Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Augalų veislių tyrimus perduos į kitas rankas

Kauno r. Valstybinės augalininkystės tarnybos organizuotoje lauko dienoje aptartos sėklininkystės aktualijos, svarbūs augalų veislių registravimo ir sėklų sertifikavimo klausimai, taip pat pasidalyta ir šviežia žinia dėl augalų veislių tyrimų perdavimo kitai institucijai - Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai.

Kauno augalų veislių tyrimų stotyje, Muniškiuose, birželio 22-ąją surengtoje lauko dienoje Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) direktorius Sergejus Fedotovas kreipėsi į susirinkusius Lietuvos sėklininkystės asociacijos ir sėklininkystės verslo atstovus: „Per šiuos metus mums pavyko patobulinti darbą atsižvelgiant į jūsų pastabas ir pasiūlymus. Manau, kad toks glaudus bendradarbiavimas turėtų išlikti ir ateityje. Jūsų pasiūlymai mums padeda tobulėti".

S. Fedotovas užsiminė apie būsimas permainas, kurias nulems žemės ūkio ministro birželio 20-ąją pasirašytas įsakymas (3D-416), kuriuo inicijuojamas Valstybinės augalininkystės tarnybos vykdomų funkcijų, atliekant augalų veislių tyrimus, optimizavimas. Projekto kuratoriumi paskirtas žemės ūkio viceministras S. Savickis, o projekto valdymo darbo grupės valdovu - Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriaus pavaduotojas Jonas Lisauskas.

Bioversija m7 2024 03 29

„Mūsų laukia pertvarka, kuri, manau, sumanyta tam, kad būtų galima taupyti lėšas, efektyviau ir lanksčiau vykdyti darbą", - pozityviai būsimas permainas vertina Valstybinės augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas

„Numatoma iš dalies reorganizuoti Valstybinę augalininkystės tarnybą augalų veislių tyrimus perduoti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai. Darbo grupė iki šių metų pabaigos turėtų pateikti tam perdavimui reikalingus teisės aktų projektus ir iki 2019 m. sausio 1 d. veislių tyrimų funkcija turėtų būti perduota Konsultavimo tarnybai", - kalbėjo S. Fedotovas.

Jis neslėpė, kad VAT turi daug iššūkių vykdydama veislių tyrimus. „Susiduriame su finansinių išteklių trūkumu, įvairiais veiklos vykdymo sunkumais - tokiais kaip produkcijos pardavimas, žemės ūkio technikos įsigijimas, pastatų remontas. Manau, kad perkeliant veiklą į viešąją įstaigą daugelis šių dalykų tikrai palengvės. Tikiuosi, kad ši pertvarka naudinga. Tiesa, laukia ilgos diskusijos ir manau, kad bus surastas geriausias sprendimas tiek sėklininkams, tiek tarnybai", - vylėsi VAT vadovas.

Vakar lauko diena vyko Kauno AVT skyriuje. Derlingose Lietuvos vidurio žemėse įsikūręs didžiausias, pagrindinis skyrius, kuriame tiriamos beveik visos augalų rūšių veislės, išskyrus rugių, daugiamečių žolių ir daržovių veisles. Per mėnesį VAT lauko dienas organizuos ir kituose AVT skyriuose - Plungės, Šilutės, Pasvalio, Utenos, Vilniaus ir Kaišiadorių

VAT Augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė pristatė išsamų pranešimą apie atliekamų darbų apimtis. Augalų veislių registravimas, Nacionalinio augalų veislių sąrašo sudarymas, teisinės apsaugos augalo veislei užtikrinimas, dalyvavimas teisės aktų kūrime - tai pagrindiniai Augalų veislių skyriaus koordinuojami darbai.

Veislių tyrimai pirmiausia reikalingi selekcininkams, kad jų sukurtos veislės būtų registruotos, bet ne mažiau svarbu ir žemdirbiams, kad jie žinotų, kokios veislės yra tinkamiausios auginti mūsų šalies sąlygomis. Beje, visos šalys narės augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimus daro pagal nacionalines metodikas (Lietuva jų irgi turi 11).

Pastaraisiais metais beveik pusė veislių į ES bendrąjį katalogą ateina būtent per Lietuvos Nacionalinį augalų veislių sąrašą. „Pareiškėjus tenkina mūsų tyrimų įkainiai ir mūsų darbo kokybė", - tokią tendenciją paaiškina S. Juciuvienė. Apie plačias darbų apimtis kalba skaičiai: 2017 m. sudaryta 20 sutarčių dėl 1 668 augalų veislių tyrimo Kaišiadorių, Kauno, Plungės ir Pasvalio augalų veislių tyrimo skyriuose su Vokietijos, Danijos, Švedijos, Jungtinės Karalystės selekcininkais ir Lietuvos produkcijos perdirbimo įmonėmis.

„Veislių registravimas - tai jų kelias į ateitį. Mes darome labai svarbų darbą tarp mokslo ir gamybos, sudarome prielaidas naujai veislei išeiti į rinką. Pagrindinis tyrėjų darbas - teisingai įvertinti veisles", - darbo svarbą pabrėžė VAT Augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė ir priminė, kad šiemet turėtų būti minimas valstybinių augalų veislių tyrimų mūsų šalyje 70-metis

Augalų veislių skyriaus darbuotojai atstovauja ir Lietuvos interesams užsienyje: Europos Tarybos darbo grupėje, Europos Komisijos nuolatiniuose komitetuose, Bendrijos augalų veislių tarnybos Administracinėje taryboje, Bendrijos augalų veislių tarnybos darbo grupės dėl augalų veislių pavadinimo tinkamumo metodikų rengimo posėdžiuose, Tarptautinės naujų augalų veislių apsaugos sąjungos komitetų ir Tarybos posėdžiuose, Europos šalių darbo grupių dėl augalų veislių ūkinio vertingumo tyrimo atlikimo susirinkimuose, projekte „Taikos duona" (2019 m. Taikos duona bus kepama Lietuvoje).

S. Juciuvienė supažindino su kitų ES šalių patirtimi vykdant augalų veislių tyrimus. Kai kuriose šalyse augalų veislių tyrimus atlieka viena tarnyba: Danijoje - privati kompanija Tystofte Fonden, Latvijoje - Žemės ūkio universitetas. Bet augalų veisles registruoja, duomenis dėl augalų veislių įrašymo į ES bendruosius katalogus perduoda ir teisinę apsaugą šiose šalyse narėse augalų veislėms suteikia valstybinės institucijos: Danijoje - Žemės ūkio ir žuvininkystės agentūra prie Maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministerijos, Latvijoje - Valstybinės augalų apsaugos tarnybos Sėklų kontrolės departamentas.

Ūkinio vertingumo tyrimuose 7 augalų veislių tyrimų skyriuose šiemet tiriamos 542 veislės, iš kurių 23 yra lietuviškos

„Didžiausias mūsų turtas - kvalifikuoti darbuotojai, turintys ilgametę patirtį", - pabrėžė S. Juciuvienė. Augalų veislių tyrimų skyriuose dirba 65 darbuotojai. AVT skyriai disponuoja 528 ha valstybinės žemės, bandymai įrengti 318 ha plote. Valstybė yra suteikusi VAT panaudai pastatų - 7 administracines patalpas ir 53 gamybines. Turima specifinė bandymams atlikti būtina technika - iš viso 122 vnt. žemės ūkio technikos.

Perimant funkcijas, būtina užtikrinti darbų tęstinumą: jei žieminių augalų veislės bus pasėtos šį rudenį, jų tyrimai bus baigti 2020 m. gruodžio mėnesį, todėl kad žieminių augalų veislės tiriamos trejus metus. Kad bandymų rezultatai būtų patikimi, juos reikia atlikti toje pačioje vietoje.

S. Juciuvienė priminė, kad augalų veislių tyrimų skyriai buvo prijungti prie VAT 2011 m. kovą. Pradžia buvo be galo sunki, tačiau ilgainiui darbai susistygavo. Dabar laukia naujas didelis reorganizavimo darbas, kurį būtina atlikti per pusantrų metų - iki 2019 m. sausio 1 dienos.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos