Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Agropolitika
Vilniuje – pieno gamintojų protesto akcija

Vilnius. Šiandien sostinėje - masinė ūkininkų protesto akcija, jos tikslas - pademonstruoti, kad antrus metus gilėjanti pieno sektoriaus krizė kelia grėsmę ir jo išlikimui, ir valstybės savarankiškumui, atskleisti socialinio dialogo tarp valdžios, žemdirbių ir kaimo gyventojų būtinybę.

Protesto akcijos dalyviai, kurių, nepatvirtintais duomenimis, galėjo būti 2-2,5 tūkst., eisenai nuo ryto rikiavosi prie šalies parlamento. Dalis protestuotojų į Seimą bandė įsinešti apie 60 litrų pieno, tačiau apsauga dalyvių neįleido. Vėliau Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė dalį ūkininkų pasikvietė į kabinetą ir nurodė pieną „išdalinti nepasiturintiems".

„Ką ji gali pažadėti, kad nieko negali. Ateina į ministeriją, pavyzdžiui, irgi dirbti žmonės, kurie to darbo neišmano", - po susitikimo su Loreta Graužiniene teigė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos pirmininkas Jonas Vilionis. Daugiau pokalbio su Seimo vadove turinio jis nekomentavo.

Bioversija 2024 04 15 m7

Ūkininkų ir L. Graužinienės, pokalbis truko apie 20 minučių, ir, pasak žemdirbių, buvo „be naudos".

Su L. Graužiniene susitiko 4 ūkininkai - daugiau kaip 200 karvių ūkį turintis Vidmantas Navickas, 40 melžiamų karvių auginanti Audronė Miškinienė iš Alytaus rajono, daugiau kaip 80 karvių savininkė Zita Kaušakienė iš Kupiškio rajono bei J. Vilionis.

***

Protestuotojų eisena Gedimino prospektu nuo parlamento pajudėjo apie 10.15 val. ir maždaug 10.35 val. atvyko prie Žemės ūkio ministerijos. Akcijos dalyviai protesto mitingą pradėjo giedodami „Tautišką giesmę". Į susirinkusius kreipėsi LPGA tarybos pirmininkas Jonas Vilionis. Pasikalbėti su žemdirbiais atėjo žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė ir viceministras S. Cironka.

J. Vilionis informavo žemdirbius, kad 12 val. akcijos atstovus priims premjeras A. Butkevičius.

Gatvėse kalbinti vilniečiai sveikino ūkininkų ryžtą surengti akciją. Sutikti užsieniečiai teigiamai įvertino Lietuvos žmonių galimybę demokratinėmis priemonėmis ginti savo teises.

***

Mitingo scenoje tarp kalbėjusių buvo ŽŪR pirmininkas A. Stančikas, Seimo nariai B. Pauža ir K. Starkevičius, Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius A. Baravykas. Mitinguotojai leido kalbėti ir ministrei V. Baltraitienei. Ministrė sakė, kad jai drąsu žiūrėti į akis kiekvienam žemdirbiui, nes šiandienos sudėtingomis sąlygomis jų labui daroma viskas, kas įmanoma, nepaisant to, ar protestai vyksta ar ne. Ministrė replikavo žemdirbių savivaldos atstovams, kad jei ligšiolinė jų vienybė būtų tokia kaip šiandienos protesto akcijoje, žemdirbių interesams būtų atstovaujama kur kas geriau ir rezultatai būtų geresni.

V. Baltraitienė replikavo ir dėl Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos atstovo kalbos ginant žemdirbius, nes, anot ministrės, ši asociacija aktyviai pasisakė prieš smukliuosius kiaulių augintojus, esą smulkūs ūkiai labai prisideda prie kiaulių užkrato platinimo. Po šių ministrės žodžių minioje pasigirdo švilpimai, į sceną imta mėtyti kiaušinius.

„Norime, kad žemės ūkio ministrė atsistatydintų ir būtų suvienodintos pieno supirkimo kainos", - žurnalistams prie Žemės ūkio ministerijos sakė J. Vilionis. V. Baltraitienė teigė atsistatydinti neketinanti, o ūkininkams patarė kooperuotis arba patiems perdirbti pieną - tik tokiu atveju jų pajamos esą padidės.

Mitinge smulkiųjų ūkininkų vardu kalbėjusi Viktorija Švedienė sakė pirmą kartą dalyvaujanti protesto akcijoje, nes kentėti nėra jėgų. Anot ūkininkės, kaip bebūtų įstatymai kuriami smulkiųjų gamintojų labui, visada laimi stambieji.

***

Po susitikimo su premjeru A. Butkevičiumi grįžęs J. Vilionis informavo susirinkusius, kad gavo iš premjero tris pažadus: aptarti pieno ūkių problemą su į Lietuvą atvykstančiu  eurokomisaru F. Hoganu, aptarti situaciją su perdirbėjais ir pažadą ieškoti pinigų pieno sektoriui.

J. Vilionis tikisi, kad kitą savaitę pieno gamintojų atstovams pavyks susitikti su prezidente D. Grybauskaite.

Akcijos organizatoriai nutarė kad dar bent porą savaičių budės prie ŽŪM pastatytoje palapinėje.

Suneštą pieną protestuotojai supylė į improvizuotą vonią, į kurią sumetė ir plakatus su politikų portretais, šitaip juos „išprausę".

***

Akcijos iniciatorė - Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA). Prie akcijos prisijungė ir kitos žemdirbių organizacijos, ją remia Žemės ūkio rūmai. Ūkininkai planavo į akciją atvežti karvių, tačiau Valstybinės Maisto ir veterinarijos tarnybos išvados dėl leidimo vežti galvijus į miestą buvo neigiamos. Organizatoriai nepateikė oficialaus prašymo leisti į miestą atvežti karvių. Vis tik prie Žemės ūkio ministerijos atvyko du vilkikai, viename iš jų kriuksėjo kiaulės, kitame, anot akcijos dalyvių, atvežta karvių. Vėliau vilkikas, kuriame galėjusios būti karvės išvyko.

Nuo ryto protestuotojai eisenai rikiavosi prie parlamento. Dalis jų – nešini indais su pienu

Surengti akciją nuspręsta vasario mėnesį vykusiame LPGA išplėstiniame Tarybos posėdyje. Pieno gamintojų priimtoje rezoliucijoje reikalaujama: kompensuoti 70 mln. Eur nuostolių už 2015 m., kuriuos pieno gamintojai patyrė dėl nuo jų nepriklausančių politinių sprendimų; suteikti kooperatinei „Pienas LT" įmonei valstybei svarbaus ekonominio projekto statusą ir numatyti 15 mln. Eur. būtinosioms investicijoms; sukurti pieno rinkos gyvybingumo palaikymo fondą; už kvotinio pieno toną išmokėti 25,20 Eur/t dydžio išmokas.

Taip pat reikalaujama 30 proc. sumažinti Žemės ūkio ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų darbuotojų skaičių, o žemės ūkio ministrės V. Baltraitienės - atsistatydinti.

Eisenoje dalyvaus ne karvė, o tik jos skeletas

Pasak Žemės ūkio rūmų vicepirmininko Broniaus Markausko, ūkininkų bankrotai (per pastaruosius metus iš gamybos pasitraukė beveik 3000 ūkių), galvijų bandų naikinimas signalizuoja apie galimą pieno sektoriaus žlugimą Lietuvoje. To pasekmės bus katastrofiškos kaip kaimui, taip ir visam šalies ūkiui. Pieno gamyba - vienas iš pagrindinių Lietuvos realios ekonomikos ramsčių ir sukuria apie 5 proc. BVP.

Pienas Seimo Kaimo reikalų komiteto nariams. Dalis piketuotojų į Seimą bandė įsinešti apie 60 litrų pieno, tačiau apsauga dalyvių neįleido. Vėliau Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė dalį ūkininkų pasikvietė pas save į kabinetą ir nurodė pieną „išdalinti nepasiturintiems".

Anot B. Markausko, žemdirbių organizacijos išnaudojo visas įmanomas derybų priemones, bet pieno produktų kainos parduotuvėse nemažėja, perdirbėjai ir prekybininkai skaičiuoja pelnus, atidaro naujas parduotuves, o už litrą pieno mokama kaina Lietuvos ūkininkui krenta vertikaliai žemyn.

B. Markauskas siūlo priimti laikiną įstatymą, kuriame būtų nustatyta, kad 50 proc. galutinės pieno produktų kainos gauna ūkininkas.

Ūkininkų nuotaikos

Kovo 30-osios rytą dalyvauti akcijoje Vilniuje išvyko apie 80 kėdainiečių. Kokios jų nuotaikos?

„Nebegalime daugiau kentėti. Visa Lietuva trimituoja, kad pieno sektorius gilioje duobėje. Reikia protingų sprendimų padėti pieno ūkiams išgyventi. Būtent su tokiomis mintimis ir važiuojame į sostinę. Neprašome neįmanomu dalykų. Prašome padėti šiandien labiausiai vargstantiems - pienininkams", - sakė kartu su protestuotojais į Vilnių vykstantis Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Virmantas Ivanauskas.

Bendrovės „Laufriza" vadovė Kristina De Witte sakė, kad labiausiai šiuo metu neramina pieno supirkimo kainos. 300 melžiamų karvių turinčios bendrovės vadovė nenori net girdėti pasiūlymų, kad galbūt reikėtų keisti ūkio profilį: „Mes daug dirbome, kol sukūrėme šį ūkį. Yra padaryta daugybė investicijų, sukurta daug darbo vietų. Blogiausia, kad pieną praduodame praktiškai už savikainą. Toliau jo supirkimo kainos jau nebegali mažėti."

Ūkininkė Erlanda Turskienė, auginanti 115 melžiamų karvių bandą, sakė, kad problema pastaruoju metu yra ne tik dėl pieno, bet ir veršelių pardavimo. „Kol esame krizėje, vertės neturi ne tik pienas, bet ir veršeliai. Jų niekas neperka. Tai iš pagrindų atnaujinome bandą. Jos nedidiname. Gyvename be pelno. Mums bėda, bet dar blogiau gyvena tie, kurie laiko po keletą karvučių. Žmonės susikūrė sau darbo vietas, o dabar nebeišsilaiko. Jie jau balansuoja ant pašalpų ribos. Tačiau nereikia pamiršti, kad mums neleidžiant uždirbti ir mokėti mokesčių, nebus iš ko ir pašalpų dalinti", - sakė daugelį metų ūkininkaujanti ūkininkė.

Nuotraukoje iš kairės: Kristina De Witte, Virmantas Ivanauskas ir Erlanda Turskienė kovo 30-osios rytą prieš išvykstant į sostinę

Moterys sakė nesuprantančios valdžios blaškymosi ir skubėjimo neva padėti žemdirbiams. „Seimo skubotai priimtas įstatymas - nustatyti minimalią žaliavinio pieno supirkimo kainą - visiškai iškraipo pieno rinką, nes prekybos tinklų pieno produktų kainodara lieka nereguliuojama. Akivaizdu, kad valdžia net nesuvokia, ką daro. Tokie veiksmai tik rodo, kad į mūsų problemas nėra įsigilinta, bandoma pasirodyti gerais, tačiau tokios „pagalbos" mums nereikia. Mes norime dalykiškų sprendimų, kad galėtume oriai dirbti ir užsidirbti", - sakė Kristina De Witte.

Protesto akcijos priešistorija

Vasario 23 d. Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) Taryba nusprendžia organizuoti protesto akciją Vilniuje ir reikalauti ministrės V. Baltraitienės atsistatydinimo.

Vasario 25 d. Ministras Pirmininkas A. Butkevičius pareiškia, kad V. Baltraitienė neturėtų atsistatydinti dėl padėties pieno sektoriuje.

Kovo 7 d. LPGA tarybos pirmininkas J. Vilionis informuoja, kad susitikimas su Ministru Pirmininku ir žemės ūkio ministre optimizmo nesuteikė. LPGA taryba nutaria protesto akciją surengti ne kovo 23 d., kaip planuota, o 30-ąją, kai Lietuvoje viešės ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Filas Hoganas (Phil Hogan).

Kovo 9 d. Baltijos šalių žemės ūkio produkcijos gamintojų organizacijos kreipėsi į ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisarą F. Hoganą su prašymu imtis skubių priemonių krizei rinkoje sušvelninti bei bankrotų bangai sustabdyti.

Kovo 10 d. Ministras Pirmininkas A. Butkevičius laišku kreipėsi į Europos Komisijos pirmininką Ž. K. Junkerį dėl sudėtingos situacijos Lietuvos pieno sektoriuje, su prašymu kuo skubiau imtis konkrečių veiksmų susidariusiai situacijai gerinti.

Kovo 10 d. Aptari pieno sektoriaus ateities Žemės ūkio ministerijoje susitiko pieno perdirbėjų, pieno gamintojų ir kooperatyvų atstovai.

Kovo 14 d. Žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė Briuselyje įvykusiame Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų tarybos posėdyje pareiškė siekianti papildomos išskirtinės ES paramos pieno gamintojams.

Kovo 17 d. Žemdirbių atstovai su ministre V. Baltraitiene diskutavo dėl valstybės paramos (18 mln. eurų) pieno gamintojams paskirstymo. LPGA pirmininkas J. Vilionis pareiškė, kad tokios paramos nepakanka ir protesto akcija vyks.

Kovo 24 d. Seimas priėmė kainų reguliavimo įstatymo pataisas, pagal kurias pieno supirkėjai ir perdirbėjai privalėtų mokėti ne mažiau kaip 165 eurus (16,5 cento už litrą), o tarpininkai - ne mažiau kaip 130 eurų (13 centų) už toną pieno. Perdirbėjai ir kai kurie žemdirbių atstovai tokį žingsnį vertina kritiškai.

Ministrė V. Baltraitienė teigė, jog kainų reguliavimas laisvoje rinkoje nėra geriausias variantas spręsti sektoriaus problemas, tačiau įstatymas turėtų apginti smulkiuosius pieno gamintojus, kurie kenčia dėl smukusių pieno supirkimo kainų.

Seimo etikos ir procedūrų komisija aiškinsis, ar balsuojant dėl pataisų nebuvo pažeistos procedūros. Jeigu komisija pripažins, kad būta pažeidimų, Seimui teks iš naujo balsuoti dėl pataisų.

Konkurencijos taryba pareiškė, kad Seimo sprendimas prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintiems konkurencijos principams, o jo įgyvendinimas galėtų padaryti žalos vartotojams, pieno gamintojams ir kitiems sektoriaus dalyviams.

Premjeras A. Butkevičiaus pareiškė, kad negalima grįžti į praeitį, reikia ieškoti kitų instrumentų, kaip padėti ūkininkams, kaip padengti dalį nuostolių, bet tai reikia daryti ne per kainų reguliavimą.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos