Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Agropolitika
Žemdirbių susitikimas su Prezidentu: apie stabilumą ir ateitį

Vilnius. Šiandien ryte įvykusiame susitikime su prezidentu Gitanu Nausėda drauge susėdo tiek Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT), tiek ir Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) atstovai. Šalies vadovui išsakytos įvairios žemdirbiams aktualios problemos.

Žemės ūkio tarybai susitikime atstovavo dabartinis jos pirmininkas Jonas Vilionis (Pieno gamintojų asociacija), būsimos kadencijos pirmininkė Danutė Karalevičienė (Nederlingų žemių naudotojų asociacija), Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius ir Žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Petras Puskunigis.

Žemės ūkio rūmų delegaciją pas prezidentą taip pat sudarė keturi atstovai: ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus, vicepirmininkas Algis Baravykas (Kiaulių augintojų asociacija), Šeimos ūkininkų sąjungos pirmininkas Vidas Juodsnukis ir jaunųjų ūkininkų atstovas Vytautas Buivydas.

Bioversija 2024 04 15 m7

Susitikime aptarti įvairūs žemės ūkio klausimai.

Kaip po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje teigė ŽŪR pirmininkas Arūnas Svitojus, sutarta išlaikyti stabilumą ir ieškoti priemonių konstruktyviam dialogui. Anot A. Svitojaus, prezidentas ir dauguma žemdirbių pasisako už stabilumą, už darbo tęstinumą nekeičiant žemės ūkio ministro. „Sutarėme su prezidentu, kad išlaikysime stabilumą. Prezidentūra, žemdirbių atstovai, savivalda ieškos instrumentų konstruktyviam dialogui“, – sakė A. Svitojus. 

Pasak jo, prezidentas akcentavo, jog turi būti ieškoma didesnio efektyvumo įsisavinant žemės ūkiui skiriamas lėšas, kad šalis būtų ne atsiliekanti, o lyderiaujanti. 

ŽŪR vicepirmininkas Vytautas Buivydas pabrėžė palaikantis ministrą, nes jis turi ambicingų tikslų. Jis taip pat teigė prezidentui išreiškęs susirūpinimą, kad jauniems žmonėms ūkininkavimas nėra patrauklus. Jo teigimu, dalis jaunų ūkininkų norėtų kurti savo ūkius, tačiau to esą neleidžia įstatymas. „Matome problemą, kad pirmenybę įsigyti žemę turi besiribojančių sklypų savininkai. Suteikdami pirmenybę jiems įsigyti žemę, toliau skatiname stambių ūkių didėjimą, naikiname tuos ūkininkus, kurie neturi besiribojančių žemių“, – sakė V. Buivydas.

Beviltiškai vėluojame rengdami Strateginį planą

Po susitikimo su Prezidentu R. Juknevičius portalui manoūkis.lt sakė, jog smagu, kad visų lygių, net ir aukščiausio, politikai atkreipė dėmesį į šalies žemės ūkį ir išgirdo, jog ši sritis susiduria su labai rimtais klausimais.

„Tie klausimai susikaupė per ilgesnį laiką ir jų yra kiekviename žemės ūkio sektoriuje. Tas klausimų ratas turi tendenciją augti kaip kalnas. Pas prezidentą visų žemdirbių atstovai išsakė daug problemų. Man labiausiai norėjosi paliesti galbūt svarbiausią dalyką: žaliąjį kursą ir Strateginį planą, kuris svarbus kaip techninė proceso įgyvendinimo dalis. Strateginio plano parengimui yra likę tik 29 darbo dienos, o mes, galima sakyti, dar tebesame pradiniame etape“, – pastebėjo R. Juknevičius.

Tiesa, vakar į Strateginio plano rengimo darbo grupę Žemės ūkio ministerija pagaliau įsileido žemdirbių ir agrarinio mokslo atstovus, nes iki tol jis buvo rengiamas be žemdirbių atstovų, vadovaujant aplinkos viceministrui.

Kas tikrieji žemdirbių atstovai?

Susitikime Prezidentūroje buvo konstatuota ir tai, kad LŽŪT yra išsakiusi nepasitikėjimą žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku. Pasak R. Juknevičiaus, įvardintas ir pagrindas tam nepasitikėjimui: kad, palyginti su kitomis ES šalimis, beviltiškai vėluojame rengdami Strateginį planą. „Iš to ir kyla didžioji dalis problemų ir emocijų“, – sakė LŪS pirmininkas.

Vis dėlto LŪS pirmininkas apgailestauja, kad susitikime pas prezidentą buvo prarasta nemažai laiko aiškinantis, kas yra tie tikrieji žemdirbių atstovai. „Išvadą, kas yra žemdirbių atstovai, tikriausiai gali padaryti tik patys žemdirbiai“, – sako R. Juknevičius.

Prarasta daug laiko

Kaip susitikimo Prezidentūroje sėkmę LŪS pirmininkas įvardija tai, jog po žemdirbių atstovų susitikimų įvairiuose valdžios lygmenyse pagaliau pavyko atkreipti valdančiųjų politikų dėmesį, kad suformuota darbo grupė (turima galvoje vadinamoji K. Starkevičiaus darbo grupė - red. pastb.) nesutarimams išspręsti.

„Mes kaip ir pajudėjome gera kryptimi, pradedame žemės ūkio problemas įvardinti, jas įvertinti ir ieškoti sprendimo būdų. Pati kryptis jau gera, nes prieš tai buvome visiškoje aklavietėje. Procesas prasidėjo, be praradome labai daug laiko. Pavyzdžiui, tuos Strateginio plano parengimo klausimus, kuriuos vakar aptarė darbo grupė Žemės ūkio ministerijoje, Lenkijos ūkininkai su savo ministrais aptarinėjo prieš metus. Mes turime be galo mažai laiko ir labai daug neišspręstų klausimų. Visas Strateginis planas turi apimti kelis šimtus puslapių, o mes turime aptarę vos kelis. Netgi romaną per 29 dienas sunku parašyti, o čia - teisės aktai“, – sakė LŪS pirmininkas.

Reziumuodamas susitikimą Prezidentūroje R. Juknevičius reikšmingu dalykų laiko tai, jog išgirdo, kad prezidentas G. Nausėda žemės ūkį vertina kaip strateginę šalies šaką, kuri ypač svarbi dabartiniame pasaulio kontekste: „Tai, kad visų lygių politikai atkreipė dėmesį į žemės ūkį, tikriausiai yra didžiausias mūsų laimėjimas.“

BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos