Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Agropolitika
Lietuvišką kiaulieną vartoti saugu

Vilnius. Iš Lietuvos nesitraukiantis afrikinis kiaulių maras (AKM) yra mirtinai pavojingas kiaulėms, bet ne žmonėms. Visa lietuviška kiauliena ir jos produktai yra visiškai saugūs vartoti.

Didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų atstovai patvirtino, kad jokių papildomų reikalavimų kiaulienai iš vadinamos III buferinės rizikos zonos nekelia.

Apie tai, kaip padidinti lietuviškos kiaulienos kiekius mažmeninėje prekyboje, kalbėta Žemės ūkio ministerijoje įvykusiame kiaulių augintojų, veterinarų ir prekybininkų atstovų susitikime.

Bioversija 23 09 01 m7

Šiuo metu su AKM susiduria labai daug šalių, net Belgija ir Kinija. Užkrėstų teritorijų suskirstymas į zonas kiaulių augintojams atneša didžiulių nuostolių. Dėl vienos mažame ūkyje susirgusios kiaulės Europos Komisijos nurodymu į III zoną gali papulti visas rajonas kartu su dideliais komerciniais ūkiais ir skerdyklomis.

III zonoje auginamų kiaulių judėjimas leidžiamas tik Lietuvos teritorijoje ir tik iš pilnai biosaugą įgyvendinančių kiaulių ūkių. Kiaulienos produktais galima prekiauti tik vietinėje rinkoje, šioje zonoje pagamintiems kiaulienos produktams ženklinti turi būti naudojamas specialus sveikatingumo ženklas, skersti kiaules galima tik specialiai patvirtintose skerdyklose. Taip pat iš šios zonos draudžiamas eksportas į ES ir trečiąsias šalis. Taigi augintojai ir eksportuotojai praranda nemažą dalį pajamų.

Lietuvos kiaulių augintojai tikina, kad kitos šalys ne tik nenori turėti reikalų su produkcija iš AKM užkrėstų šalių, bet jie susiduria ir su sunkumais vietinėje rinkoje. 

Tačiau prekybininkai teigia jokių papildomų reikalavimų nekeliantys mėsai, kuri atitinka visus veterinarijos reikalavimus. Pasak jų, jie kaip tik yra suinteresuoti vartotojams pateikti kuo daugiau vietinės, o ne importuotos, produkcijos.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovai patvirtino, kad visa lietuviška kiauliena yra saugi vartoti ir jai neturi būti jokių kliūčių patekti ant vartotojų stalo.

Susitikimo metu atkreiptas dėmesys į 23 mažas skerdyklas, kuriose skerdžiamos kiaulės vietinei rinkai. Įtariama, kad būtent šioje grandyje atsiranda kainų skirtumai.

„Sieksime, kad III zonos nebeliktų arba ji būtų kuo trumpiau. Stebėsime ir kiaulienos kainų skirtumus.  Džiaugiamės, kad prekybininkai atsižvelgia į vartotojų norus ir neignoruoja lietuviškos kiaulienos. Tačiau  negalima neatsižvelgti ir į rinkos pasiūlos bei paklausos dėsnius“, - sako žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė.

ŽŪM inf.

  Gudinas - 23 06 14
  Bayer 2023 08 21

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
  Visos apklausos