Basf m1 2024 06 14
Agropolitika
Nori kurti sodybą? Privalai būti tikru ūkininku
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Seimo komitetuose svarstomos pataisos, numatančios ūkininko sodybos steigimo galimybės pokyčius. Jei jos sulauks pritarimo, sodybas saugomose teritorijose steigti taps sudėtingiau.

Šiuo metu veikiantis įstatymas numato, kad nerengiant detaliųjų planų žemės ūkio paskirties žemėje ūkininkas gali statyti vieną ūkininko sodybą, išskyrus miestams po 1995 m. birželio 1 d. nustatyta tvarka priskirtose teritorijose.

Ūkininko sodyba ar pagalbinio ūkio ir kitos paskirties (fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo) pastatai statomi nuosavybės teise priklausančiame žemės ūkio paskirties žemės sklype, ne mažesniame kaip 0,5 hektaro.

Bioversija 2024 04 26 m7

Seimo narių teikiamos pataisos siūlo šį įstatymą papildyti nuostata, kad tai būtų visada, išskyrus atvejus, kai daugiau nei pusė sklypo patenka į šalies saugomas ar Europos bendrijos svarbos teritorijas. 

Kita Seimo narių grupė siūlo, be jau minėtų pataisų, įstatymo nuostatą papildyti ir tuo, kad tokią sodybą galėtų steigti tik tas asmuo, kuris pusę ar daugiau savo pajamų per pastaruosius trejus metus deklaravo kaip pajamas iš žemės ūkio veiklos.

Apibendrindamas siūlomas pataisas parlamentinio Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis teigė, kad siūloma, jog minėtas įstatymas būtų taikomas tikriesiems ūkininkams, o ne vadinamiesiems sofos ūkininkams.

Posėdyje kalbėjęs laikinasis Nacionalinės žemės tarnybos vadovas Saulius Mocevičius teigė, kad NŽT tokioms pataisoms trukdžių nemato ir palaiko, jog ūkininko ūkio įstatymas tarnautų žemdirbiams, o ne priemiestinių teritorijų vystymui.

Žemės ūkio viceministras Donatas Dudutis ir prezidento patarėja Agnė Jakstienė atkreipė dėmesį, kad reikėtų gerai apsvarstyti, ar tokios pataisos neužkirs kelio jauniesiems ūkininkams kurtis. Šį įstatymą Kaimo reikalų komitetas svarsto papildomai, todėl tikėtina, kad daugiau siūlymų, kaip tobulinti įstatymą, atsiras jį svarstant pagrindiniame (Aplinkos) komitete.

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis išsakė abejones, ar tokios pataisos, jei bus priimtos, galiausiai nebus traktuojamos taip, tarsi saugomose teritorijose nieko negalės daryti ir dabar ūkininkaujantieji.

Pasisakęs Aplinkos ministras Simonas Gentvilas sutiko, kad reikėtų atidžiai peržiūrėti, kaip pataisos veiktų jaunuosius ūkininkus, bet siūlė nepiešti apokaliptinių scenarijų.

„Pripažinkime, kad šia ūkinio ūkio sodybos spraga naudojasi ne ūkininkai. (...) Pasižiūrėkite nekilnojamo turo skelbimų portalus: parduodu ūkininko ūkio sodybą su leidimu statyti prie ežero pastatus. Trakų rajone – 2 500 ūkininkų. Nei traktorių, nei braškių ten nepamatysi – nederlingiausios Lietuvos žemės“, – suprasti, kas dabar naudojasi šia spraga, ragino aplinkos ministras. 

Parlamentinis Kaimo reikalų komitetas bendru sutarimu pritarė pataisoms. Jas dar svarstys Aplinkos komitetas. 

Autorius: Asta Laukaitienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos