Basf A1 2024 05 28 Basf m1 2024 05 28
Verslo informacija
Rapsų augintojams – bandymais įrodyta efektyvi apsauga nuo ligų REVYDAS®

Rapsų auginimas – nemenkas iššūkis net ir patyrusiems ūkininkams. Globali klimato kaita ir dėl jos sparčiai kintančios oro sąlygos, derlių niokojančios ligos – tai tik keletas iššūkių, su kuriais kasdien susiduria rapsų augintojai.

Šį sezoną apsaugoti derlių ir užtikrinti sveikesnius pasėlius bus daug lengviau, nes lyderiaujanti augalų apsaugos sprendimų kompanija BASF pristato naują fungicidą rapsams Revydas®.

„BASF komanda, suprasdama ūkininkams kylančius iššūkius, nuolat dirba siekdama pristatyti inovatyvius sprendimus žemės ūkiui. Mūsų sukurti sprendimai veiksmingai apsaugo derlių nuo baltojo sklerotinio puvinio ir kitų rapsuose plintančių ligų, nepriklausomai nuo žydėjimo tarpsnio. Džiaugiamės, kad šie sprendimai ne tik pagerina ūkio derlingumą, bet ir palengvina darbų planavimą“, sako Tomas Karkazas, BASF produkto vadovas rapsams ir ankštinėms kultūroms Baltijos šalyse.

REVYSOL® – nauja veikli medžiaga rapsuose

Revydas® yra pirmasis rapsų apsaugai skirtas fungicidas, kurio sudėtyje yra nauja veiklioji medžiaga REVYSOL®. Šis pažangus fungicidas susideda iš dviejų veikliųjų medžiagų – REVYSOL® ir boskalido. Jų sujungimas padeda išvengti ligų sukėlėjų atsparumo vystymosi, suteikdamas gydomąjį ir apsauginį poveikį nuo tokių rapsų ligų, kaip baltasis sklerotinis puvinys, alternariozė, miltligė, šviesmargė.

Atliekant bandymus Lietuvos pasėliuose pastebėtas ir teigiamas poveikis mažinant verticiliozę.

Nuotraukoje: 1 – žiedlapiai ant augalo – tai pirminė sklerotinio puvinio infekcija; 2 – pirmųjų verticiliozės simptomų pasireiškimas; 3 – baltuoju sklerotiniu puviniu užsikrėtęs augalas

„Sklerotinis puvinys laikomas pagrindine rapsų liga, padarančia didžiausią žalą pasėliams. Šios ligos sukėlėjas dirvožemyje išgyvena iki 10 metų ir gali lemti iki 50 proc. siekiančius derliaus nuostolius. Visgi naujasis fungicidas Revydas® yra mūsų ilgametės darbo patirties rezultatas, garantuojantis efektyvią rapsų apsaugą net ir nuo šios itin paplitusios ligos“, – sako BASF padalinio Lenkijoje agrotyrimų skyriaus vadovas Jacek‘as Brol‘is.

Per pastaruosius 5 metus kompanija BASF Europoje atliko net 324 bandymus su fungicidu Revydas®. Nors skirtingose šalyse oro sąlygos ir ligų išplitimas būna skirtingas, bet net 92 proc. bandymų atvejų naujojo fungicido panaudojimas buvo rentabilus.

LAMMC Rumokų bandymų stoties laukeliuose 2021-2023 m. buvo fiksuojamos Lietuvos pasėliuose plačiai išplitusios rapsų ligos, tačiau, panaudojus fungicidą Revydas®, baltojo sklerotinio puvinio išplitimas, palyginti su kontrole, atskirais metais sumažėjo nuo 3 iki 4 kartų.

Taip pat fungicidas turėjo teigiamą poveikį verticiliozės sumažėjimui. Galiausiai, purkšti variantai buvo sveikesni, augalai užaugino stambesnes sėklas, 1000 sėklų masė didėjo visais tyrimų metais nuo 3 iki 7 procentų.

Tyrimo metais derliaus priedas vidutiniškai siekė + 0,62 t/ha ir lėmė 20 proc. gausesnį derlių.

Vis daugiau šalių, pavyzdžiui, Latvija, Čekija, registruoja REVYSOL® produktus rapsuose ir nuo verticiliozės. BASF inovatyvūs fungicidai leidžia kurti efektyvius sprendimus, kurių ateities pagrindu tampa REVYSOL®. Ši fungicido dalis pasižymi stipriu gydomuoju veikimu, praplečia veikimo spektrą, naudojimo laiką, mažina atsparumo išsivystymo riziką. Ji sėkmingai pakeis boskalido naudojimą.

Lankstesnis purškimo laikas

Ekspertas atkreipia dėmesį, kad rapsai baltuoju sklerotiniu puviniu gali užsikrėsti nuo žydėjimo pradžios, todėl svarbu produktą naudoti profilaktiškai, prieš ligai plintant ir taip apsaugoti būsimą derlių. Laiku atlikti darbai, užtikrins ilgalaikę rapsų apsaugą.

Pasak J. Brol‘io, fungicido Revydas® privalumas – jį galima naudoti ir ankstyvajame rapsų žydėjimo tarpsnyje.

„Tokiu atveju infekcija sustabdoma pačioje jos pradžioje ir užtikrinama ilgalaikė apsauga, o tai palengvina darbų planavimą pasėlių priežiūros sezono įkarštyje. Kitas svarbus ankstyvo purškimo privalumas yra tai, jog augalai įprastai būna ne tokie aukšti ir važiuojant su purkštuvu yra mažiau laužomi“, – priduria BASF padalinio Lenkijoje agrotyrimų skyriaus vadovas.

Registruota fungicido Revydas® naudojimo norma – 0,6–1,0 l/ha. Purškimo laikas – BBCH 57–75, t. y., nuo tarpsnio, kai šoninių šakų žiedynų butonai išsiskirstę, tačiau neišsiskleidę, iki tarpsnio, kai yra 50 proc. išsivysčiusių ankštarų (normalaus dydžio).

Purškimo planavimas ir pažangi produkto formuliacija

Pasak eksperto, dažnas rapsų augintojams kylantis iššūkis – nepastovios ir greitai kintančios oro sąlygos, pavyzdžiui, krituliai, didelis vėjas. Tai daugeliu atveju neleidžia ūkininkams purkšti pasėlių.

„Pavyzdžiui, gegužės mėnesį skirtingose Lietuvos vietose vidutiniškai būna tik 8–14 tinkamų purkšti pasėlius dienų. Ypač didesniems ūkiams, sudėtinga laiku atlikti visų pasėlių priežiūros darbus, todėl pažangi Revydas® formuliacija šią problemą padeda spręsti, nes jis patikimai veikia net esant nepalankioms oro sąlygoms, užtikrina atsparumą lietui, geresnį prikibimą, pasiskleidimą ir įsisavinimą ant stiebų, lapų ir vainiklapių“, – teigia BASF ekspertas iš Lenkijos Jacek‘as Brol‘is.

Be to, specialiai rapsams sukurtos Revydas® formuliacijos dėka REVYSOL® produkto dalis yra apsaugota nuo ultravioletinių spindulių poveikio. Remiantis atliktų tyrimų rezultatais, netgi veikiant stipriems saulės spinduliams praėjus 96 val. po purškimo išlieka 88 proc. Revydas® veikliųjų medžiagų, kur tame pačiame bandyme dalyvavusio kito konkurentinio produkto likutis buvo tik 26 proc.

„Pažangių fungicidų kaip Revydas® naudojimą žydėjimo metu galima pavadinti rapsų derliaus draudimu. Ūkininkaujant neįmanoma išvengti blogų orų, tiksliai nuspėti augalų ligų plitimą ar jų poveikį pasėliams ir derliui, tačiau pasitelkiant inovatyvius sprendimus, pritaikytus tik rapsams, galima užtikrinti itin efektyvią apsaugą ir ramų miegą.

Naujasis fungicidas Revydas® garantuoja aukščiausią kokybę, patikimumą ir bandymais įrodytą veiksmingumą“, – apibendrina Tomas Karkazas, BASF produkto vadovas rapsams ir ankštinėms kultūroms Baltijos šalyse.

Norėdami daugiau sužinoti apie BASF produktus, kreipkitės į mūsų agronomus. Agronomų kontaktus rasite www.agro.basf.lt

Draudžiama purkšti žydinčius augalus, kuriuos apdulkina bitės ir kiti vabzdžiai nuo 4 val. iki 21 val. Būtina ne vėliau kaip prieš 2 kalendorines dienas apie planuojamą purškimą paskelbti Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje.

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.

Užsakymo Nr. 11573
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos