Glifosatų likučiai produkcijoje - dėmė ekologinių ūkių mundure
2016-11-22

Kaunas. Sertifikavimo įstaiga „Ekoagros" nustatė glifosatų likučių produkcijoje, supirktoje iš ekologinės gamybos ūkių. Užteršta grikių partija buvo suformuota iš 14 tiekėjų. Laboratorijoje ištyrus dirvožemio mėginius, 4 ūkių dirvožemyje rasta glifosato skilimo produktų.

Glifosatas yra sintetinis herbicidas, jį naudoti ekologinėje gamyboje griežtai draudžiama, o jo likučių produkcijoje taip pat negali būti.

Vasaros pabaigoje „Ekoagros", remdamasi rizikos vertinimu, patikrino „Rimi Lietuva" logistikos padalinį ir laboratoriniams tyrimams atrinko ekologiškų negarintų grikių kruopų mėginį. Rugsėjo 13 d. gauti tyrimų rezultatai parodė, kad mėginyje nustatyta 0,82 mg/kg glifosato.

Tą pačią dieną buvo nurodyta sustabdyti šios produkcijos tiekimą rinkai (204 vnt. po 0,5 kg). Taip pat buvo inicijuoti papildomi patikrinimai grikių kruopų tiekėjai - bendrovei „Galinta ir partneriai" ir jos filialui „Galintos grūdai". Patikrinimo metu sustabdyta ekologiškų negarintų grikių kruopų (3711,5 kg) ir ekologiškų garintų grikių kruopų (3007,5 kg) gamyba. Taip pat paimti šių kruopų mėginiai laboratoriniams tyrimams.

Patikrino 14 ūkių

Rugsėjo 16 d. atliktas patikrinimas UAB „Galinta ir partneriai" filiale „Galintos grūdai", kurio metu sustabdyta 5000 kg ekologiškų garintų grikių kruopų, 6300 kg ekologiškų negarintų grikių kruopų taip pat 25678 kg nelukštentų grikių žaliavos gamyba. Patikrinimo metu paimti mėginiai tyrimams atlikti, atsekti ir grikių tiekėjai. Nustatyta, jog sustabdytos gamybos grikiai buvo supirkti iš 14 Lietuvos ekologinės gamybos ūkių laikotarpiu nuo 2015 m. spalio iki 2016 m. balandžio. Iš viso buvo supirkta 78 098 kg.

Rugsėjo 30 d. gauti tyrimų rezultatai mėginiuose identifikavo tą pačią taršą glifosatais - 2,5 mg/kg nelukštentuose grikiuose aruode, 1,0 mg/kg negarintose grikių kruopose, 0,11 mg/kg garintose grikių kruopose.

„Ekoagros" skubiai organizavo visų 14 ekologinės gamybos ūkių neplaninius patikrinimus. Įmonės „Galinta ir partneriai" ir „Galinta ir partneriai" filialas „Galintos grūdai" iš rinkos buvo susigrąžinto 763 vnt. (381,5 kg) ekologiškų garintų grikių kruopų ir 2768 vnt. (1384 kg) ekologiškų negarintų grikių kruopų. Iš viso į rinką pateko 18 proc. viso užteršto produkcijos kiekio.

Glifosato likučių aptikta 4 ūkių mėginiuose

Tikrinant ekologinės gamybos ūkius buvo atitinkamai atrinkti laukai, kuriuose 2015 m. buvo auginami grikiai ir paimti dirvožemio mėginiai. Keturių ūkių mėginiuose aptikta AMPA (aminometilo fosfoninės rūgšties) likučių, kurie yra glifosato skilimo produktas.

Glifosato skilimo produktai nustatyti žemės ūkio bendrovės „Kalnas", ūkininkų Česlavos Butrim, Broniaus Biekšos ir Deivido Lukoševičiaus ūkiuose. Apie neteisėtą ūkių veiklą informuotos atitinkamos institucijos, kurios imsis teisės aktuose numatytų poveikio priemonių. „Ekoagros" teigimu, pažeidimų atvejų pasitaiko apie 1 proc. nuo visų gamintojų.

„Ekoagros" ir MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai