Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Aplinka, miškai
Gyvulininkystės ūkių poveikį aplinkai mažina tuopos

Bernas, vasario 3 d. Mažinant šiltnamio dujų emisiją, Šveicarijos mokslininkai siūlo ūkininkams sodinti tuopas. Jų skaičiavimais, vienos karvės išskiriamoms šiltnamio dujoms neutralizuoti reikia 50 tuopų. Šveicarijoje daugiau kaip 10 proc. visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų į atmosferą patenka iš žemės ūkio.

Ciuricho federalinio technologijų instituto mokslininkai rado sprendimą, kaip neutralizuoti žemės ūkio išskiriamą dujų emisiją - jie siūlo ūkiuose sodinti tuopas. Apie galimybę pasitelkus medžius Šveicarijos žemės ūkį „išlaisvinti" nuo šiltnamio dujų emisijos pasakoja Šveicarijos naujienų portalas swissinfo.ch.

„Tuopos yra paprasčiausias būdas išlaisvinti Šveicarijos žemės ūkį galima nuo šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Žemės ūkis išskiria daug klimatui pavojingų dujų ir dėl to ateityje neišvengimai jaus vis augantį visuomenės spaudimą. Labai gerai, kad rastas pigus šios problemos sprendimas", - įsitikinęs agronomas Simonas Brineris (Simon Briner).

Bioversija 2024 07 09 m7

Mokslininkų teigimu, tuopas šiam tikslui naudoti būtų efektyviausia, nes šie greitai augantys medžiai sugeria daugiausia CO2 iš visų Šveicarijoje augančių medžių. Šveicarams šis sprendimas atrodo gana pigus, nes viena tuopos gyvašakė kainuoja 1 Šveicarijos franką (2,86 Lt). Dėl vienos karvės išskiriamų dujų, kasmet į atmosferą patenka apie 3 tonos CO2. Tokiam kiekiui dujų neutralizuoti reikia maždaug 50 tuopų.

Stambiems ūkiams tuopomis tektų užsodinti didelius plotus, todėl jie patirtų nemažai papildomų išlaidų. Tačiau Šveicarijos rinkoje produkto etiketė su ženklu, kad jis yra iš ūkio „be emisijos", suteiktų produktui pridėtinės vertės ir aukštesnę kainą. Tiesiai iš vieno tokio „laisvo nuo emisijos“ ūkio mėsos produktus perkanti šveicarė Siuzana Veiner (Susanne Weiner) tikina, kad verčiau nusipirks mažiau mėsos, tačiau valgydama žinos, kad ji išauginta aplinką tausojančiame ūkyje.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos