Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Aplinka, miškai
Kirtimų norma diferencijuota pagal medžių rūšis

Vilnius. Patvirtinta valstybinių miškų pagrindinių kirtimų norma 2019 metams – bus leidžiama iškirsti 3,4 mln. kubinių metrų likvidinės medienos. Norma yra diferencijuota pagal medžių rūšis.

„Patvirtinta kirtimų norma yra naujai diferencijuota pagal medžių rūšis – pirmiausia dėl to, kad šalies medienos perdirbimo pramonei spygliuočių rąstų medienos ir dabar yra pagaminama pakankamai, o lapuočių medžių rūšių medienos – ypač malkinės – poreikis didėja“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Anot ministro, tai leis racionaliau naudoti valstybinių miškų išteklius ir pasiūlyti daugiau žaliavinės medienos didmeninės prekybos aukcionuose. Padidinus pasiūlą, bus sudarytos prielaidos, kad mažėtų į rinką tiekiamos medienos, kartu ir malkinės medienos bei centralizuotam šildymui naudojamo biokuro kaina, kuri biržoje priklauso nuo paklausos ir pasiūlos santykio. Teigiama, kad užtikrinus stabilias biokuro kainas, naudą pajustų didelė gyventojų dalis.

Bioversija 23 09 01 m7

Kitų metų kirtimų norma paskirstyta siekiant subalansuoto – ekonominiu ir socialiniu požiūriu – miško naudojimo ir išdėstymo pagal medžių rūšis. Palyginti su ligšioline kirtimų norma pagal medžių rūšis, kitąmet 80 ha sumažės spygliuočių, bet 205 ha padaugės minkštųjų lapuočių medžių kirtimų. Tai susiję su šių rūšių medžių perbrendusių medynų sankaupomis ūkiniuose miškuose ir didėjančiais malkinės medienos poreikiais. Pušynus siūloma naudoti kaip ir per pastaruosius penkerius metus, nors jų kirsti būtų galima daugiau, tačiau šių medynų naudojimą be didesnių nuostolių įmanoma atidėti vėlesniam laikui.

Valstybinių miškų pagrindinių kirtimų norma kitąmet apims 11 391 ha plotą, kuriame bus leidžiama iškirsti 3,4 mln. kubinių metrų likvidinės medienos. Ši apimtis yra 459 ha mažesnė, nei siūlė Vyriausybė, ir šiek tiek  – 223 ha, arba 2 proc. – didesnė už galiojusią 2014-2018 metais.

Aplinkos ministerija praneša, kad ir toliau bus laikomasi tausaus miško naudojimo politikos, pagal kurią kasmet medienos iškertama gerokai mažiau, nei priauga. Iki šiol kasmet kaupiamas medienos tūrio prieaugis valstybiniuose miškuose siekia 24 proc., arba 1,8 mln. kubinių metrų.

AM, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14
  Bayer 2023 08 21

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
  Visos apklausos