Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
BŽŪP
ES ministrai pritarė Dirvožemio direktyvai

Liuksemburgas. Į Europos Sąjungos Aplinkos tarybą susirinkę ministrai pritarė Dirvožemio stebėsenos ir atsparumo direktyvai.

Ministrai taip pat pritarė ir Ekologiškumo teiginių direktyvai bei Bendrosios atliekų direktyvos pakeitimui.

Lietuvos aplinkos ministro Simono Gentvilo teigimu, iki šiol ne tik Europos Sąjungoje, bet ir Lietuvoje nebuvo vieningo dirvožemio apsaugos reguliavimo.

Bioversija 2024 07 09 m7

„Tikimės, kad siūloma dirvožemio stebėsenos sistema padės palyginti duomenis , tiksliai įvertinti dirvožemio būklę, stebėti tvarių dirvožemio valdymo praktikų veiksmingumą, tinkamai valdyti dirvožemio taršą. Įgyvendinus pasiūlymą  žemės savininkai ir bendrai visuomenė gaus aktualią informaciją apie dirvožemio būklę“, – sako aplinkos ministras.

Valstybės narės įpareigojamos nustatyti tvaraus dirvožemio valdymo principus ir juos taikyti. Taip pat valstybės narės  įpareigojamos identifikuoti visus potencialius taršos židinius, juos tirti ir, nustačius taršą, taikyti taršos valdymo priemones, pirmiausia vadovaujantis „teršėjas moka“ principu. Viliamasi, kad bešeimininkės taršos valdymui valstybės narės galės pasinaudoti ES lėšomis.

Numatoma, kad valstybės narės per penkerius metus nuo direktyvos įsigaliojimo apibrėš tvaraus dirvožemio valdymo praktiką, atsižvelgdamos į direktyvoje nustatytus pagrindinius tvaraus dirvožemio valdymo principus.

Direktyvoje akcentuojama dirvožemio stebėsena – remiantis bendra ES metodika šalys turės nustatyti mėginių ėmimo vietas. Siūloma, kad valstybės narės galėtų lanksčiai taikyti direktyvos nuostatas, pavyzdžiui, naudoti jau esamus duomenis ir stebėjimo sistemas.

Tam, kad būtų užtikrinta galimybė palyginti gautus duomenis, nustatyti minimalūs dirvožemio mėginius analizuojančių laboratorijų kokybės reikalavimai.

Ekologiškumo teiginių direktyvos tikslas – panaikinti ekologinį manipuliavimą ir klaidinančius ekologiškumo, tvarumo, draugiškumo aplinkai teiginius rinkoje. Šiuo teisės aktu siekiama suteikti aiškumo vartotojams ir suvaldyti žaliąjį smegenų plovimą ES rinkoje dėl ekologiškumo aplinkai teiginių naudojimo. Būtų nustatyta vieninga reikalavimų sistema, kuri užtikrintų naudojamų ekologiškumo teiginių pagrįstumą europiniu lygiu.

Ministrų taryboje pasiektas bendras požiūris ir dėl Bendrosios atliekų direktyvos pakeitimų, kurie apima tekstilės ir maisto atliekų prevencijos sritis.

Parengta: pagal AM, ES Vadovų tarybos inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos