Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Permainos „Pieno tyrimuose“ – naujo laboratorijų pertvarkos etapo pradžia

Kaunas. Valstybės įmonė „Pieno tyrimai" 2018-uosius turėjo pradėti kaip uždaroji akcinė bendrovė, bet teisinių aktų pakeitimai užtruko. Vis dėlto pokyčiai vyks visus metus - Vyriausybė ir Žemės ūkio ministerija yra priėmusi sprendimą dėl visų žemės ūkio srities laboratorijų pertvarkos.

Formalumams dėl „Pieno tyrimų" pertvarkymo į UAB sutvarkyti dar prireiks mėnesio ar dviejų, tačiau iš esmės niekas nesikeis - „Pieno tyrimai" liks valstybės valdoma įmone. „Keičiasi tik įmonės teisinė forma. Visos akcijos 100 proc. priklausys Žemės ūkio ministerijai. Nors pieno gamintojams kyla įvairių klausimų, važiuojant per rajonus ne kartą mūsų klausė, ar tai bus „Pieno tyrimų" privatizacija, gal galima akcijų įsigyti ir panašiai", - apie ūkininkų susidomėjimą būsima pertvarka kalbėjo „Pieno tyrimų" direktorė Laima Urbšienė (nuotr.).  

VĮ „Pieno tyrimai" virsmas UAB taps pirmuoju pertvarkos etapu. Kitas etapas - iki liepos 1 d. numatomas „Pieno tyrimų" susijungimas su UAB „Gyvulių produktyvumo kontrolė" (GPK).

Bioversija m7 2024 03 29

GPK kalibravimo laboratorija su visais darbuotojais, pasak L. Urbšienės, į Kauną perkeliama jau sausio pirmosiomis dienomis. Kontrolės asistentai ir toliau dirbs regionuose, o „Pieno tyrimų" administraciją papildys 3-4 asmenys.

Rengiantis susijungimui su „Pieno tyrimais", GPK šiemet vykdė dideles reorganizacijas, sumažino darbuotojų skaičių, optimizavo procesus. Iš 18 GPK skyrių liko 9 (Žemaitijos, Mažosios Lietuvos, Šiaurės Lietuvos, Aukštaitijos, Labanoro, Rytų Lietuvos, Vidurio Lietuvos, Sūduvos, Dzūkijos). GPK specialistai sukūrė naują kompiuterinę programą „Tingi karvutė", kurią šiuo metu bando įvaldyti ir „Pieno tyrimų" specialistai.

Ūkininkus labai domina galimybė kontroliuoti gyvulius B metodu, pagal kurį melžiamų karvių produktyvumo kontrolę jie galėtų vykdyti patys, taip pat vis dar kyla klausimų ir dėl trečiųjų asmenų, kurie galėtų teikti GPK paslaugą. Dėl šių pakeitimų, L. Urbšienės teigimu, dar keičiami norminiai dokumentai (Veislininkystės rėmimo taisyklės, Veislininkystės įstatymas, rengiamos naujos GPK taisyklės) ir jie įsigalios nuo 2019 m. sausio 1 dienos.

„Galbūt ta data atrodo tolima, bet visi dokumentai susiję su nauja EK direktyva (Europos parlamento ir tarybos gyvulių veisimo reglamentasdėl zootechninių ir genealoginių reikalavimų - red. past.), kuri įsigalios nuo šių metų lapkričio 1 d. Kontroliuojantiems karvių bandas A ir C metodu niekas nesikeis", - paaiškino „Pieno tyrimų" vadovė. Ji pridūrė, kad visos sutartys su ūkininkais bus peržiūrėtos, su jais suderintos ir perrašytos iš naujo. 

Dar vėlesniame visų žemės ūkio srities laboratorijų pertvarkos etape, pasak L. Urbšienės, po metų-dviejų, su GPK susijungusi „Pieno tyrimų" įmonė jungsis su Nacionaliniu maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutu (NMVRVI), kuris iki to laiko bus susijungęs su Valstybinės augalininkystės tarnybos tyrimų ir Žuvininkystės tarnybos laboratorijomis. Tuomet atsiras vienas didelis Nacionalinis laboratorinių tyrimų centras.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos