Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
BŽŪP
Kokius BŽŪP pakeitimus Briuselis siūlo ūkininkams?

Briuselis. Europos Komisija siūlo BŽŪP pakeitimus, kurie atitiktų žemdirbių lūkesčius ir mažintų įtampą dėl žaliojo kurso.

Europos Komisijos parengtus Bendrosios žemės ūkio politikos teisės aktų pakeitimų projektus penktadienio spaudos konferencijoje pristatė ES žemės ūkio komisaras Janusz‘as Wojciechowski‘is (Janušas Voicekovskis).

Šie projektai bus pateikti tvirtinti Europos Parlamentui ir Europos Vadovų Tarybai.

Bioversija m7 2024 09 18

GAAB 8 – savanoriška ekoschema vietoj privalomos

EK pakeitimų projekte numatyta, kad valstybės narės galės pasiūlyti ūkininkams ekologinę schemą, kurią sudaro tam tikros žemės dalies palikimas pūdymui. Tačiau ūkininkai, nedalyvaunatys šioje ekologinėje schemoje, neprivalės 4 proc. ariamosios žemės skirti negamybiniams plotams.

GAAB 7 – sėjomaina kaip alternatyva, o ne prievolė

Siūloma, kad valstybės narės sudarytų ūkininkams galimybę rinktis: taikyti sėjomainą ar įvairinti pasėlius. Ūkiai nuo 10 iki 30 ha (mažesniems GAAB 7 netaikomi) turės auginti ne mažiau kaip dvi, o didesni kaip 30 ha – ne mažiau kaip tris kultūras. Tai panašu į žemdirbiams žinomą žalinimo schemą, galiojusią ankstesniu laikotarpiu.

GAAB 6 – lankstūs terminai dirvožemio dangos reikalavimams

Europos Komisija siūlo, kad valstybės narės pačios lanksčiai nustatytų jautrius laikotarpius žiemos dangai vietoj dabar galiojančio termino (nuo lapkričio 1 iki vasario 15 d.).

Ūkiams iki 10 ha – mažiau patikrų

Kitas siūlomas pakeitimas – valstybės narės galės neįtraukti į patikras mažesnių kaip 10 ha ūkių. Pripažįstama, kad ekologinės problemos tokiuose mažuose ūkiuose nėra tokios, į kurias reikėtų sutelkti kontrolės veiklą.

Ūkininkai nebus baudžiami

Pakeitimai turėtų įsigalioti nuo 2025 metų. Bet EK siūlo, kad ūkininkas, kuris nuspręstų pereiti prie naujų reikalavimų jau šiemet, t. y. 2024-aisiais, nepatirtų jokių sankcijų.

Strateginių planų lankstumo didinimas

Iki šiol valstybės narės strateginių planų nuostatas galėjo keisti tik kartą per metus. EK siūlo šią galimybę išplėsti. Daroma prielaida, kad šie planai – visiškai nauji teisės aktai, apibrėžiantys ūkininkų įsipareigojimus BŽŪP, tad būtina lanksčiai reaguoti į iškylančias problemas. Todėl valstybės galės planus leisti kas pusmetį.

Dėl su ūkininkais susijusių kitų sričių teisės aktų

Siūloma, kad, rengiant naujas kitų sričių taisyklės (aplinkosaugos, klimato kaitos ir kt.), valstybės narės privalėtų peržiūrėti strateginius planus ir atsižvelgti į šiuos reglamentus. Tačiau vis dar diskutuojama, nuo kada tai turėtų būti taikoma – nuo 2027 ar 2025 metų. Šiuo klausimu nesusitarta, todėl EK susilaiko nuo oficialaus minėto dokumento paskelbimo.

***

Dėl EK siūlomų pakeitimų bus balsuojama per šią Europos Parlamento kadenciją. Kitas Europos Parlamento posėdis numatytas balandį, tad tada ir reikėtų tikėtis oficialių sprendimų.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos