Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Energetika
Seimo komitetas siūlo suvienodinti raudonojo ir žaliojo dyzelino akcizus
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas bendru sutarimu pritarė naujausiam Aplinkos ministerijos siūlymui raudonajam ir žaliajam dyzelinui nustatyti vienodus akcizus – 60 Eur už 1 000 litrų. Toks akcizas dabar galioja žaliajam dyzelinui. 

Dabar šildymui skirtam raudonajam gazoliui (buitiniam krosnių kurui) taikomas akcizas siekia 21,14 Eur už 1 000 litrų. Aplinkos ministerija anksčiau siūlė nustatyti 140 Eur, vėliau – dar didesnį akcizą, tačiau dabar šio siūlymo atsisakė.   

Pasak jo aplinkos ministro Simono Gentvilo, dėl to raudonojo dyzelino naudotojai nepatirtų kainų šoko: „Kainų šoko nepatirtų – būtų 3,9 cento ir dar PVM. Tiek akcizas didėtų kitais metais.“ 

Bioversija 2024 07 09 m7

Komitetas, be to, pritarė Andriaus Palionio siūlymui neįvesti žemės ūkiui skirto pigesnio dyzelino lubų. Ministerijos pakete siūlyta nustatyti 100 tūkst. litrų lubas, o vėliau jas sumažinti iki 50 tūkst. litrų.

„Nustatyta tvarka, kaip skirstomas žaliasis dyzelinas pagal dirbamus laukus ir ūkio veiklos sritį – ar tai gyvulininkyste, ar grūdų auginimu užsiimantis ūkis, ar mišrus. Pavyzdžiui, dyzelino kvotos dabar gali būti nustatomos pagal bičių šeimų kiekį. Norėtųsi, kad ta koncepcija išliktų ir toliau“, – teigė A. Palionis.

Jis pabrėžė, kad raudonojo dyzelino branginimas ir kvotos žaliajam kurui pablogintų ūkininkų padėtį: „Jeigu ribosime žaliojo kuro kvotas, prarasime konkurencijos sąlygas su kitais Europos ūkiais.“

S. Gentvilas sako, kad pakeitimai paliestų tik stambiausius ūkininkus ir žemės ūkio bendroves. 

„Paliestų 0,2 proc. visų žaliojo dyzelino naudotojų“, – komitete teigė S. Gentvilas.

Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė yra sakiusi, kad dėl lengvatos žaliajam žemdirbių kurui biudžetas netenka 92 mln. Eur akcizų pajamų. 2020–2021 m. leidimą įsigyti tokį dyzeliną gavo 126 tūkst. ūkininkų.     

Šiuos siūlymus dar vertins Seimas, svarstydamas visą žaliųjų akcizų paketą.  

CO2 dedamoji ir raudonajam dyzelinui?

Pramonininkų konfederacijos Verslo aplinkos ir ekonomikos departamento vadovas Tomas Garuolis siūlė žaliuosius mokesčius įtraukti į Vyriausybės mokesčių pertvarką, o Verslo konfederacijos politikos patarėjas Vilius Kriaučiūnas siūlė anglies dioksido dedamąją taikyti ir raudonajam dyzelinui.

S. Gentvilas tvirtino, kad CO2 dedamoji raudonajam dyzelinui bus taikoma, bet ji turės labai mažai įtakos. 

Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį pritarė siūlymui į akcizų tarifus nuo 2025 m. įskaičiuoti CO2 dedamąją – tai yra tarifo dalis eurais. Pavyzdžiui, 1 tūkst. litrų benzino šis mokestis 2025 m. siektų 24 Eur ir kasmet didėtų po 24 Eur, kol 2030 m. pasiektų 144 eurus.  

Dedamoji taip pat būtų taikoma žibalui, gazoliams, mazutui, angliavandeniliui (išskyrus gamtines dujas), akmens angliai, koksui, lignitui, šildymui skirtoms durpėms, o nebūtų taikoma šildymui skirtam kurui arba kai kuriais atvejais variklių degalams stacionarioje įrangoje ar naudojamoje statyboje ir kitais atvejais. 

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos