Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Siekia išvengti išankstinių sutarčių spąstų

Kaunas, lapkričio 2 d. Praėjusią žiemą išankstinės grūdų pardavimo sutartys pasirašę žemdirbiai užsinėrė sau kilpą ant kaklo. Žuvus visam ar daliai derliaus, ūkininkai negali patiekti įsipareigotą grūdų kiekį, tad supirkėjai reikalauja padengti nuostolius ir grasina teismais. Kad kitąmet nepasikartotų panaši istorija, Lietuvos grūdų augintojų asociacija (LGAA) kartu su teisininkai parengė naujos sutarties projektą, pagal kurio nuostatas abi sutarties pusės riziką dėl gamtos padarinių dalinasi perpus.

Pasak LGAA tarybos pirmininko Romo Majausko, kol kas tik grasinama teismais. Grūdų supirkėjai tikina, kad pagal iš anksto pasirašytas sutartis dar negautą derlių jie esą pardavę ir dabar patys turi problemų, nes iš jų lygiai taip pat reikalaujama pristatyti suderėtą grūdų kiekį. Taigi, supirkėjai, siekdami išvengti nemalonumų, turi pirkti grūdus rinkos kaina. „Ūkininkai spaudžiami padengti nuostolius ir grąžinti rinkos kainų skirtumą. Bandome ieškoti kompromiso ir siekiame negautą grūdų kiekį perkelti į kitus metus ta pačia kaina, t. y. sutartis pratęsti. Su kai kuriomis įmonėmis pavyksta susitarti. Dauguma jų nesuinteresuotos kreiptis į teismus, kurie gali tęstis porą metų", - sako R Majauskas.

Bioversija m7 2024 03 12

Pasak Romo Majausko, su grūdų supirkėjais intensyviai ieškoma kompromiso, tačiau ne visos įmonės nusiteikusios geranoriškai

Su tokiomis problemomis žemdirbiai susiduria pirmą kartą. R. Majausko įsitikinimu, pribrendo būtinybė keisti dabartinių išankstinių sutarčių sąlygas, kuriomis apsaugotas tik supirkėjas. „Žinoma, turi jausti atsakomybę ir sutartį pasirašęs ūkininkas, kad, išaugus kainoms, jis neparduotų grūdų už aukštesnes kainas kitoms įmonėms. Asociacija tokių dalykų netoleruoja ir nepateisina. Kitas dalykas, jei sutarčių sąlygų žemdirbiai negali įvykdyti dėl gamtos padarinių", - pabrėžia LGAA vadovas.

LGAA pasamdytas bendrovės „Juridiska Byran" teisininkas Eugenijus Kveraga pastebėjo, kad kai kurių grūdų supirkimo ir perdirbimo įmonių parengtos sutartys žemdirbiui itin nenaudingos. Grūdų pardavėjui problemų gali kilti bemaž dėl kiekvieno sutarties punkto, o pažeidus kai kuriuos iš jų gali atsidurti už grotų. Pavyzdžiui, vienoje iš sutarčių yra nurodyta tokia sąlyga: „grūdų, kurie dar tik bus auginami, nuosavybės teisės atitenka pirkėjui ir jei paaiškėtų, kad tų grūdų laukuose nėra, gali būti keliama baudžiamoji byla“.

Eugenijaus Kveragos teigimu, rengiant sutarties projektą, stengtasi laikytis lygiatesiškumo principų

„Juridiska Byran" parengtame sutarties projekte nurodoma, kad neįvykdžius sutarties įsipareigojimų dėl grūdų pristatymo siūloma 10 proc. nuo nepateikto grūdų kiekio vertės bauda. Pasak E. Kveragos, Civilinis kodeksas numato teisę dėl ribotos atsakomybės, t. y. sutartyje galima apspręsti, kad bauda negali būti didesnė už konkrečią sutartyje aptartą sumą.

Viename iš sutarties projekto punktų aptariamos ir dar neužaugintų grūdų pardavimo sąlygos, t. y. nurodoma, kad tam tikromis aplinkybėmis, kurios nepriklauso nuo pardavėjo, gali neatitikti ir sutartyje numatytas grūdų kiekis, ir numatyta grūdų kokybė. Šalys susitaria, kad esant tam tikroms aplinkybėms (šalčiams, ligoms ir kitoms), pardavėjas nelaikomas kaltu dėl netinkamo sutarties įvykdymo (tik tos dalies, kuri nukentėjo dėl gamtos padarinių). Tokiu atveju, pirkėjas neturi teisės reikalauti iš pardavėjo netesybų ar atlyginti nuostolius.

Jei susidarytų tokios aplinkybės, grūdų pardavėjas turi nedelsdamas informuoti pirkėją ir sudaryti galimybes atvykti ir apžiūrėti nukentėjusius pasėlius. „Abi šalys turi imtis priemonių galimiems nuostoliams sumažinti. Turima omenyje, kad supirkėjas, sužinojęs, kad pusė laukų žuvo, neturi teisės pardavinėti biržose ar kitoms kompanijos numatytų iš pardavėjo supirkti grūdų", - pabrėžia teisininkas.

„Šitas sutarties variantas gana objektyvus, negina tik grūdų pardavėjo. Stengtasi, kad būtų išlaikytas lygiateisiškumo principas", - sutarties projektą komentavo E. Kveraga. Jis primygtinai patarė, nepasirašinėti jokių vekselių, nes tai dokumentas, kuris įpareigoja atlyginti žalą ar grąžinti skolą be jokių teismų ir be jokios galimybės pasiaiškinti.

LGAA parengtos sutarties projektas dar bus tobulinamas, atsižvelgiant į grūdų augintojų pasiūlymus, ir vėliau derinamas ir su grūdų supirkimo įmonėmis. Be to, bus siekiama sutarties projektą įteisinti kaip pavyzdinę grūdų pardavimo-pirkimo sutartį.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos