Būsima meniu naujovė: bebriena ir stumbriena
2019-06-21

Varšuva. Lenkijoje kilo nepasitenkinimas, kai žemės ūkio ministerija pareiškė apie ketinimus bebrus ir stumbrus įtraukti į valgomų gyvūnų sąrašą.

Lenkijos žemės ūkio ministras Janas Kšyštofas Ardanovskis (Jan Krzysztof ​​Ardanowski) sulaukė kritikos, kai pasiūlė panaikinti stumbrų ir upinių bebrų teisinę apsaugą ir įtraukti juos į „valgomų gyvūnų“ sąrašą.

Praėjusio mėnesio pabaigoje Lenkijos parlamente vykusioje žemės ūkio konferencijoje J. K. Ardanovskis kalbėjo apie būtinybę reguliuoti bebrų populiaciją dėl jų daromos žalos žemės ūkio paskirties žemėje. Jis apgailestavo, kad nors vietos valdžios institucijos kiekvienais metais suteikia leidimą nušauti tūkstančius bebrų, medžiotojai nėra linkę juos medžioti, pranešė BBC.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Lenkijoje, skirtingai nei daugelyje Europos šalių, bebrai yra iš dalies apsaugoti ir juos galima medžioti tik tam tikromis aplinkybėmis nuo spalio iki kovo. Medžiotojams neleidžiama valgyti nušautų gyvūnų.

„Aš nuspręsiu pripažinti bebrą ir stumbrą kaip valgomus gyvūnus“, –  sakė jis. Be to, ministras pridūrė, kad bebrų uodega yra afrodiziakas (įvairios augalinės ir gyvūninės kilmės medžiagos, skatinančios lytinį potraukį ir aktyvumą, potenciją).

Ministro komentarai sukėlė tam tikrą sumaištį. Ekspertai pareiškė, kad Lenkijoje iš viso nėra valgomų gyvūnų sąrašo. Be to, pagal įstatymus aplinkos ministras, o ne žemės ūkio ministras, turi nuspręsti, kurios rūšys turi būti teisiškai apsaugotos Lenkijoje.

Jei aplinkos ministras nuspręstų panaikinti teisinę bebrų apsaugą, Lenkija turėtų problemų. Pagal ES teisės aktus, upinis bebras yra saugomas pagal ES Buveinių direktyvą.

Stumbrai ir bebrai buvo medžiojami maistui keletą šimtmečių. Paskutinis stumbras Belovežo girioje buvo nušautas praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje. Vėliau jie buvo vėl įveisti iš zoologijos soduose laikytų stumbrų.

Kadangi abi rūšys buvo saugomos pagal Lenkijos įstatymus, jų skaičius padidėjo. Remiantis naujausiais skaičiavimais, Lenkijoje yra 1873 stumbrai  ir daugiau nei 55 000 bebrų.

Aplinkos ministerijos duomenimis, 2010 m. Lietuvoje buvo priskaičiuota apie 45 tūkst. bebrų.

2007–2008 m. mokslininkų atliktų tyrimų duomenimis, 2007 m. Lietuvoje gyveno 86–121 tūkst. bebrų. Darbui vadovavo daugiausia Lietuvoje šiuos gyvūnus tyrinėjantis Alius Ulevičius. Bebrų populiacijai įvertinti visoje šalyje buvo parinkta kelios dešimtys modelinių teritorijų ir jose vykdomas monitoringas. Daug kam mokslininkų pateiktas skaičius buvo netikėtas. Medžiotojai pareiškė, kad jie bebrų suskaičiuodavo tris ar  keturis kartus mažiau.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai