Basf a1 17 10 23 Basf m1 17 10 23
Aplinka, miškai
Lietuva turi ekologiniam tręšimui tinkamo mineralo telkinių

Vilnius. Lietuvos geologijos tarnyba (LGT) šalyje nustatė plotus glaukonito,vertingo mineralo, telkiniams surasti. Kaip sakė LGT direktorius Jonas Satkūnas, šis mineralas priklauso Lietuvoje dar neeksploatuojamiems žemės gelmių ištekliams.

Glaukonitas pirmiausia gali būti naudojamas kaip ilgalaikio poveikio ekologiška trąša, nes jame esantis kalis, geležis, fosforas ir mikroelementai pereina į dirvožemį palaipsniui ir pagerina jo savybes. Jis taip pat gali būti taikomas aplinkosaugos technologijoms - atmosferos teršalams ir organiniams skysčiams nukenksminti.

Geologai išskyrė du perspektyvius plotus glaukonito telkinių paieškoms. Vakarų Lietuvoje - Šilutės, Šilalės, Tauragės ir Klaipėdos rajonai, o pietvakarinėje dalyje - Kauno, Šakių ir Marijampolės rajonai.

Bioversija 23 09 01 m7

Paviršiuje glaukonitinės uolienos aptinkamos luistų pavidalu Nemuno (Alytaus r.), Neries (Ukmergės r.), Šventosios (Jonavos r.), Merkio (Varėnos r.) ir Juodės (Vilniaus r.) upių slėniuose.

Šis mineralas susidaro normalaus druskingumo 20-300 m gylio jūrose. Tai įvairaus atspalvio žali smulkūs grūdeliai. Kadangi daugiau glaukonito turinčios uolienos slūgso labai giliai (giliau kaip 50 m), jį geriausia išgauti hidrologiniu būdu - išplauti naudingąsias iškasenas naudojant gręžinius. Kitų šalių patirtis rodo, kad tokia gavyba, palyginti su kasyba karjeruose, yra dukart pigesnė.

Iki šiol, pasak Jono Satkūno, LGT dar nėra išdavusi leidimų glaukonito gavybai.

AM, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ar tenkina išmokų avansai?
  Visos apklausos