Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Agropolitika
Agrarinių mokslų centrą ministras pavadino didžiausiu sofos ūkininku

Vilnius/Kaunas. „TOP-1 „sofos ūkininkas“ valstybinėje žemėje, kas? Ogi, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras!“ Šis žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko įrašas socialinio tinklo paskyroje šokiravo dalį žemdirbių ir mokslo bendruomenės.

Ministro įrašas socialiniame tinkle pasirodė birželio 18 d. Savo teiginį ministras pagrindė argumentais: „Skaičiai: deklaruotas plotas valstybinėje žemėje 1723 ha, deklaruotas žolėdžių skaičius – 0, už 2020 m. gauta išmokų – 268 tūkst. eurų“ (citatos pabaiga).

Jautriai į Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) prilyginimą sofos ūkininkams reagavo čia dirbantys mokslo darbuotojai, kurie savo nuomonę apie ministro įrašą išsakė savo komentaruose.

Bioversija 2024 04 15 m7

Kristina Jaškūnė socialiniame tinkle parašė, kad jau vien LAMMC vardas rodo, kad tai mokslo įstaiga, t. y. institucija, kurianti žinias, technologijas ir augalų veisles žemės ūkiui, o ne ūkininkaujanti. „Žinios negimsta popieriuje, tam reikia nemažų plotų, kuriuose atliekami daugiamečiai bandymai, auginami selekciniai augynai ir pan.“, – nurodo K. Jackūnė. 

Jos kolegė Rita Armonienė pritaria: „LAMMC vykdomi aukščiausio lygio tarptautiniai ir nacionaliniai projektai, rašomi moksliniai straipsniai tarptautiniuose žurnaluose, vykdomi ministerijų bei firmų užsakomieji tyrimai, kuriamos augalų veislės, ruošiami doktorantai, tiriamuosius darbus bei praktiką atlieka universitetų studentai. Žemė tam ir skirta! Žolėdžių 0, bet mokslininkų – 181, doktorantų – 63!“. 

Mokslininkė Monika Batavičiūtė-Toleikienė savo komentare paaiškina, kad LAMMC taiko daugybę geresnių būdų dirvai gerinti, biologinei įvairovei didinti ir ŠESD emisijai mažinti negu gyvulių laikymas. „Taikome tausojančias programas, kurios ūkininkams tiesiog „neapsimoka“. Turime privilegiją rūpintis valstybine žeme ir vykdyti joje tyrimus. Išmokos nežymiai prisideda, bet tikrai neatperka viso to kaštų. Jei gerbiamas žemės ūkio ministras turi kitą planą kaip finansiškai išlaikyti mokslinį sektorių ir dar geriau prižiūrėti dirvožemį pagal ES direktyvas, mielai laukiame jo LAMMC“, – komentavo M. Batavičiūtė-Toleikienė. 

Komentaruose išsakyta ir aštresnių nuomonių, netgi raginimų ministrui atsistatydinti, o mokslui uždegti žalią šviesą, kaip ir radikaliai priešingų – teigiančių, kad „metas uždaryti lesyklėles“, grobstančias žemdirbių lėšas. 

LAMMC direktoriaus dr. Gintaro Brazausko komentaras:

Ministro Kęstučio Navicko komentarą Facebook‘e matėme, jis šokiravo LAMMC bendruomenę, tačiau manytume, kad reikia detalesnio ministro paaiškinimo. Ypač dėl termino „sofos ūkininkas“, kuris nėra reglamentuotas ir gali būti įvairiai interpretuojamas. 

LAMMC atlieka žemės ūkio ir miškininkystės mokslinius tyrimus. Eksperimentams atlikti būtini tipingi dirvožemiai, todėl LAMMC struktūra yra išsklaidyta įvairiuose šalies regionuose. Tyrimams būtinos apsauginės zonos, išlyginamieji pasėliai tarp eksperimentų. 

2020 metais deklaravome 1 771 ha žemės ūkio naudmenų. Juose tyrimams auginome net 60 skirtingų augalų rūšių. Taip pat ir daugiamečius žolinius augalus selekciniuose ar ilgalaikių ( kai kurie tęsiami nuo 1949 m.) eksperimentų augynuose. Kviečiame ministrą K. Navicką atvykti į LAMMC susipažinti su čia atliekamais tyrimais.

Ministro Kęstučio Navicko komentaras portalui manoukis.lt:

Mano pasisakymą iš tikrųjų inspiravo tai, kad Europos Taryboje yra priimtas ir nuo būsimos finansinės perspektyvos bus įvestas privalomas aktyvaus ūkininko apibrėžimas. 

Kitą pirmadienį ir antradienį vėl vyks Tarybos posėdis, kur, tikimės, bus susitarta dėl būsimos finansinės perspektyvos, vadinasi, šitas dalykas bus įteisintas, privalomas ir mes neišvengsime šio pokalbio ir diskusijos. Turint mintyje, kad mokslo tyrimų institutas deklaruoja per 1 000 ha grūdinių kultūrų, na, matyt, tai nėra mokslinis tyrimas. Reikėtų šiai institucija pirmiausia apsispręsti, ar jie yra ūkininkai, ar ūkinė bendrovė, ar mokslo įstaiga. Tai tokia inspiracijos esmė. 

Jokių priemonių nesiimsiu, čia diskusinis klausimas. O diskusija, kaip sakau, atsivers per aktyvaus ūkininko apibrėžimą. Manau, laukia ne viena diskusija apie tai, kas yra aktyvus ūkininkas, tad neišvengsime ir iečių laužymo. Daug yra mokslo įstaigų, kurios daug turi žemės. Kai kalbėjome apie jaunųjų ūkininkų inkubatorius, sakydami, žiūrėkite, jūs turite žemes, konsultacijas, dėstytojus, kurie padėtų jaunam žmogui pradėti ūkininkavimą, įsivažiuoti... Tai leiskite ta žeme naudotis. Tai šitas buvo tabu, esą „mes deklaruojame, žemės tikrai neduosime“.

Na, tada yra klausimas, kokia misija mokslo įstaigų, kurios vis dėlto turi visapusiškai paruošti jauną žmogų, suteikti jam kvalifikaciją, tiek praktinius, tiek teorinius dalykus. Ar vis dėlto tai yra prisidėjimas prie varganos algos? Tame nieko blogo nematau, bet reikia apsispręsti... Tai leidžiama ir gali būti leidžiama, bet turi būti bendras valstybės apsisprendimas, kas tai yra. Nes jeigu deklaruojama 1 700 ha, iš kurių grūdiniai augalai sudaro 1 000 ha, tai tikrai yra vidutinio ir link stambaus ūkio vedantis segmentas. 

MŪ inf. 

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos