Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Verslo informacija
Savaeigis pašarų maišytuvas-dalytuvas taupo pinigus ir laiką

Telšiai. Kelis šimtus gyvulių auginančiame ūkyje daug paprasčiau ir greičiau šėrimo darbus atlikti savaeigiu pašarų maišytuvu-dalytuvu.

Tuo įsitikinti galėjo Šiaurės Lietuvos ūkininkai, įsileidę į savo gyvulininkystės ūkius bendrovės „Dotnuva Baltic“ specialistus savaeigės 16 m3 talpos Siloking SelfLine Compact 1612-16 mašinos demonstracijai. Tarp šių ūkių – ir Živatkauskų šeimos ūkis Telšių r., Upynoje.

Živatkauskų šeimos atstovai Greta ir Mantas sako, kad gyvulininkystės ūkiui didėjant savaeigis pašarų maišytuvas-dalytuvas taps būtinybe

Atpigina pieno gamybą

Pasak bendrovės „Dotnuva Baltic“ vadybininko Romualdo Mankevičiaus, gyvulius šeriant ne prikabinamu, o savaeigiu pašarų maišytuvu-dalytuvu, galima gerokai atpiginti pieno litro gamybą. Pirmiausia, tam pačiam darbui atlikti reikia mažiau technikos, nes vietoj trijų mašinų (traktoriaus ir jo traukiamo maišytuvo-dalytuvo, taip pat teleskopinio krautuvo arba traktoriaus su frontaliniu krautuvu pašarams pakrauti) visas operacijas atlieka viena mašina. Tad, savaime suprantama, ir degalų sunaudojama mažiau. Be to, sugaištama mažiau laiko pašarams paruošti ir išdalyti, o visus darbus, įskaitant ir pašarų pakrovimą į bunkerį, gali atlikti vienas žmogus.

„Vokietijoje atliktų tyrimų duomenimis, 1 t pašarų mišinio paruošti, dirbant prikabinamu maišytuvu-dalytuvu ir savaeigiu, pastarasis sunaudojo 30 proc. mažiau degalų. Taip pat nustatyta, kad darbas savaeige mašina atliktas dvigubai greičiau“, – tyrimo rezultatus atskleidžia R. Mankevičius.

Manevringumą užtikrina konstrukciniai sprendimai

Siloking technika gaminama Bavarijoje – gilias gyvulininkystės tradicijas turinčiame Vokietijos krašte. Dažname vokiečių šeimos ūkyje, turinčiame 50–80 melžiamų karvių bandą, gyvuliai šeriami savaeigėmis Siloking mašinomis – taip ir technikos, ir žmonių mažiau reikia gyvuliams šerti. Tad neatsitiktinai daugumą išskirtinių sprendimų technikos gamintojas įdiegė, atsižvelgdamas į vietos pieno gamintojų pastebėjimus.

Fermų tako viduriu važiuojantys galiniai ratai dalijant pašarus, kurie gali būti skleidžiami į vieną ar abi puses, per pašarus nepervažiuoja, net jei išberiamas didesnis jų kiekis

Išskirtinė ši technika netradicine trijų taškų važiuokle su vairuojamaisiais galiniais ratai, o tai gana ilgai mašinai suteikia manevringumo, leidžia be problemų išsisukti net labai mažoje erdvėje. Be to, fermų tako viduriu važiuojantys galiniai ratai dalijant pašarus, kurie gali būti skleidžiami į vieną ar abi puses, per pašarus nepervažiuoja, net jei išberiamas didesnis jų kiekis.

Savaeigis Siloking pašarų maišytuvas-dalytuvas aprūpintas dyzeliniu Volvo 176 AG varikliu, kuris įrengtas ne gale, kaip daugumos kitų gamintojų panašaus tipo mašinose, o priekinėje dalyje tarp kabinos ir maišymo bunkerio. Toks sprendimas užtikrina, kad visi procesai (pašarų pakrovimas, smulkinimas, maišymas ir išdalinimas) vyktų sklandžiai bet kokiomis oro sąlygomis (varikliui esant priekinėje dalyje, per visas sistemas einantis tepalas nespėja atvėsti). Kadangi priekinei ašiai tenka apie 70 proc. apkrovos, net esant slidžiai dangai žiemą mašina nebuksuoja.

Mašinos techninius sprendimus ir išskirtinumus pristatė gamyklos serviso atstovas (kairėje) Aleksandras Albrantas (Alexander Albrandt)

Mašinos priekyje, centre, įrengtas pašarų tiekimo transporteris su pakrovimo freza. Būtent tokia tiekimo transporterio pozicija gerokai palengvina ir pagreitina pašarų pakrovimą į bunkerį. Freza, sudaryta iš 42 lenktų peilių ir griebtuvėlių, tranšėjose suslėgtus pašarus ne atpjauna, o išpeša – taip nesugadinama pašaro struktūra. Pašarai smulkinami bunkeryje. Jei nuo vienų pašarų iki kitų (nuo vienos tranšėjos iki kitos) yra didesnis atstumas, pašarų smulkinimą bunkeryje galima atjungti, kad pašarai nebūtų per daug susmulkinti.

Bendrovės „Dotnuva Baltic“ vadybininkas R. Mankevičius atkreipia dėmesį ir į guminį profiliuotą pašarų tiekimo transporterį. „Nors gamintojas siūlo ir pigesnį plastikinį transporterį, mes visada renkamės ir klientams siūlome patikimesnį variantą – guminį profiliuotą transporterį, tinkamesnį šiauresnio klimato šalims“, – sako įmonės atstovas.

Dėmesys saugumui ir tikslumui

Didelį dėmesį gamintojas skiria darbo saugumui. Pavyzdžiui, dirbdamas su pašarų krovimo freza, kad pavyktų ją laiku sustabdyti, operatorius negali mūvėti pirštinių, liesdamas valdymo svirtį. Operatoriui pakilus nuo sėdynės, saugumo sumetimais, automatiškai sustabdomi ir vis darbiniai procesai. Kad nekiltų pagundų mašina dirbančiam žmogui žvilgtelėti į maišymo bunkerį, prie jo nėra jokių kopėtėlių. Kaip maišomi ir ruošiami pašarai bunkeryje, operatorius gali stebėti kompiuterio ekrane – bunkeryje yra įrengta vaizdo kamera.

Pašarų pakrovimo freza tranšėjose suslėgtus pašarus ne atpjauna, o išpeša – taip nesugadinama pašaro struktūra

Dar viena kamera montuojama mašinos gale, kad važiuojant atbulomis būtų išvengta susidūrimų su kliūtimis. Nors standartiškai montuojamos dvi vaizdo kameros, tačiau jau gamykloje viskas paruošiama 4 kameroms įrengti. Tarp papildomos įrangos numatytos dar dvi vaizdo kameros gali būti įrengiamos abiejose pašarų dalinimo pusėse, kad operatorius matytų, kiek pašaro išbyra, ir galėtų reguliuoti jo kiekį, valdydamas pašarų skleidimo durų atidarymo plotį. Įrengus visas 4 vaizdo kameras, kabinoje esančio kompiuterio monitorius dalijamas į 4 dalis. Darbą tamsiuoju metu lengvina LED apšvietimas su naktinio matymo funkcija.

Siekiant užtikrinti mašinos ilgaamžiškumą, kritinės vietos, tarp kurių tam tikros bunkerio dalys, kurioms tenka didžiausia trintis, taip pat maišymo sraigių kraštai sustiprinti specialiu dėvėjimuisi ypač atspariu kietmetaliu Silonox. Kad į gyvulių pašarų mišinius nepatektų metalinių priemaišų, ant maišymo sraigės įrengtas galingas magnetas.

Savaeigiu pašarų maišytuvu-dalytuvu Siloking paruošiamas itin tikslių kiekių pašarų mišinys. Tikslumą užtikrina bunkeryje sumontuotos jautrios svarstyklės. Pertekliniai pašarai pašalinami iš tiekimo kanalo, reversuojant pašarų tiekimo transporterį. Kartu jis taip ir išvalomas, prieš kraunant į smulkinimo-maišymo bunkerį kitus pašarų komponentus. Ruošiant pašarų mišinius, tereikia įkelti į mašinos kompiuterį sudarytus racionus, nurodyti gyvulių skaičių. Signalu pranešama, kai reikiamas komponento kiekis prikrautas, o kompiuterio ekrane nurodomas kito mišinio komponento pavadinimas ir kiekis.

Dar daugiau galimybių suteikia Siloking šėrimo programa, leidžianti apskaičiuoti patiriamus nuostolius (reikia nurodyti pašarų komponentų 1 kg kainą), jei mišiniai sudaromi, nesilaikant racionuose nurodytų kiekių. Programa svarbi informacijai kaupti, analizuoti ir operatoriaus darbui įvertinti, nes duomenys pateikiami minučių tikslumu.

Plečiant bandą, savaeigė mašina taps būtinybe

Upynos ūkininkas Mantas Živatkauskas, pristatydamas mišrios specializacijos šeimos ūkį (ūkininkauja ne tik tėvai Jonas ir Irena, Mantas, bet ir brolis Arminas bei sesuo Greta – pradedančioji ūkininkė), neslepia, kad gyvulininkystės ūkiui didėjant savaeigis pašarų maišytuvas-dalytuvas taps būtinybe. Ilgą laiką plėtojusi pienininkystę Živatkauskų šeima ėmėsi auginti ir mėsinius galvijus, be to, artimiausiu metu planuoja didinti ir pieninių, ir mėsinių gyvulių bandas.

Šiuo metu Živatkauskai melžia apie 230 karvių, turi apie 100 mėsinių galvijų bandą (augina veislinius kiano galvijus ir mišrūnus), o bendras gyvulių skaičius siekia apie 400. Iš viso šeima dirba apie 600 ha žemės, iš jos apie 150 ha skiria pievoms, 50–80 ha – kukurūzams, iš kurių ruošia silosą.

 Su mašinos valdymu susipažinęs Mantas Živatkauskas sakė, kad ja dirbti taip pat paprasta, kaip ir šiuolaikiniu traktoriumi

„Nors pieno kainos gana mažos ir nestabilios, bet sustoti negalima. Jei seniau 30 karvių atrodė pats tas, dabar su tokia banda neturi jokių šansų išgyventi. Tad planuojame statyti naują fermą ir beveik dvigubai padidinti melžiamų karvių bandą“, – planus atskleidžia Mantas ir priduria, kad statybas tikimasi pradėti jau kitais metais. Jis neslepia, kad galvoti apie plėtrą skatina ir galimybė pasinaudoti ES parama.

Maždaug 5 m. Živatkauskų ūkyje gyvuliai šeriami prikabinamu Siloking Taarup 16 m3 talpos maišytuvu-dalytuvu. „Pašarų maišytuvas-dalytuvas – svarbi mašina gyvulininkystės ūkyje. Karvės labai jautrios, jei gaus netinkamai susmulkintus ir prastai išmaišytus pašarus, tuoj prasidės skrandžio problemos. Dirbdami su senuoju maišytuvu-dalytuvu jokių problemų neturėjome, jis mūsų ūkyje labai pasiteisino. Tad planuodami ūkio plėtrą, svarstome ir apie to paties gamintojo savaeigės mašinos įsigijimą“, – pasakoja ūkininkas, pasidžiaugdamas ir kasmet augančiu karvių produktyvumu. Beje, Živatkauskų šeimos ūkis, iš karvės per metus primelžęs 10 766 kg pieno, šiemet pateko į efektyviausiųjų šalies pieno gamintojų penketuką.

M. Živatkauskas pripažįsta, kad jau ir dabar savaeigė mašina ūkyje labai praverstų, nes suskirsčius gyvulius į atskiras grupes, šėrimo ūkyje gerokai padaugėjo. Nors mėsiniams gyvuliams pašarai maišomi iš karto dviem dienoms, vis vien per dieną tenka atlikti 8–12 maišymų. „Bandėme ir kitų grupių karvėms daugiau pašaro užmaišyti, bet jos jį išstumdydavo. Kur kas noriau karvės ėda šviežiai ruoštus pašarus“, – pastebi Živatkauskų šeimos atstovas.

Pašarų mišiniai ūkyje ruošiami tris kartus per dieną, o darbus atlieka vienas žmogus – pats privažiuoja prie tranšėjos ir pašarus teleskopiniu krautuvu pasikrauna į maišytuvo bunkerį. Taip vienu metu darbui išnaudojamos trys mašinos. Pasak ūkininko, prasidėjus darbymečiui laukuose, iškyla nemažai sunkumų, tenka nuolat skubėti, nes dalytuvą traukiantis traktorius naudojamas ir pasėliams purkšti. Technikos poreikis išauga ir dėl to, kad visus raciono pašarus, išskyrus sojas ir mineralus, ūkininkai auginasi ir ruošiasi patys ūkyje.

„Turint savaeigę mašiną, ir technikos mažiau reikėtų, ir darbus būtų galima atlikti greičiau. Ypač tai aktualu, kai gyvulių ir šėrimo grupių ūkyje daugėja“, – pripažino M. Živatkauskas, pasibaigus Siloking SelfLine Compact mašinos demonstracijai ūkyje.

Užs. Nr. 9648

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
    Visos apklausos