis žemdirbys nemato pienininkystės perspektyvos, ketina atsisakyti bandos, nebesirūpina jos atnaujinimu, ir veršelius, ir telyčaites parduoda.

Ūkininkas yra pasinaudojęs ES parama, dar tebeturi įsipareigojimų. „Tai neturi jokios reikšmės, tereikia apsispręsti ir išsikviesti galvijus vežantį furgoną. Gyvename ne vien iš pienininkystės, auginame javus. Tačiau jei pieno supirkimo kaina dar kris, veikla bus nuostolinga. Kita priežastis - nėra kam dirbti", ‑ sako V. Kamaitis.

Kamaičiai ūkininkauja ketvirtį amžiaus. Galvijų priežiūra besirūpinanti ūkininko žmona Diana tikina per 25 ūkininkavimo metus pavargusi, nematanti šviesios dienos, be karvių baubimo daugiau nieko negirdinti. Nors ferma mechanizuota, tačiau, anot ūkininkų, mechanizmus taip pat reikia prižiūrėti.

Ūkininką piktina žaliavos supirkėjų savivalė. Nors sutartis, anot V. Kamaičio, sudaryta metams, joje fiksuotos kainos nesilaikoma. „Prieš mėnesį įspėja, kad mažins kainą. Noriu ar nenoriu, vis dėlto sutinku, nes kur dėsi tą toną pieno (tiek žaliavos iš Skardupių į Marijampolę iškeliauja kasdien - red. pastaba). Pereiti pas kitus supirkėjus nerizikuojame. Buvo laikai, kai bėgiodavome nuo vieno pas kitą, tačiau nieko gero iš to neišėjo", ‑  teigia V. Kamaitis.

Ūkininkas dirba daugiau kaip 300 ha, augina, jo žodžiais, tai, ką žmonės perka ir ko nenusibodo auginti. „Galvoju pereiti vien prie grūdinių augalų, kad ūkyje reikėtų mažiau darbininkų", ‑ neslepia pašnekovas.

Kitaip nei dauguma ūkininkų, V. Kamaitis nespaudžia savo atžalų, kad galvotų apie ūkio perėmimą. „Vaikams sakau: jeigu tik randate ką geriau, bėkite iš kaimo. Jei randa kur lengviau, tegul kabinasi į gyvenimą. Kaimas nereiškia lengvesnio gyvenimo. Nesvarbu, kad per 25-erius ūkininkavimo metus į pienininkystės ūkį investavome tikrai daug lėšų ir energijos. Viskam savo laikas, tas etapas praėjo, dabar reikia gyventi kitaip", ‑ tikina ūkininkas.

Atsisakius karvių bandos, moderniai įrengta ferma, anot pašnekovo, nenueis veltui. Pastate galima sandėliuoti grūdus, bulves. Tuo tarpu nuo gyvulių pavargusi Diana Kamaitienė nestokoja humoro. „Išbetonuosim fermoje grindis ir riedučiais važinėsimės. Gal net visam kaimui riedučių rungtynes rengsime", ‑ juokauja D. Kamaitienė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokius naujos valdžios sprendimus prognozuojate žemės ūkio srityje?
Orai