Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
V.Baltraitienė: ūkininkai prašo subsidijomis kompensuoti praradimus dėl Rusijos sankcijų

Vilnius. Pienininkai ir mėsos perdirbėjai prašo Žemės ūkio ministerijos subsidijuoti ūkininkus, teigia ministrė Virginija Baltraitienė. Vien pienininkai dėl Rusijos sankcijų kas mėnesį praras apie 20 mln. litų, dar 15 mln. litų gali netekti morkų augintojai.

Ji teigė, kad keturios pieno perdirbimo įmonės per mėnesį patirs apie 20 mln. litų nuostolių, kuriuos prašo padengti ministerijos, o mėsininkų nuostoliai kol kas dar skaičiuojami.

„Pieno sektoriuje keturias įmones paliečia, kurios eksportuoja. Jei nemažinant apimčių, kasdien 1040 tonų perteklinio pieno surenka. (...) Perdirbėjai prašo mūsų, kad rastume subsidijoms lėšų. Vien pieno sektorius apie 20 mln. litų per mėnesį praranda neeskportuodamas", - pirmadienį po susitikimo su perdirbėjais sakė V.Baltraitienė.

Bioversija 2024 04 26 m7

Anot jos, mėsos perdirbėjai ir daržovių augintojai taip pat siūlė apsvarstyti galimybes sumažinti PVM. Anot ministrės, dėl PVM idėja bus teikiama Vyriausybei, o dėl subsidijų bus aiškinamasi su ES institucijomis, ar tokias tiesiogines subsidijas valstybė gali teikti nukentėjusioms įmonėms.

Vilkyškių pieninės vadovas Gintaras Bertašius teigė, kad subsidijos reikalingos tam, kad būtų galima supirkti Rusijos rinkai skirtą pieną iš ūkininkų nemažinant kainų.

„Pieną visą galima perdirbti, bet klausimas, kokia kaina supirkti, tai dabar reikia valstybės paramos, kad normalia kaina galėtume supirkti arba tik šiek tiek mažesne. Šiuo metu reikia organizuoti intervencinius pirkimus arba subsidijuoti", - pirmadienį po susitikimo sakė G.Bertašius.

Jis teigė, kad kol kas superkamas įprastas pieno kiekis, tiesiog gaminama mažiau greit gendančių produktų ir žaliava perorientuojama į sūrių gamybą. Anot G.Bertašiaus, iš Rusijos grįžo 30 tonų produkcijos, kurią ketinama parduoti vidaus rinkoje.

Daržovių augintojų asociacijos vadovė Zofija Cironkienė teigė, kad daržovių sektoriui taip pat reikalingos subsidijos.

„Gali būti, jeigu kalbėsime vien apie morkų augintojus, tai būtų iki 15 mln. litų nuostolių, bet kalbant apie visą sektorių, kadangi visoje Europos Sąjungoje bus perteklius daržovių (...), galime tikėtis, kad iš kitų šalių bus produkcijos pasiūla, tai kainos kris visame sektoriuje", - aiškino asociacijos vadovė.

Tuo tarpu „Biovelos" vadovas Virginijus Kantauskas teigė, kad valstybės paramos reikia nebūtinai konkrečioms įmonėms, bet apskritai rinkai.

„Baltijos valstybės yra jautrios Rusijos rinkai. (...) Tai buvo palanki rinka ir valstybė turėtų pačią rinką remti, pačias kainas, kad nenustotų auginti. (...) Vienas iš klausimų yra PVM lengvata, kitas klausimas - bendras kainų skirtumas", - pirmadienį sakė V.Kantauskas.

Jis teigė, kad kol kas laukiama valdžios sprendimų, kokių priemonių bus imtasi, o apie darbuotojų atleidimus dar negalvojama.

Rusija rugpjūčio 7 dieną paskelbė visišką embargą daugumai maisto produktų, importuojamų iš Europos Sąjungos (ES), JAV bei kitų Vakarų šalių, reaguodama į jų sankcijas dėl Maskvos politikos Ukrainos atžvilgiu.

BNS inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos