Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Verslo informacija
Išeitis norintiems didesnio derliaus – ūkininkas pasakoja, kaip to pasiekti

Kai sieki būti geresnis už kitus, iš pradžių semiesi žinių, gal net bandai mėgdžioti, o paskui atrandi savo kelią. Kaip tai veikia praktikoje? Apsilankėme Pauliaus Rimeikio ūkyje Šiaulių rajone. Kaip jam sekasi ūkininkauti su savo tėvu ir broliu? Kokios technologijos padeda išvengti klaidų?

Agronomo paslauga – išeitis norintiems didesnio derliaus

P. Rimeikis ūkininkauja dvylika metų. Pradėjęs nuo mokyklos suolo, kartu su šeima nedidelį ūkį išaugino iki 500 hektarų. Smalsus jaunas vyras nuo pirmųjų dienų domėjosi technologijomis ir galimybėmis dirbti efektyviau.

Įmonės „Agrokoncernas“ Tiksliųjų technologijų centro „AgroTTC“ vadovas Šarūnas Sadauskas sako, kad P. Rimeikio ūkis išsiskiria iš kitų, nes jo šeimininkas ypač aktyviai domisi žemės ūkio sektoriaus naujovėmis.

„Pauliaus ūkis – vienas pirmesnių pradėjo naudoti azoto sensorius, tręšti azotą kintama norma, taip taupydamas trąšas ir didindamas derlių. Būtent nuo šio ūkininko prasidėjo ir pernai startavęs mūsų projektas „AgroITC agronomas“, – pasakoja pašnekovas.

Įmonės „Agrokoncernas“ agronomų komandą ūkininkai gali pasisamdyti visam sezonui, o tai pigiau nei samdyti agronomą visai darbo dienai.

Ūkininką konsultuoja įmonės „Agrokoncernas“ agronomas, Konsultavimo skyriaus vadovas Simonas Meškauskas (nuotraukoje dešinėje)

„Visai nesvarbu, su kokia įmone ūkininkas dirba, mes produktus parenkame pagal veikliąją medžiagą. Priimame nestandartinius sprendimus. Juk skirtingas problemas reikia spręsti skirtingai. Vienur yra smėlis, kitur – molis, vienur auginamos vienos veislės, kitur – kitos“, – paaiškina specialistas.

Ūkininkų patogumui – tiksliųjų technologijų skyrius

Tiksliųjų technologijų centro „AgroTTC“ vadovas Š. Sadauskas pasakoja, kad jo kuruojamas skyrius yra labai svarbus visam žemės ūkio sektoriui.

„Mes mažiname pesticidų, trąšų kiekius, tačiau gausiname derlių. Teikiame kalkinimo paslaugą, kuri padeda kalkes išberti tiksliai pagal žemėlapį. Mūsų laboratorijoje ūkininkai gali išsitirti, kiek dirvoje yra azoto, o augaluose – mikroelementų“, – vardija pašnekovas.

Įmonė daug investuoja į tiksliąsias technologijas, nes jos padeda ūkininkauti tvariau ir ekonomiškai efektyviau. „Agrokoncernas“ šiemet pristatė pirmąją žemės ūkiui skirtą autonominę dronų stotelę „Dbox“, kurią bus galima pamatyti „Ateities ūkyje“. Anot Š. Sadausko, šiuo metu ūkininkai labiausiai naudojasi „AgroTTC“ siūloma dirvožemio tyrimo paslauga.

Vien augalininkystės ūkio neužteko, norėjosi daugiau

P. Rimeikio ūkis įsikūręs Šiaulių rajone, čia ūkininkauja visa šeima.

„Viskas prasidėjo nuo tėvų. Tačiau man ir broliui taip pat rūpėjo žemės ūkis, o dabar, pasirodo, net ir sesei jis nėra svetimas. Mūsų ūkis mišrus, auginame populiariausias kultūras: rapsus, žieminius kviečius, miežius, žirnius, pupas“, – teigia pašnekovas.

Ūkininkas Robertas Rimeikis su sūnumis Antanu (nuotraukoje kairėje) ir Pauliumi

Ūkininkas verčiasi ir gyvulininkyste. Iš augalininkystės pajamų gauna tik rudenį, o vystant gyvulininkystės ūkį galima išdėlioti, kada gyvulius parduoti – tokiu atveju pajamos pasiskirsto tolygiau.

„Taip ir pradėjome galvoti, kad mūsų ūkyje reikėtų gyvulininkystės. Šiandien auginame galvijus, kurių veislė – mėsiniai limuzinai“, – supažindina P. Rimeikis, šiuos gyvulius auginantis jau ketverius metus.

Nuo mažens žinojo, kad nori sukurti kažką savo

Šiaulių rajone ūkį vystantis Paulius prisimena, kad žemės ūkis jį domino nuo pat mažens. Jam visada patiko žalia laukų spalva, galingi traktoriai.

„Turėjau svajonę pats turėti traktorių, jį vairuoti. Niekada nenorėjau dirbti kažkam, svajojau sukurti kažką savo“, – teigia pašnekovas.

Ūkininkas yra baigęs agronomijos bakalauro studijas.

„Dar kai mokiausi atrodė, ką aš čia veikiu, viską juk ir taip žinau. Tačiau kai reikia pritaikyti žinias, pradedu užduoti sau klausimus, kodėl tada kažko neskaičiau, nesidomėjau“, – prisipažįsta P. Rimeikis.

Jo nuomone, geriausios pamokos ir yra išmokstamos iš savo klaidų.

Išmaniosios technologijos ūkyje pasiteisino

P. Rimeikis ūkininkauja 12 metų. Per tą laiką jis modernizavo ūkį, investavo, sėmėsi patirties. Taip jo ūkis nuo 5 ha išaugo net iki 500 hektarų.

„Noras investuoti į technologijas kilo natūraliai. Juk nėra visi laukai kvadratiniai arba stačiakampio formos. Daugiausia laukų – daugiakampiai. Ten viskas tręšiant „sueina“ į gylį. Todėl ir pradėjome ieškoti būdų, kurie padėtų sutaupyti išteklius“, – prisimena pašnekovas.

Jo ūkyje pasiteisino tiek išmanusis tręšimo aparatas, tiek azoto sensoriai. „Sutaupyti pinigai gali būti panaudojami kitur. Apie šias technologijas, kurios tikrai praverčia ūkyje, sužinojau bendraudamas su konsultantais, besilankydamas „Lauko dienose“, seminaruose, parodose“, – pasakoja jis.

P. Rimeikis teigia, kad ūkininkauti be išmaniųjų technologijų būtų labai sunku. Ūkininkas sako, kad derliumi yra patenkintas. Gerų rezultatų pasiekti padeda dirvožemio analizės, sėjomainos ir tręšimo taikymas, kintamos normos tręšimai.

„Daug bendraujame su „Agrokoncerno“ konsultantais. Esame išbandę viską, ką jie siūlo. Ateityje naudinga būtų pamėginti skenavimą su dronu ir purkšti piktžoles, neliečiant rapsų. Norisi dirbti efektyviai“, – teigia pašnekovas.

P. Rimeikio ūkyje darbuojasi įmonės „Agrokoncernas“ agronomas, Konsultavimo skyriaus vadovas Simonas Meškauskas. Jis pasidžiaugė, kad įdėtas darbas ir parinkti sprendimai pasiteisina. Anot specialisto, įvertinus situaciją, jeigu nebus kokių netikėtų gamtos išdaigų, galima planuoti, kad laukia daugiau kaip 8 tonos derliaus.

Laidą „Agroambasadoriai“ su Pauliumi Rimeikiu galima pamatyti čia

Užsakymo Nr. 11599
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos