Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Gyvenimas toks...
Audros žala gali siekti milijonus
Panevėžio r. G. Čiplio augalininkystės ūkio grūdų sandėlio stogas (ŽŪM nuotr.)

Vilnius. Prasiautusi audra buvo negailestinga. Tiek žemės ūkio pasėlių, tiek gyventojų turto draudimo bendrovės sako, kad pranešimų apie patirtą žalą nuolat daugėja, o nuostoliai gali siekti milijonus.

„Kadangi krušos atveju nuostoliai (ūkininkams – BNS) kompensuojami 100 proc., išmokos sieks milijonus. Vyrauja nuostoliai nuo 20 proc. iki 90-100 proc.“, – audrų sukeltus nuostolius žemdirbiams vertino Vokietijos savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ filialo „VH Lietuva“ vadovas Martynas Rusteika. 

„Matėme tokių žirnių laukų, kurie visiškai sunaikinti. Situacija gana sudėtinga, nes tai yra derliaus nuėmimas – paskutinė fazė žemdirbiams. Todėl nuostoliai labai dideli“, – BNS pridūrė jis. 

Bioversija 2024 04 26 m7

M. Rusteika sakė, kad nuo gamtinių reiškinių pirmadienį nukentėję ūkininkai kreiptis pradėjo nuo ankstyvo antradienio ryto. Pranešimų sulaukta iš Širvintų, Joniškio Jonavos, Panevėžio rajono, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių rajono ūkininkų.

Anot jo, apsidraudusių ūkininkų yra pakankamai daug: „Tai yra daug. Palyginus kokių penkerių-šešerių metų duomenis, tikai didelis kiekis. Tokių skaičių niekada nėra buvę“. 

Tuo metu „Lietuvos draudimo” ekspertai skaičiuoja, kad audringi orai gyventojų turtui ir transportui irgi padarė didelės žalos. Pasak įmonės, labiausiai nukentėjus Vakarų ir Šiaurės Lietuvos regionams, skaičiuojama, kad bendra patirta žala greičiausiai viršys 1 mln. eurų.

„Iki šiol yra gauta kone 1,3 tūkst. pranešimų apie patirtą žalą dėl gamtos stichijos šėlsmo, o žalai atlyginti jau yra rezervuota apie 750 tūkst. eurų“, − pranešime sakė bendrovės Klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus.  

„Stiprus vėjas, kruša, užvirtę medžiai ir jų šakos gadino gyventojų stogų dangas, pastatų fasadus, šiltnamius bei automobilius. Dėl liūties buvo apsemti rūsiai ir kiemai, įvairios pagalbinės patalpos. Žaibo išlydžiai sugadino buitinius ir pastatus aptarnaujančius elektros prietaisus bei įrenginius“, − teigė M. Norkus.

Pasak jo, daugiausia žalos audra ir kruša sukėlė Panevėžio miesto ir rajono gyventojams. Iš šio regiono gauta kone pusė visų pranešimų. Taip pat išsiskiria Vakarų Lietuvos regionas ir Joniškio rajonas, bei vidurio Lietuva – Ukmergės ir Širvintų rajonai.

Stogas – it rėtis

Tai, kad gamtos stichijos negailėjo nieko, įsitikino ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, apsilankęs Panevėžio r. Rimaisių kaime esančiame Gintauto Čiplio augalininkystės ūkyje bei žemės ūkio bendrovėje „Jotainiai“. Čia kliuvo viskam: grūdų sandėlių, karvidžių, namų stogai nusėti kiaurymėm, pasėliai išguldyti, automobiliai apdaužyti.

G. Čiplio augalininkystės ūkio grūdų sandėlio stogas – kaip rėtis, išdžiovintą ir saugoti paruoštą derlių per stogo kiaurymes permerkė liūtis. Laukuose nenukulta dar apie 500 t grūdų, bet jų vežti nėra kur, aplinkiniai elevatoriai pilni. Suskaldytas ir ūkininko namo naujas molinių čerpių stogas. Neįtikėtina jėga ledo gabalai kiaurai pramušė ir storas čerpes, ir hidroizoliacinę plėvelę.

ŽŪB „Jotainiai“ prakirsti ne tik grūdų sandėlių, bet ir karvidžių stogai. Bendrovės vadovo Eimanto Čeponio teigimu, jų karvidės atnaujinamos, tad per netikėtą krušą laukuose ganėsi 500 karvių. Dėl skaudžių ledokšnių smūgių ir iš išgąsčio išsilaksčiusius galvijus buvo vargo vėl suginti bandon. Karvės nusėtos žaizdų ir gumbų.

Bendrovės laukuose išdaužyti kukurūzai, pažeistos burbuolės gali imti pelyti, tad nebetiks pašarui. Vis dėlto E. Čeponis tikisi, kad pavyks pelėsį neutralizuoti.

K. Navicko teigimu, po praūžusių stichijų ūkininkai prašo padėti rasti, kur būtų galima „atjautos“ kainomis pasaugoti grūdus, nebausti ir nestabdyti techninės apžiūros galiojimo dėl važiavimo automobiliu su suskilusiu priekiniu stiklu, nes pakeisti į naują jau eilės ir užtruks mažiausiai mėnesį; rasti sprendimus dėl palankesnių asbestinio šiferio utilizavimo kainų. „Artimiausiomis dienomis planuoju susitikimus ir, manau, kad bendromis pastangomis rasime būdus, kaip pagelbėti šioje precedento neturinčioje padėtyje“, – sako žemės ūkio ministras.

Parengta: pagal BNS, ŽŪM inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos