BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Aplinka, miškai
Augintojai ir pardavėjai jau pasiruošę kalėdinių eglučių prekybai

Vilnius. Iki Kalėdų likus mažiau nei mėnesiui, Valstybinių miškų urėdija sako jau pradėjusi pasirengimą kalėdinių eglučių prekybai – greitai bus paskelbtas prekybos vietų sąrašas.

Tuo metu prekybininkai tvirtina, kad susidomėjimas eglutėmis kasmet prasideda vis anksčiau.

Pasak urėdijos komunikacijos vadovės Sandros Trinkūnaitės-Rimkienės, susidomėjimas Kalėdų medeliais prasideda lapkričio viduryje, tačiau daugelis gyventojų eglučių pradeda ieškoti gruodžio viduryje, ir šis bumas tęsiasi iki pat Kūčių vakaro. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Kainų nedidino

Urėdija kasmet prekiauja paprastosiomis, baltosiomis, dygiosiomis (sidabrinėmis) eglutėmis, kėniais bei kalninėmis ir juodosiomis pušimis. Kasmet urėdija parduoda 25 tūkst. užaugintų spygliuočių.

„Kalėdinių medelių kainų nedidinome ir eglutes Valstybinių miškų urėdijoje gyventojai gali įsigyti tokiomis pačiomis kainomis kaip ir pernai“, – BNS sakė urėdijos komunikacijos vadovė.

Medelių kainos svyruoja nuo 5 iki 110 eurų – ji priklauso nuo jų rūšies bei aukščio, jis gali siekti nuo pusės iki keturių metrų. Visų rūšių medelių šakos kainuoja po vieną eurą.

Parduodamos eglutės yra išaugintos urėdijos plantacijose, dalis parduodama vazonuose, todėl tokie medeliai, tinkamai auginti ir prižiūrėti, gali būti persodinti ir pavasarį prigiję toliau augs. Kita dalis medelių paruošiami iš miško sklypų, dažniausiai griovių, kur ilgainiui sąlygos augti taptų netinkamos, ar komunikacijos trasų, kur medeliai dėl saugumo reikalavimų turėtų būti kertami.

Nori vis anksčiau

Kalėdų eglutes auginančios ir pardavinėjančios bendrovės „Baltic X-MAS Trees“ vadovas Daivanas Pranciulis atkreipia dėmesį, kad kasmet gyventojai eglučių dairytis pradeda vis anksčiau. 

„Kalėdos yra gruodžio 25 dieną, bet kiekvienais metais visi nori eglę anksčiau pasipuošti. Nežinau kodėl, bet taip yra. Seniau dar gruodžio pirmą savaitę viskas prasidėdavo, o dabar nuo lapkričio 20 dienos visi pradeda skambinėti, domėtis, ieškoti, kur bus ir kada bus. Įstaigos ir įmonės dar anksčiau pasipuošia“, – BNS sakė D. Pranciulis. 

Pasak jo, populiariausia – paprasta lietuviška eglė, dalis gyventojų nori sidabrinių eglučių, kasmet populiarėja ir kėniai. 

„Kėniai yra atvežtinai, bet jie išsilaiko geriau, spyglių mažiau byra, tai juos ir mėgsta“, – sakė D. Pranciulis.

Anot jo, įprastai žmonės renkasi nuo pusantro iki dviejų metrų eglutes, o jų kainos siekia nuo keturių iki dešimties eurų. Kitąmet, pasak D. Pranciulio, kainos, tikėtina, kils.

Išaugo eksporto kaštai

Įmonė yra pasodinusi apie 1,5 mln. medelių, didžioji jų dalis – apie 70–80 tūkst. – išvežamos į užsienį. Įprastai jos keliaudavo į Skandinavijos šalis ir Jungtinę Karalystę, tačiau pastarajai išstojus iš Europos Sąjungos, eksportas į šią šalį sumažėjo.

„Dabar į Skandinaviją daugiau. Į Jungtinę Karalystę transportas labai subrangęs, jiems reikia muitą sumokėti, tos eglės savikaina išeina per didelė, kad apsimokėtų vežti“, – sakė D. Pranciulis.

Tuo metu Aplinkos apsaugos departamento specialistai tvirtina, kad artėjant Kalėdoms pasiekia vis daugiau informacijos iš miškininkų, pilietiškų žmonių apie aptinkamus naujus nupjautų eglučių kelmus.

Siekiant eglutes ir mišką apsaugoti nuo neteisėtų kirtimų, aplinkosaugininkai iki pat Kalėdų organizuos reidus šalies miškuose, tikrins eglučių pardavimo vietas.

Šaltinis: BNS
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos