Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Ar sumažės ūkininkų baimės, sulaukus Augalininkystės tarnybos patikrų?
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Kaunas. Valstybinių įstaigų inspektorių patikros žemdirbiams dažniausiai sukelia daug nerimo, kadangi galima sulaukti kokių nors sankcijų. Ar ši situacija kada nors pasikeis?

Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) ieško glaudesnio bendradarbiavimo galimybių su Valstybine augalininkystės tarnyba (VAT). Šis klausimas aptartas nuotoliniu būdu vykusiame išplėstiniame LŪS prezidiumo posėdyje, į kurį prisijungė ir VAT vadovai bei specialistai.

Laikinai pareigas ėjęs VAT direktorius Simonas Pusvaškis pirmiausia informavo, kad trečiadienis buvo paskutinė jo darbo diena šiose pareigose. Nuo ketvirtadienio Tarnybai vadovauja Jurij Kornijenko, o S. Pusvaškis grįžta į buvusią darbovietę – Žemės ūkio ministeriją.

Bioversija m7 2024 11 19

Tačiau, kaip patikino S. Pusvaškis, Tarnybos darbo kryptis pasikeitus vadovui išliks tokia pati.

„Siekiame, kad Tarnyba taptų atviresnė žemdirbių visuomenei. VAT mato poreikį būti atviresniems vieni kitiems, kad geriau suprastume ūkininkų kasdienybę, galėtume konsultuoti, o ūkininkai nepatirtų neigiamų padarinių, priimdami vienus ar kitus sprendimus, susijusius su VAT kontroliuojamomis sritimis. Sieksime, kad VAT teiktų konsultacijas „karštajame taške“, planuojame rengti parodomąsias lauko dienas ir pan.“, – žadėjo S. Pusvaškis.

Jis teigė, kad VAT mezga bendradarbiavimo ryšius ne tik su LŪS, bet ir bitininkų, žemės ūkio bendrovių organizacijomis.

Dėl grūdų standartų turėtų vykti atskira diskusija

Kaip sklandaus žemdirbių bendradarbiavimo su VAT pavyzdys posėdyje paminėtas atvejis, kai Tarnybos specialistai padėjo išspręsti ginčą, kilusį tarp derliaus supirkėjų ir ūkininkų.

Kaip paaiškino Rasita Kybartienė, VAT Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorijos vedėja, jų laboratorija atlieka objektyvius arbitražinius tyrimus ir tai gali padėti spręsti ginčus tarp pardavėjų ir supirkėjų.

Be to, tobulinami kai kurie teisės aktai: neseniai ŽŪM patikslino grūdų ėminių iš mašinų ir sampilų tvarką. Pakeitimai įsigalios nuo kitų metų ir, tikimasi, tvarka bus dar aiškesnė.

„Teisės aktų tiek daug, kad žemdirbiai gali nebespėti su visais susipažinti ir dirbti pagal juos. Be to, susiduriame su nelegalia chemija. Reikia, kad Tarnyba valdytų situaciją ir užtikrintų saugų maistą visuomenei“, – kalbėjo LŪS pirmininkas Raimondas Juknevičius.

LŪS vicepirmininkas ir Kelmės rajono ūkininkų atstovas Martynas Puidokas domėjosi apie galimybes koreguoti kviečių grūdų standartus, kurie, palyginti su Vakarų šalyse galiojančiais, yra pernelyg smulkmeniški.

Pasak S. Pusvaškio, po susitikimo su grūdų augintojais pavasarį, Tarnybos specialistai susitiko su Standartizacijos departamentu. „Jis rezervuotai reaguoja į šį klausimą. Be to, tai nėra ŽŪM pavaldi įstaiga. Reikėtų atskiros diskusijos su ŽŪM ir Standartizacijos departamentu“, – sakė S. Pusvaškis.

Patikrų planuojama mažiau

Kėdainių r. ūkininkas Šarūnas Šiušė teiravosi Tarnybos, ar negalima patikrų ūkiuose organizuoti taip, kad jos nevyktų per patį darbymetį. S. Pusvaškis patikino, kad patikrų turėtų gerokai sumažėti. O kai jų bus mažiau, tai ir vykdomų karštuoju laikotarpiu mažės.

„Jau dabar planuojame būsimas patikras ir stengsimės derliaus nuėmimo metu mažiau pas ūkininkus važiuoti. Tačiau kai gauname skundų, privalome reaguoti greitai. Tiesa, pasėlių aprobavimo laiko atidėti negalime“, – paaiškino VAT direktoriaus pavaduotoja Rasa Rimkutė.

VAT Vilniaus regioninio skyriaus vedėja Liudmila Rybnikova taip pat teigė, kad planinių patikrų ūkiuose planuojama atlikti mažiau.

„Siekiama artimesnio bendravimo su ūkininkais regionuose prieš patikras. Kad iš kelių smulkmenų nesusidėtų didelių nuobaudų“, – patikino L. Rybnikova.

Vis dėlto LŪS posėdyje nuskambėjo mintis, kad dažnai ūkininkai net bijo kreiptis į VAT kokiais nors klausimais. Tarp žemdirbių sklando tokia nuostata – jeigu ko nors nežinai ir paklausi, garantuotai sulauksi baudų.

„Nesame linkę bausti žmones už klausimus. Galima paklausti ir elektroniniu paštu“, – sakė R. Rimkutė.

Gali augti nelegalios chemijos naudojimas?

R. Juknevičiaus teigimu, ūkininkų bendruomenė turi teisę kelti Tarnybai pagrįstus lūkesčius, o pastaroji turėtų rasti sprendimų.

„Vasarinių rapsų plotai drastiškai sumažėjo, nes jų užauginti nebepavyksta dėl legalių pesticidų trūkumo. Ta pati situacija gresia ir dėl pupų, žirnių auginimo. Dėl to gali didėti nelegalios chemijos naudojimas. O tai būtų labai blogai. Žinoma, Tarnyba šioje situacijoje negali visko pakeisti, bet reikia ieškoti kompromisų, rasti būdų, kad pavyktų kontroliuoti situaciją“, – sakė R. Juknevičius.

Kaip paaiškino R. Rimkutė, dalis ūkininkų lūkesčių vis dėlto nesusiję su VAT kontroliuojamomis sritimis. Pavyzdžiui, dėl tam tikrų augalų apsaugos produktų veikliųjų medžiagų patvirtinimo rinkoje. Mat kai kurių pesticidų nebepatvirtina ES, o tai galioja visoms Bendrijos šalims narėms.

„Neonikotinoidams laikinų leidimų išduoti nebegalėsime, nes ES to daryti nebeleidžia. Dėl kitų laikinai leidžiamų medžiagų, kurių žemdirbiams reikia, pirmiausiai jų organizacijos turėtų kalbėti su chemijos įmonėmis, kad jie norėtų tą produktų tiekti Lietuvai“, – sakė R. Rimkutė. 

„Gerai, kad galėsime ne tik sulaukti sankcijų iš Tarnybos, bet ir kartu ieškoti sprendimų“, – baigiant aptarti klausimą dėl LŪS ir VAT tolesnio bendradarbiavimo, vylėsi LŪS pirmininkas R. Juknevičius, pridūręs, kad ūkininkai pageidaus susitikti ir su naujuoju VAT vadovu.

Autorius: Rasa Jagaitė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
Visos apklausos