Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Agropolitika
Susikooperavus paramą gauti lengviau
Asociatyvi shutterstock.com nuotr.

Vilnius. Susikooperavus gauti Strateginio plano paramą investicijoms į žemės ūkio valdas, smulkių-vidutinių ir labai smulkių ūkių plėtrą lengviau, nes kooperacija – vienas svarbiausių projektų atrankos kriterijų. Kokia parama numatyta?

Lietuvos 2023–2027 m. strateginio plano intervencinės priemonės, kuriose pareiškėjais gali būti kooperatyvai:

  • investicijos į žemės ūkio valdas;
  • tvarios investicijos į žemės ūkio valdas;
  • smulkių-vidutinių ūkių plėtra;
  • labai smulkių ūkių plėtra.

Kooperatyvai taip pat gali būti pareiškėjais šiose į produkcijos perdirbimą / realizavimą už valdos ribų orientuotose intervencinėse priemonėse:

Bioversija 23 04 27
  • investicijos į bioekonomikos verslus;
  • investicijos į žemės ūkio produktų perdirbimą (finansinės priemonės);
  • trumpos tiekimo grandinės.

Investicijoms į žemės ūkio valdas 

2023–2027 m. numatoma skirti 230 mln. Eur, iš  jų  paskoloms – 30 mln. Eur paramos lėšų. Planuojama paramos suma projektui – 500 tūkst. eurų. Didžiausia paskolos suma – 200 tūkst. eurų. Paramos intensyvumas siekia 50 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

Planuojama skirti atrankos balus pareiškėjui, jei jis yra pripažintas žemės ūkio kooperatyvas arba pripažinto žemės ūkio kooperatyvo narys. Paramos gali kreiptis pareiškėjai, kurių žemės ūkio valdos dydis, išreikštas standartinės produkcijos verte, yra didesnis kaip 30 001 Eur.

Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas 

Planuojama skirti 55 mln. Eur, iš jų paskoloms – 5 mln. eurų. Didžiausia galima paramos suma projektui – 150 tūkst. eurų. Didžiausia paskolos suma – 200 tūkst. eurų. 

Paramos intensyvumas, priklausomai nuo sektoriaus, siekia nuo 65 iki 80 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Paramos gali kreiptis pareiškėjai, kurių žemės ūkio valdos dydis, išreikštas standartinės produkcijos verte, yra didesnis kaip 30 001 Eur.

Smulkių ir vidutinių ūkių plėtra

Numatoma skirti 45 mln. eurų. Vidutinė paramos suma projektui – 200 tūkst. eurų. Paramos intensyvumas – 65 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

Ketinama skirti atrankos balus pareiškėjui, jei jis yra pripažintas žemės ūkio kooperatyvas arba pripažinto žemės ūkio kooperatyvo narys.

Paramos gali kreiptis pareiškėjai, kurių žemės ūkio valdos dydis, išreikštas standartinės produkcijos verte, yra ne mažesnis kaip 16 001 Eur, bet ne didesnis kaip 30 tūkst. eurų.

Labai smulkių ūkių plėtra

Numatoma skirti 15 mln. Eur paramos lėšų. Didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjo projektui – 25 tūkst. eurų. Kai projektą įgyvendina 2 ūkio subjektai – 50 tūkst. Eur, 3 ūkio subjektai – 75 tūkst. Eur, kai dalyvauja 4 ar daugiau ūkio subjektų – 100 tūkst. eurų. Paramos intensyvumas – iki 85 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

Planuojama skirti atrankos balus pareiškėjui, jei jis yra pripažintas žemės ūkio kooperatyvas. Paramos gali kreiptis pareiškėjai, kurių žemės ūkio valdos dydis, išreikštas standartinės produkcijos verte, yra ne mažesnis kaip 4 000 Eur (jei paraiška teikiama su partneriu) arba 8 000 Eur (jei paraiška teikiama be partnerio) ir ne didesnis kaip 16 tūkst. eurų.

***

Šiuo metu yra 56 pripažinti žemės ūkio kooperatyvai. Labiausiai bendradarbiavimu suinteresuoti augalininkystės ūkius turintys žemdirbiai, tokių kooperatyvų yra 33. Pienininkystės kooperatyvų yra 9, vaisių ir daržovių – 6, mišrių ūkių – 4, gyvulininkystės – 3, o paukštininkystės – 1.

Šiemet iki gegužės 19 d. Žemės ūkio ministerija pripažino 9, praėjusiais metais – 32, 2021 m. – 26, o 2020 m. – 27 žemės ūkio kooperatyvus.

Parengta: pagal ŽŪM inf.
Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
Visos apklausos