Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Šiemet ir kitąmet žemės ūkiui – 228 mln. eurų paramos investicijoms (papildyta)

Vilnius. Šiemet ir kitąmet lėšos investicijoms į žemės ūkį sieks 227,6 mln. eurų, parama augs vaisių, daržovių, kiaulienos, paukštienos gamintojams ir pienininkams, tačiau mažės grūdininkams, šiandien spaudos konferencijoje pristatė Žemės ūkio ministerija. 

Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, iki šiol vieniems sektoriams teko santykinai didesnė parama investicijoms negu kitiems ir tai lėmė, kad Lietuvoje neproporcingai didelė žemės ūkio produkcijos dalis gaunama grūdinių kultūrų sektoriuje, kuris šalies mastu sukuria nedidelę pridėtinę vertę. Tad nuo šiol parama bus skirstoma ne visiems bendrai, o pagal atskirus sektorius.

Aiškiai išskyrėme paramos kriterijus ir išskaidėme į sektorius. Nuo pat įstojimo į Europos Sąjungą pradžios daugiausiai gavo grūdininkystė ir pienininkystė“, - trečiadienį spaudos konferencijoje kalbėjo žemės ūkio ministras.

Bioversija m7 2024 03 29

Jo teigimu, grūdų sektorius jau yra gana stabilus ir gaminantis gerokai daugiau nei reikia vidaus rinkai, tad jiems pereinamuoju laikotarpiu iš KPP priemonės „Investicijos į žemės ūkio valdas“ finansavimas nenumatomas, bet iš Modernizavimo fondo galima 30 mln. eurų parama. Planuojama, kad ji turėtų pasiekti taikančius nearimines technologijas.

Tuo tarpu iš KPP lėšų investicijoms į žemės ūkio valdas didžiausia dalis bus skiriama pienininkystei – 45 proc. (iki tol teko maždaug 30 proc.). Ministro teigimu, šiam sektoriui būtinas didesnis dėmesys, nors remiantis statistiniais duomenimis, šalis ir apsirūpina pienu, vis dėlto  čia „turime labai stiprų tiesų kritimą“.

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko teigimu, pereinamuoju laikotarpiu investicinė parama grūdų sektorių pasiekti galės tik iš Modernizavimo fondo

Pieno sektoriaus, kaip ir kiaulininkystės, paukštininkystės ir mėsinės galvijininkystės šiuo finansiniu laikotarpiu laukia ir su gyvūnų gerove, ŠESD mažinimu susiję iššūkiai. Vis dėlto mėsinei galvijininkystei numatoma mažesnė – 5 proc. parama (kai buvo 15 proc.).

„Mėsinė galvijininkystė per paskutinius dvejus metus daugiausiai paramos ir taip gavo, kitas dalykas – mėsiniai galvijai ne visi laikomi tvartuose, ganoma laukuose, tai ta gyvūnų gerovė netiesiogiai koreliuoja. Kalbant apie stambių galvijų laikymą, tai reikalavimas, kad gyvūnai būtų laikomi tvartuose laisvai. Vėlgi, tai - naujas sektorius, kuris investuoja, o ne laiko senuose tvartuose, ko dar pakankamai daug yra pienininkystės sektoriuje“, - kalbėjo K. Navickas.

Tiek ministro, tiek spaudos konferencijoje kalbėjusios Žemės ūkio ministerijos Europos Sąjungos reikalų koordinavimo grupės vadovės Jurgitos Stakėnienės teigimu, daugiausia paramos turėtų pasiekti tuos sektorius, kurių produkcija šalis neapsirūpina.

Parama sodininkystei, uogininkystei ir daržininkystei augs iki 18 proc., o investicijoms į šiltnamius – iki 8 procentų, kiaulininkystei ir paukštininkystei – po 12 proc.

Norėdami gauti paramą, ūkininkai patys turės investuoti bent pusę visų investicijoms reikalingų lėšų. Šiuos pinigus reikės išleisti iki 2025 metų birželio.

Pasak ŽŪM Europos Sąjungos reikalų koordinavimo grupės vadovės Jurgitos Stakėnienės, didžiausia parama numatoma pieno sektoriui, nes būtent čia matomos didžiausios struktūrinės problemos

Vertinant projektus bus atsižvelgiama į šiuos kriterijus: gamybos didinimas, smulkių ir vidutinių ūkių plėtra, kartų kaita, kooperacija, gyvūnų gerovė, ekologinis ūkininkavimas, tvarus trąšų ir pesticidų naudojimas, amoniako ir ŠESD mažinimas, didesnė kokybė ir pridėtinė vertė, skaitmeninių technologijų taikymas. Atskirų atrankos kriterijų svarba skirsis pagal atitinkamus sektorius.

„Mes tikrai nenumatę (paramos naudojimo, - red.) traktoriams, nes tikrai ypatingai daug turime prekybos skelbimuose mažai padirbusių. O prioritetas dedamas į infrastruktūrą ir pastatų statybą“, - apie tai, kam parama negalės būti naudojama, komentavo K. Navickas.

Skaičiuojama, kad vidutiniškai per metus bus paskirstyta beveik dvigubai daugiau investicinės paramos nei iki šiol.

Pirmasis paraiškų rinkimas projektams iki 300 000 Eur KPP lėšoms numatomas lapkritį, projektų atranką vykdys NMA. Tuo tarpu projektų, viršijančių 300 000 Eur, paraiškas EURI finansavimui ketinama rinkti gruodį, jų atranką vykdys ŽŪM. Numatoma, kad paraiškos turėtų būti įvertintos per tris mėnesius, dar per mėnesį sudaryta prioritetinė eilė.

BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos