Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Agropolitika
Pakuočių tvarkymas – ūkių galvos skausmas

Kaunas. Įvairių žemės ūkyje naudojamų pakuočių tvarkymas – iki galo neišspręsta problema. Daugelį plastiko atliekų iš ūkių surenka atliekų tvarkymo įmonės, tačiau ne visas. Šienui, šienainiui ar šiaudams presuoti naudojami tinkleliai iki šiol niekur nepriimami.

Biržų rajone įsikūręs Vaidutės ir Vytauto Stankevičių pienininkystės ūkis, kaip ir daugelis kitų, irgi susiduria su pakuočių tvarkymo rūpesčiais.

„Atliekų tvarkymo įmonės surenka įvairias plastiko atliekas, išrašo pažymas. Bėda ta, kad nė viena jų nepriima pašarų ritiniams naudojamų tinklelių. Jų nėra kur padėti. Todėl dalį jų stengiamės kur nors ūkyje panaudoti, pavyzdžiui, kaip apšiltinimo medžiagą ūkio pastatams ar pan. Tačiau, aišku, tai problemos neišsprendžia“, - sako ūkininkas V. Stankevičius.

Bioversija 2024 04 15 m7

Biržietis pasakoja, jog ūkyje pastaraisiais metais pereinama prie naujesnių pašarų ruošimo technologijų, kuomet tinklelis nebenaudojamas, tad ateityje jo kiekiai mažės. Tačiau, aišku, dėl to problemos esmė išlieka.

Ragino klausimą spręsti dar prieš 4 metus    

Dėl pašarų ritiniams naudojamo presavimo tinklelio tvarkymo Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA) dar 2016 m. raštu kreipėsi į Aplinkos ministeriją.

Tuomet aplinkos viceministrui A. Genevičiui adresuotame rašte buvo paaiškinta, kad „žemės ūkyje pašarų (šieno, šiaudų) pakavimui naudojamas presavimo tinklelis. Kaip nurodoma šio tinklelio sertifikate, jo gamybos žaliava – polietilenas. Žemės ūkio įmonės, ūkininkai labai dažnai susiduria su sunkumais šį tinklelį utilizuojant – atliekų tvarkymo bendrovės jo nepriima, motyvuodamos tuo, kad šis produktas (tinklelis ir špagatas) „nepasiduoda“ perdirbimui, užkemša mechanizmus ir pan. Prašome Jūsų sprendimo šiuo klausimu“.

Tačiau praėjo ketveri metai, bet iki šiol klausimas taip ir neišspręstas. Nors Atliekų tvarkytojų valstybės registre dabar įregistruoti 29 plastikinės pakuotės atliekų tvarkytojai, pašarams presuoti naudojamų tinklelių jie nepriima.

Siekia įpareigoti pačius ūkius

Dabar Aplinkos ministerija siekia pačius žemdirbius įpareigoti tvarkyti minėtas atliekas. Tuo tikslu Aplinkos ministerija derinimui pateikė LR Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo Nr. IX-517 2 straipsnio 4 dalies pakeitimo projektą. Įstatymo pakeitimu norima panaikinti „Gamintojo (pakuočių naudotojo)“ sąvokoje numatytą išimtį dėl ūkininkavimo veikloje naudojamo šienainio. Tai reiškia, kad ūkio subjektams (ūkininkams, žemės ūkio bendrovėms), gaminantiems ir pakuojantiems šienainį, šieną ar šiaudus, nuo 2020 m. gegužės 1 d. norima taikyti gamintojo atsakomybės principą.

Iki šiol žemdirbiai nėra laikomi gamintojais (pakuočių naudotojais), nes jiems galioja išimtis, įtvirtinta prieš 9 metus – 2011 m. įsigaliojusiame Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pakeitime.

Įstatymo pakeitimas problemos neišspręs

LŽŪBA nepritaria dabartiniam Aplinkos ministerijos pateiktam įstatymo pakeitimo projektui. Kaip teigiama LŽŪBA Aplinkos ministerijai, Žemės ūkio ministerijai, taip pat Ministro Pirmininko patarėjai žemės ūkio klausimais Leokadijai Počikovskai bei Vyriausybės Ekonomikos politikos patarėjui Vaidui Talačkai adresuotame rašte, „įstatymo pakeitimas problemos neišspręs“.

„Pateiktas įstatymo projektas remiasi nuostata ir atliekų tvarkytojų skundais, kad jiems pateikiami plastikiniai šienainio, šiaudų ritinių tinklai būna užteršti šienainio, šiaudų ar kitomis atliekomis, dėl to užkemšami atliekų tvarkymo (perdirbimo) įrenginiai. Suprask – jeigu jie būtų švarutėliai, tai atliekų perdirbimo įrenginiai veiktų puikiai – neužsikimštų.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos nariams teko bendrauti ne su viena atliekų perdirbimo įmone. Buvo gauti atsakymai, kad plastikiniai tinkleliai nepriimami dėl to, jog nėra technologijos jų perdirbimui. Tinklas apsivynioja aplink būgnus. Šiaudų ar šieno atliekos – antraeilis dalykas“, - teigia Jonas Sviderskis, LŽŪBA generalinis direktorius.

„Aplinkos ministerija turėtų padėti atliekų tvarkytojams rasti technologinius sprendimus, kaip šias atliekas tvarkyti. To jau esame prašę ir 2016 metais ministerijai išsiųstame rašte“, - priduria J. Sviderskis. 

Biržietis ūkininkas V. Stankevičius, paklaustas, kaip vertina galimus įstatymo dėl pakuočių tvarkymo pakeitimus, teigia, jog ūkininkų nuomonė valdininkams nerūpi. „Ministerijų valdininkai nuolat sukuria nelogiškų sprendimų, patogių tik jiems, bet ne verslo subjektams, kurie moka mokesčius. Žemdirbių nuomonės nepaisoma“, - piktinasi ūkininkas, pridurdamas, kad ir dabar tenka mokėti kai kuriuos nelogiškus mokesčius.

Pasak V. Stankevičiaus, pavyzdžiui, mokesčio už šiukšles pastoviąją dalį reikia mokėti pagal pastatų plotą, o dar skaičiuojama kintamoji dalis pagal asmenų skaičių, nesvarbu, kad tie pastatai neturi šiukšlių konteinerių ir niekas jų neaptarnauja. Mokėti vis tiek reikia...

Jeigu būtų atsisakyta dabar dėl pakuočių tvarkymo žemdirbiams taikomos išimties, ir jiems būtų pradėtas taikyti gamintojo atsakomybės principas, ūkiams padaugėtų ne tik rūpesčių, kaip pakuotes tvarkyti. Padidėtų ir atsakomybė bei grėsmė už įstatymo nevykdymą susilaukti baudų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos