Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Aplinka, miškai
Per javapjūtę Lietuvoje sudegė 11 kombainų

Vilnius. Per javapjūtę ugniagesiai vis dažniau sulaukia pranešimų apie laukuose užsiliepsnojusius kombainus bei kitą žemės ūkio techniką. Tokie gaisrai padaro didelių nuostolių tiek ūkininkams, tiek žemės ūkio bendrovėms, nes ugnis nuniokoja brangią techniką ir pasėlius.

Pasak Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento, šiemet šalyje jau liepsnojo 11 kombainų, pernai per tą patį laikotarpį degė 9 kombainai. Vien praėjusį ketvirtadienį ugniagesiai tris kartus skubėjo į laukus.

Pirmasis šiųmetės javapjūtės gaisras užfiksuotas rugpjūčio 1-ąją Šilutės rajono Juškaičių kaime. Laukuose užsiliepsnojus 22 metų senumo kombainui MDW 514, išdegė ir 6 arai ražienų. Kitą dieną ugniagesiai jau skubėjo gesinti John Deere 952 Elektrėnų sav. Žebertonių kaime ir NIVA CK 5M.1 Vilkaviškio rajono Dailučių kaime. Kombainą išgelbėti pavyko, tačiau išdegė 1 ha javų. Daugiausia ‑ 3 tonos grūdų - kombaino bunkeryje sudegė rugpjūčio 3-ąją Jurbarko rajono Dargaitėlių kaime, liepsnoms įsiplieskus John Deere 1075.

Bioversija 2024 07 09 m7

Panevėžio rajone, Upytės kaime, rugpjūčio 7-ąją atvira liepsna degė kombainas DON-1500. Nuo kombaino užsidegė ir ražienos. Gaisro metu išdegė kombaino variklio skyrius, ratai, kabina ir talpykloje buvusio 4 tonos grūdų. Joniškio rajone, Dargių kaime, degė kombainas New Holland ir javų laukas. Panevėžio rajone, Aukštadvario kaime, atvira liepsna degė kombainas DON-1500. Gaisro metu išdegė variklio skyrius, kabina ir 2 tonos grūdų.

Ugniagesiai sako, kad daugelio tokių gaisrų galima būtų išvengti, jeigu prieš išvykstant į laukus kombainai bei kita žemės ūkio technika būtų tinkamai paruošta. Kombainai dažniausiai užsidega dėl netvarkingos kuro tiekimo sistemos, elektros įrangos bei besisukančių mechanizmų. Išlekiančios iš variklio išmetimo vamzdžio kibirkštys, trumpas elektros laidų jungimasis, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai gali tapti gaisro kilimo priežastimi.

Dirbant varikliui, kombaino kolektoriuje, išmetimo vamzdyje kaupiasi nuodegos. Jeigu variklio karteryje yra per daug tepalo arba cilindrų žiedai susidėvėję, tepalas gali patekti į degimo kamerą. Dėl to padidėja atidirbusių dujų išmetimo intensyvumas. Priklausomai nuo variklio tipo šių dujų temperatūra išmetimo vamzdyje siekia 500-700 laipsnių, todėl įkaitę nuodegų gabalėliai, iš išmetimo vamzdžio patekę ant šiaudų, gali sukelti gaisrą.

Esant kuro tiekimo ir variklio tepimo sistemų nesandarumams, gali nutekėti kuras ir tepalai. Prie šių nuotekų labai limpa dulkės, smulkios šiaudų dalelės, kurios susikaupusios ant įkaitusių variklio mazgų gali užsidegti. Be to, kuro tiekimo vamzdeliai, pagaminti iš degių medžiagų, liesdamiesi su įkaitusiomis variklio detalėmis, lydosi ir užsiliepsnoja, o iš jų bėgantis kuras padeda ugniai išplisti. Dėl blogai sureguliuotų ir dideliais greičiais besisukančių kombaino mechanizmų susidaro sausa trintis, šie mechanizmai įkaista ir gali uždegti ant jų apsivyniojusius šiaudus.

Gaisras kombaine gali kilti ir dėl elektros laidų izoliacijos pažeidimų. Ypač smarkiai ji nusidėvėtose vietose, kur laidai tiesiami pro aštresnius kombaino korpuso kampus, šalia judančių mazgų arba arti įkaitusių mechanizmų paviršių.

Ugniagesiai primena, kad gaisrų kombainuose bei kitoje žemės ūkio technikoje galima išvengti naudojant tvarkingus kibirkščių gesiklius. Kombainų variklių, neturinčių antvožų, kolektorius reikia apsaugoti nuimamais metaliniais skydeliais arba sieteliais su 2 milimetrų skersmens kiaurymėmis. Nuo variklio ir jo mazgų būtina nuolat nuvalyti dulkes bei smulkių šiaudų masę, o taip pat ir kuro bei tepalo nuotekas. Elektros laidų izoliaciją reikia apsaugoti nuo trinties, mechaninio bei šiluminio poveikio, gerai sutepti besisukančius mazgus. Kombaine privalo būti 2 gesintuvai bei nedegus audeklas. Pageidautina turėti ir kastuvą, kad ugnį galima būtų nuslopinti žemėmis.

Remontuoti ir laikyti derliaus nuėmimo techniką bei agregatus leidžiama ne arčiau kaip 30 metrų nuo javų plotų. Be to, lauko sąlygomis kombainų, traktorių bei kitų žemės ūkio mašinų kuro talpos degalais gali būti pripildomos tik nedirbant jų varikliams.

***

Rugpjūčio 7 d. Pakruojo rajone, Zaitiškio kaime, savininkas rado savo lauke išdegusius javus 2 kv. m plote. Plote pripilta žibalo, todėl įtariama, kad bandyta padegti tyčia. Panikos rugpjūčio 9 d. sukėlė liepsnojusios ražienos Marijampolės rajone. Spėjama, kad gaisrą sukėlė nevisiškai užgesinta nuorūka.

BNS, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos