Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Verslo informacija
Sprendimas, padedantis neprarasti derliaus

Veikiausiai visi ūkininkai rudenį pasirūpino savo žieminiais pasėliais: patręšė, apdorojo herbicidais. Pavasarį darbų, kartu ir investicijų, bus kur kas daugiau. Augalų priežiūros priemonių kainoms vis dar kylant, ūkininkai pagrįstai nuogąstauja, ar investicijos sugrįš.

Prieš 15 ar 10 metų gaudavome gerokai mažesnį derlių nei pastaraisiais metais. Analizuodami sėklų veislių aprašymus, matome, kad galimas kur kas didesnis derliaus potencialas, nei užauginama laukuose. Kodėl?

Faktiškai gaunamam derliui įtakos turi labai daug veiksnių: tinkama sėjomaina, dirvožemio paruošimas, laiku atlikta ir reikiamame gylyje sėja, tręšimo ir augalų apsaugos priemonių pasirinkimas ir naudojimas tinkamu laiku. Dalį veiksnių gali lemti pats augintojas, kiti: klimato kaita, oro sąlygos, tai yra abiotiniai veiksniai, – kur kas sunkiau suvaldomi.

Kas yra abiotiniai veiksniai ir kodėl jie tokie svarbūs augintojams? 

Abiotiniai veiksniai – tai aplinka, kuri supa augalus ir turi įtakos jų gyvenimo ciklui. Šie veiksniai sudaro fizinių ir cheminių veiksnių visumą. Fiziniai abiotiniai veiksniai – tai temperatūra, jos pokyčiai, vandens ir šviesos kiekis, aplinkos slėgis, mechaninės grunto savybės. Cheminiai abiotiniai veiksniai – tai atmosferos, vandens ir grunto cheminė sudėtis. Abiotiniai veiksniai augalus palankiai veikia tik iki tam tikros ribos, o ją peržengus augalai patiria stresą ir pradeda sunkiau vystytis, nustoja augti, džiovina šoninius ūglius ar net žūsta. 

Visa abiotinio streso žala vyksta augalo ląstelių lygmeniu. Įprastomis sąlygomis ląstelė yra tvirta. Joje esantis osmosinis slėgis normalus ir nėra rizikos, kad augalai žus. Taip sukuriama pusiausvyra tarp ląstelės viduje ir išorėje esančio slėgio.

Tačiau abiotinio streso metu jis gali pasikeisti. Esant vandens stygiui per sausrą, osmosinis slėgis ląstelėje sumažėja ir ji pradeda bliūkšti (1 pav., kairėje pavaizduota ląstelė) – augalas negali atlikti savo funkcijų ir išlaikyti įprastų formų, todėl pradeda vysti. Esant vandens pertekliui, ląstelė pučiasi ir yra rizika, kad ji sprogs (1 pav., dešinėje). Toks efektas galimas ir esant šalnoms, kai augalai joms nepasiruošę.

Siekdami atkurti reikiamą slėgį ir išvengti nepageidaujamo abiotinio streso poveikio, augalai gamina osmoreguliatorius. Jie paprastai yra mažos molekulinės masės junginiai: cukrūs, cukraus alkoholiai ar aminorūgštys. Šios molekulės apsaugo makromolekules (baltymus, chlorofilą, RNR, DNR ir kt.) nuo galimo pažeidimo, išlaiko jų struktūrą ir funkcionalumą.

Abiotinių veiksnių neįmanoma prognozuoti ir suvaldyti, tačiau būtent jie gali reikšmingai (net iki 80 proc.) lemti laukų būklę, auginamų kultūrų derlių ir kokybę.

Abiotinio streso valdymas

Įmonė „Tradecorp“, Lietuvoje dirbanti daugiau kaip 20 metų, nuolat ieško sprendimų, kaip padėti ūkininkams užauginti didesnį kokybišką derlių net ir esant nepalankioms oro sąlygoms. Vienas iš tokių sprendimų – produktas „Phylgreen“. 

„Phylgreen“ – tai 100 % natūrali jūrų dumblių Ascophyllum nodosum, renkamų rankomis Šiaurės Airijos pakrantėse, ištrauka. Jūrų dumbliai Ascophyllum nodosum dėl permainingų augimo sąlygų sukaupia labai daug įvairių vertingų medžiagų, kurios padeda jiems išgyventi.

Pusę paros šie jūrų dumbliai praleidžia šaltame ir sūriame vandenyje, kitą pusę – atvirame ore, veikiami tiesioginių UV saulės spindulių ir kaitros. „Tradecorp“ rado būdą, kaip kuo efektyviau išgauti visas gerąsias jūrų dumblių medžiagas. Surinktų Ascophyllum nodosum ištrauka gaunama šaltuoju spaudimu. Būtent nedžiovinami ir taip termiškai nepaveikiami jūrų dumbliai išsaugo visas vertingąsias medžiagas, kurios esant aukštai temperatūrai suirtų.

„Phylgreen“ poveikis augalams

Prevencinis: suaktyvinamas ląstelių atsakas į nepalankias augimo sąlygas, taip augalas paruošiamas su jomis kovoti.

Antistresinis: esant abiotiniam stresui (sausra, drėgmės perteklius, šaltis ir kt.) Ascophyllum nodosum dumblių ištrauka augalus papildo naudingų osmoreguliatorių, kurie atkuria susilpnėjusių ląstelių potencialą ir palaiko medžiagų apykaitą. 

Įtaka augalo fitohormonams: šiuose jūrų dumbliuose yra medžiagų, kurios teigiamai veikia augalų fitohormonus: citokininus (atsako už augalo ląstelių dalijimąsi, šoninių pumpurų susidarymą, šakojimąsi), auksinus (atsako už ląstelių ilgėjimą ir šaknų auginimą) ir giberelinus (skatina augti antžeminę augalo dalį ir gausiau žydėti).

„Phylgreen“ gausu polifenolių – stiprių antioksidantų, manitolių, kurie atsako už osmosinį ląstelių slėgį ir aminorūgščių, padedančių augalui išvengti įvairių stresų ir lengviau po jų atsigauti, bei kitų medžiagų, reikalingų augalo metabolizmui ir geresniam vystymuisi, gaminimą. 

„Phylgreen“ yra produktas, skirtas augalus apsaugoti nuo abiotinio streso ir sumažinti galimus jo neigiamus padarinius. Todėl šio produkto naudojimo laikas labai svarbus. Tinkamu laiku panaudojus „Phylgreen“, augalai aktyvins osmoreguliatorius ir pasiruoš būsimam stresui. Taip bus išvengta didelės žalos – augalai lengviau atsigaus po patirto streso, tad nebus prarastas derlius.

Renkantis „Phylgreen“ ypač svarbus jo naudojimo laikas, tai yra augalus purkšti reikia ne anksčiau nei 7 dienos ir ne mažiau nei 1 diena iki numatomo abiotinio streso. Panaudojus ne tinkamiausiu laiku apsauga sumažėja.

Prieš pristatydama naują produktą rinkai, „Tradecorp“ kiekvieną kartą labai atsakingai jį ištiria: atliekami tiek oficialūs bandymai bandymų stotyse, institutuose, tiek parodomieji bandymai ūkininkų laukuose. Su „Phylgreen“ grupės produktais atlikta daugiau kaip 150 bandymų Lietuvoje ir kitose Europos šalyse. Produktai bandyti su įvairiais žemės ūkio augalais: kviečiais, rapsais, ankštiniais, cukriniais runkeliais, saulėgrąžomis, daržovėmis, taip pat soduose, vynuogynuose. 

Per visus bandymus pastebėta, kad „Phylgreen“ ypač efektyviai veikia nuo streso ir saugo nuo didelių derliaus praradimų.

„Phylgreen B-Mo“

Augalams, kuriems visą vegetacijos laikotarpį reikia boro, „Tradecorp“ sukūrė „Phylgreen B-Mo“.

„Phylgreen B-Mo“ – tai „Phylgreen“, papildytas etanolamino formos boro ir molibdeno. Boras būtinas rapsams, ankštinėms kultūroms, cukriniams runkeliams, burokėliams, bulvėms, žydintiems augalams. Molibdenas gerina boro veiksmingumą ir dalyvauja azoto apykaitoje.

Boras padeda augalams geriau pasisavinti kalį ir kalcį, gerina cukrų judėjimą. Boras yra vienas iš šaknų, stiebo ir ropelių „užpildų“, taip išvengiama puvinių. Prieš žydėjimą boras skatina daugiau suformuoti žiedų, o žydėjimo pradžioje – žiedadulkių gyvybingumą ir geresnį jų apsivaisinimą.

Didžiausia problema ta, jog žydint paprastai boru nepurškiama baiminantis, kad jis nesulipintų žiedadulkių. „Phylgreen B-Mo“ tinka naudoti ant jau žydinčių augalų.

Boras turi daug įtakos žiedadulkių gyvybingumui, geresniam vaisių ir pan. užmezgimui

2020 m. Pasvalio r. žemės ūkio bendrovės laukuose buvo atliktas bandymas: žieminių rapsų žydėjimo pradžioje vienas laukas buvo nupurkštas tik fungicidu, šalia esantis – fungicidu su „Phylgreen B-Mo“. Abiejuose laukuose buvo taikyta ta pati tręšimo ir augalų apsaugos technologija, žieminių rapsų veislė ir sėjos laikas taip pat buvo vienodi.

Pastebėta, kad „Phylgreen B-Mo“ apdoroti žieminiai rapsai atmetė kur kas mažiau žiedų, užmegztų ankštarų buvo daugiau, palyginti su lauku, kuris buvo purkštas vien fungicidu. Žemės ūkio bendrovė džiaugėsi gavusi 0,51 t didesnį ir 3,6 proc. aliejingesnį derlių. 

Produktai „Phylgreen“ ir „Phylgreen B-Mo“ taip pat registruoti kaip tinkami naudoti ekologinėje žemdirbystėje (Trąšos ir dirvožemio gerinimo priemonės – Vatzum.lt).

Norint išvengti abiotinio streso, ne visada lengva pasirinkti tinkamiausią produktą, naudojimo laiką ir naudojimo būdą. Siekiant geriausių rezultatų, kad būtų pasiektas didžiausias poveikis ir investicijų grąža, žinios apie naudotinus produktus ir tinkamą jų įtraukimą į agronominę ūkio strategiją yra labai svarbios. Tokiame naujame sektoriuje, kaip biostimuliatoriai, yra daug naujienų, kurias reikia perprasti. „Tradecorp“ skiria daug dėmesio, kad augintojai sužinotų agronomijos sektoriaus naujienas ir galėtų jas pritaikyti savo ūkiuose taip didindami jų pelningumą.

Kviečiame susipažinti su „Tradecorp“ Ascophyllum nodosum produktų gamyba:

Išsamesnės informacijos apie „Phylgreen“ ir „Phylgreen B-Mo“ ir jų naudojimą suteiks UAB „Baltic Agro“ agronomai konsultantai (www.balticagro.lt) ir „Tradecorp“ atstovai.

Iki susitikimo laukuose ir parodoje „Agrovizija 2022“!

Šaltinis: UAB „Baltic Agro“
Užsakymo Nr. 10798
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos