Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Verslo informacija
Svarbiausias žieminių kviečių purškimo fungicidais laikas – vėliavinio lapo tarpsnis

Bamblėjimo tarpsniu žieminiai kviečiai suformuoja galutinį produktyvių stiebų skaičių. Taigi, varpų kiekis ir grūdų skaičius iš ploto vieneto bamblėjimo tarpsnio pabaigoje jau yra apspręstas. O kokį derlių kulsime, labai priklausys nuo to, kaip sugebėsime apsaugoti augalų lapus nuo ligų ir nuo kenkėjų.

Žaliuose kviečių lapuose fotosintezės metu pagamintos organinės medžiagos kaupiamos gūduose, ir tokiu būdu didėja 1000 grūdų masė bei jų saiko svoris, o kartu – ir derlingumas. Didžiausią žieminių kviečių derliaus dalį užaugina vėliaviniai (apie 40 proc.) ir antrieji (apie 25 proc.) lapai. Tad kuo ilgiau išlaikysime tuos lapus sveikus, tuo didesnio derliaus galime tikėtis.

Fungicidų purškimas vėliavinio lapo tarpsniu (BBCH 39) yra svarbiausias jų panaudojimo laikas (T2) žieminių kviečių auginimo technologijoje.

Kad ir kokie metai būtų, ar labai, ar mažiau palankūs lapų ligoms plisti, derliaus priedas dėl šio purškimo yra garantuotas. Šis laikotarpis tinkamas kartu su fungicidais panaudoti ir augimo reguliatorių Terpal®, kurio veikimą sustiprina fungicidai.

Ką tik išsiskleidusius vėliavinius lapus svarbu apsaugoti nuo lapų ligų, ypač lapų septoriozės –  žalingiausios kviečių pasėliams ligos užkrato, nes sukėlėjui įsitvirtinus lapo audiniuose jo sunaikinti nebeįmanoma.

Kviečių lapų septoriozė išplinta kasmet

BASF atliekama ligų stebėsena patvirtina, kad lapų septoriozė kviečių pasėliuose išplinta kasmet. Ligai plisti palankūs vėsūs-vidutiniškai šilti (15–20 ºC), lietingi orai. Smarkūs lietūs padeda sukėlėjo užkratui sparčiai kilti nuo apatinių lapų ant naujai išsiskleidusiųjų. Septoriozės vizualiniai simptomai, priklausomai nuo oro temperatūros, išryškėja tik po 14–28 dienų po užkrato patekimo į augalą, tačiau veiksminga apsauga nuo šios ligos galima tik iki 7 parų po augalų apsikrėtimo.

Septoriozės užkratui ant naujai išsiskleidusių vėliavinių lapų (BBCH 39) patekti reikia lietaus, o infekcijos patekimui į lapą – paros padidinto drėgnio periodo. Susiklosčius tokioms sąlygoms atidėlioti purškimo ilgiau nei 7 paroms negalima. Tačiau ir paskubėti nupurkšti pasėlius, kai pradeda skleistis tik pavieniai pagrindinių stiebų vėliaviniai lapai, nėra gerai, nes didžioji dalis neišsiskleidusių lapų liks neapsaugoti. Per 5–7 paras išsiskleistų ir šoninių stiebų lapai ir dar būtų kontroliuojamas užkratas anksčiau išsiskleidusiuose.

Apsaugant kviečius nuo lapų septoriozės, kartu apsaugosime ir nuo kviečių dryžligės bei varpų septoriozės. Šių ligų inkubacinis periodas gerokai trumpesnis, siekia 5–8 dienų. Tiek dryžligė, tiek varpų septoriozė labiau plinta karštesnėmis vasaromis, tačiau infekcijos pasklidimui taip pat reikia lietaus.

Dalis ūkininkų, po paskutinių lapų išsiskleidimo ir vėliau – vamzdelėjimo tarpsniu matydami žalius, sveikus augalų lapus, neskuba purkšti fungicidų. Tačiau dažnu atveju toks vaizdas apgaulingas, ligų pradai jau yra įsikūrę, ir tik laiko klausimas, kada išryškės simptomai. Kai kuriais metais po paskutinių lapų išsiskleidimo (BBCH 39) įsivyrauja sausi be lietaus orai, trukdantys ligų pradams vystytis. Tik tokiu atveju laukti kol javai išplaukės ir tuomet purkšti fungicidus gali būti pateisinamas sprendimas.

Rinktis apsaugančius ir gydančius produktus

BASF specialistai pataria T2 purškimui rinktis fungicidus, turinčius stiprų apsauginį ir gydomąjį poveikį. Apsauginis fungicido veikimas būtinas, siekiant apsaugoti lapus nuo naujos infekcijos, o gydomasis – sustabdyti ligą latentiniu periodu prieš atsirandant jos požymiams. Tam tinka fungicidai:

  • Revytrex®0,75–1,0 l/ha
  • Balaya®0,5–1,0 l/ha
  • RevystarXL Pack (pakuotė skirta 10–12,5 ha plotui)
  • PriaxorPower Pack (pakuotė skirta 10–12,5 ha plotui)

Fungicidus naudoja prevenciškai

„Jeigu yra daugiau drėgmės, tai ir ligos daugiau puola. Kai pamatome, kad jau blogai, tai jau būna per vėlu purkšti. Reikia užbėgti ligai už akių. Kas keletą dienų, kas savaitę važiuoju į lauką, stebiu. Žiūrint, kokios ligos užpuola, jeigu nesaugosi, tai gali ir pusę derliaus prarasti“, – praktinius pastebėjimus, kas atsitiktų, jeigu nebūtų naudojami fungicidai, dėsto Joniškio rajono ūkininkas Donatas Doviltis.

Joniškietis D. Doviltis buvo vienas pirmųjų šalyje ūkininkų, išbandžiusių ką tik registruotus fungicidus su Revysol® veikliąja medžiaga. „Antrajam kviečių purškimui buvo Priaxor Power Pack kartu su augimo reguliatoriumi. O po mėnesio, prieš plaukėjimą dar naudojome Revytrex®. Augalai vegetavo geriau, ligos nepuolė. Tai, manau, turės įtakos ir derliaus kiekiui“, – praėjusį sezoną apžvelgdamas pasėlius kalbėjo D. Doviltis.

Stebėdamas baigiančius bręsti kviečius ūkininkas tuomet atkreipė dėmesį, kad javai ilgiau išliko žali, sveiki: „Jeigu būtų nepurkšta arba naudota prastesnė chemija, tai, manau, visas augalas būtų sausas ir geltonas. O dabar dar turi žalumos. Panaudoję Revysol®produktus tikrai gauname derliaus priedą.“

Kaip pastebėjo BASF pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys, minėtas Joniškio r. ūkininkas yra vienas tų, kurie pesticidus naudoja labai atsakingai, purškia tik tada, kada reikia ir tokiomis normomis, kokių reikia. Be to, taupomas vandens kiekis. Fungicidai ūkyje naudojami prevenciškai.

„Mes savo ūkyje naudojame BASF produkciją ir kitiems rekomenduoju“ – patikina ūkininkas D. Doviltis. 

Norėdami daugiau sužinoti apie BASF produktus, kreipkitės į mūsų agronomus.

Agronomų kontaktus rasite www.agro.basf.lt

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai.

Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.

Užsakymo Nr. 10881
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos