Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Pasėlių deklaravimo pokyčiai ir naujovės

Vilnius. Artėjant žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimui, Žemės ūkio ministerija praneša apie ūkininkų laukiančius pokyčius.

Nuo šio nebus leidžiama deklaruoti valstybinės žemės plotų, neturint jos naudojimo ar valdymo teisės patvirtinimo dokumentų. Patvirtinančius dokumentus reikės pateikti iki deklaravimo. Tai ypač svarbu, jei žemė laikinai nuomojama.

Paprastai iki deklaravimo pradžios kontrolės institucijos gauna tokius duomenis, tačiau jei žemė išsinuomota prieš pat deklaravimą, ūkininkams gali tekti patiems pateikti dokumentus Valdų registrui. Iki šiol žemės naudojimo dokumentus būdavo galima pateikti seniūnijos darbuotojams, kurie juos patikrindavo.

Bioversija 2024 04 26 m7

Atkuriamoms pievoms – naujas kodas

Siekiant išsaugoti ir atkurti daugiametes pievas bei ganyklas, įvestas naujas klasifikatoriaus kodas – AGP, kuris bus skirtas deklaruoti atkuriamas pievas ir ganyklas. Pareiškėjai, deklaravę daugiametes pievas arba plotus, kurie paskutinius penkerius metus buvo deklaruojami kaip pievos ir nesuarti, privalo jų plotą išlaikyti. Nauja ir tai, kad pievų atnaujinimas naudojant bearimines technologijas nebus laikomas suarimu.

Turintiems mažiau nei 0,3 sąlyginio gyvulio didinamas nupjautos žolės smulkinimo ir jos paskleidimo plotas – iki 10 proc. nuo viso deklaruoto ploto. Laikantiems bites taip pat planuojama suteikti nuolaidų dėl žolės smulkinimo.

Supaprastintas juodojo pūdymo apibrėžimas. Iki šiol buvo reikalaujama, kad jis būtų nuolat dirbamas, o dabar tereikia, kad jis būtų įdirbtas bent kartą po birželio 1 dienos.

Reikalavimas deklaruotuose plotuose nuimti žemės ūkio augalų derlių lieka galioti tik norintiems gauti susietąją paramą. Visiems kitiems galioja reikalavimas tik auginti deklaruotus augalus.

Iki šiol taisyklėse nebuvo jokių reikalavimų auginantiems augalus sėklai. Pakeitus taisykles, dabar tokių augalų plotuose derlius turės būti nuimtas iki einamųjų metų spalio 1 d.

Aiškiau apibrėžtas klasifikatoriaus kodas MED („Medelynai“).Medelynu galės būti laikomi sodinukai, skirti persodinti, arba auginami dėl ūglių, skiepų ar poskiepių. Šie augalai turės būti auginami atvirame arba uždarame grunte, o ne vazonėliuose.

Taip pat nuo šiol bus taikomas ilgesnis sankcijų už deklaravimo pažeidimus pritaikymo laikotarpis. Atsižvelgiant į Europos Sąjungos reikalavimus, sankcijų už deklaravimo pažeidimus laikotarpis nuo šiol bus 4 metai (anksčiau – 2).

Susietajai paramai gauti – papildomi reikalavimai

Iki šiol siekiantys gauti paramą už 3 ha ir daugiau vaisių, uogų ir daržovių auginimą atvirajame grunte, privalėjo mobiliąja „NMA AGRO” programėle pateikti nuotraukas iš kiekvieno lauko, kuriose matytųsi užaugintas derlius. Nuo šiol reikės pateikti nuotraukas iš kelių skirtingų kiekvieno lauko vietų, kur aiškiai matytųsi užaugintas derlius ir bendras lauko vaizdas.

Daržoves susietosios paramos gavėjai turės auginti įdirbtoje ariamoje žemėje.Tai nebegalės būti, pavyzdžiui, daugiametė pieva, kurioje augs keli moliūgai.

Sertifikuotos sėklos normos sumažintos 10 kg/ha. Manoma, kad norint pasiekti gerą derlių, pakanka ir mažesnio kiekio sėklos. Vienintelė vasarinių kviečių norma didinama nuo 170 iki 200 kg/ha.

Šiemet žemės ūkio naudmenų deklaravimo metu bus žymimi ir natūralių buveinių, laukinės faunos bei floros apsaugos plotai, kuriuose galimi ūkininkavimo ribojimai.

Parengta: pagal ŽŪM inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos