


Vilnius. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) patvirtino atnaujintų pelkių ir šaltinynų bei natūralių pievų ir ganyklų žemėlapių paketą.
Pelkių ir šaltinynų bei natūralių pievų ir ganyklų žemėlapiai buvo parengti ir patvirtinti 2023 metų pabaigoje, vėliau jau du kartus šie žemėlapiai buvo papildomi ir tikslinami, atsižvelgiant į ekspertų rekomendacijas, patikrų vietoje rezultatus, žemės savininkų ir valdytojų pateiktus duomenis bei informaciją.
Šių metų birželį buvo pristatyti nauji žemėlapių pakeitimai, o dabar, juos patvirtinus, visa tai bus perduota Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui. Atnaujintus žemėlapius galima rasti čia.
VSTT teigimu, žemės sklypų, kuriuose keičiami, panaikinami arba naujai nustatomi pelkių ir šaltinynų ar natūralių pievų ir ganyklų plotai, savininkai ir naudotojai bus informuojami fiziniais registruotais laiškais arba siunčiant elektroninius pranešimus.
Tarnyba taip pat primena, kad pelkių ir šaltinynų, natūralių pievų ir ganyklų žemėlapių tikslinimas neturi galutinio termino, nes tai – nuolatinis procesas vykstantis atsižvelgiant į kintančias gamtines aplinkybes.
Tad argumentuotus prašymus keisti jau patvirtintus žemėlapius numatyta tvarka bus galima teikti ir toliau.
Atkreipiamas dėmesys, kad žemės sklypų savininkai arba jų patikėtiniai, patiriantys nuostolių dėl specialiųjų žemės naudojimo sąlygų taikymo, turi teisę gauti vienkartines ar periodines kompensacijas teisės aktų numatyta tvarka.
Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas numato, kad natūralias pievas ir ganyklas draudžiama suarti, sausinti įrengiant naujas melioracijos sistemas kalkinti, arba kitaip jas pažeisti, užsodinti želdiniais ar įveisti mišką.
Taip pat draudžiama keisti jų žolynų būklę ir sudėtį, išskyrus natūralių pievų ir ganyklų kaitą dėl krūmų kirtimo, invazinių rūšių naikinimo, gyvulių ganymo ar šienavimo ir atvejus, kai laukinių gyvūnų pažeistos natūralių pievų ir ganyklų dalys išlyginamos ir užsėjamos laukinių žolių mišiniais.
Siekiant palaikyti natūralių pievų ir ganyklų gerą būklę, rekomenduojama jas reguliariai šienauti ir/ar ganyti, šalinti ar retinti sumedėjusią augaliją. Šalinant medžius ir krūmus būtina išsaugoti gamtos paveldo objektus, saugotinus želdinius ir kraštovaizdžio elementus.
Taip pat svarbu išsaugoti pusiau atviras Europos Bendrijos svarbos buveines miškapieves ir medžiais apaugusias ganyklas. Natūralių pievų ir ganyklų nedraudžiama aptverti. Ganant gyvulius ir šienaujant reikia vadovautis ekstensyvaus daugiamečių pievų tvarkymo reikalavimais.
Pelkėse ir šaltinynuose Įstatymas neleidžia sausinti teritorijos, keisti šaltinynų, jų grupių hidrologinį režimą, ardyti pelkių ir apypelkių augalinę dangą, išskyrus numatytus atvejus.
Pelkes ir šaltinynus draudžiama paversti ariama žeme, miško naudmenomis, užsodinti želdiniais. Jų negalima paversti paviršiniais vandens telkiniais, bet leidžiama žemės sklype įrengti vieną, ne didesnį kaip 0,1 ha ploto dirbtinį nepratekamą paviršinį vandens telkinį.
Šiose teritorijose galima šienauti ir šalinti ar retinti medžių grupes ir krūmus, jei nesuardoma pelkių ir apypelkių augalinė danga, o ypač jei tokia veikla atitinka saugomų rūšių ir buveinių apsaugos tikslus arba kai pritariama planuojamai ūkinei veiklai. Šalinant sumedėjusią augaliją būtina išsaugoti gamtos paveldo objektus ir saugotinus želdinius.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Miškams išpirkti numato 2 mln. eurų
2025-07-08 -
Taršos mažinimo praktikos padeda ir gamtai, ir žmogui
2025-07-07 -
Vandens gręžiniams įteisinti – dar metai
2025-07-01
Skaitomiausios naujienos
-
Už netvarkingus riboženklius – baudos
2025-07-04 -
Kanadietiški traktoriai pakeliui į Europos rinką
2025-07-07 -
Daugiamečių pievų atkurti nereikės
2025-07-03
(0)