Artėja žoliapjūtė: kas svarbu, jai ruošiantis
2015-05-05

Kaunas. Šiuolaikiniame pieno ūkyje pagrindinis pašaras - šienainis. Jam gaminti galima pasitelkti kelias technologijas. Kurią iš jų pasirinkti, lemia daug veiksnių (karvių skaičius, šėrimo technologija ir kt.), tačiau bene svarbiausias - gamybos sąnaudos.

Apie pašarų gamybos aktualijas pasakoja Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos  akademijos gyvūnų mitybos katedros docente Janina Černiauskiene.

Sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos gyvūnų mitybos katedros docentė Janina Černiauskienė

- Į ką pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį, kad pašarai būtų geros kokybės?

Ūkininkai dažnai vengia pjauti jauną žolę, galvodami, kad anksti nupjovus gaus mažą derlių. Tačiau derlingumo negalima sieti su pagaminto žolinio pašaro kokybe. Daug svarbiau paruošti kokybišką ir maistingą pašarą. Labai geros kokybės žoliniai pašarai tie, kurių sausojoje medžiagoje ląstelienos yra apie 20-22 proc.

Augalams augant mažėja masės dalis tenkanti lapams, o stiebų masės dalis didėja. Vegetacijos pradžioje pupinių ir miglinių žolių lapai sudaro apie 50 proc. nuo visos augalo masės, o jiems žydint - apie 20-30 proc. Stiebuose yra žymiai mažiau vertingųjų maisto medžiagų negu lapuose.

Pradelsus pjovimą, didėja žolių derlius, bet toks pašaras gyvulių prasčiau ėdamas ir virškinamas, jo maistinė vertė mažesnė. Nustatyta, kad vėliau pjaunant, prarandama apie 8 proc. energijos ir daugiau kaip 40 proc. žalių baltymų.

- Kokie gero siloso/šienainio maistingumo rodikliai?

Labai geros kokybės konservuoti žoliniai pašarai turi aromatingą, raugintų vaisių kvapą. Spalva būna pilkšvai žalsva, gelsvai žalia, o pagaminto iš dobilų - šviesiai ruda. Masė turi būti biri, matyti augalų, iš kurių gamintas pašaras, dalys. Jame turi būti apie 35-40 % sausųjų medžiagų, 14-17 % baltymų, apie 6 MJ/kg SM apykaitos energijos, sviesto rūgšties negali būti daugiau kaip 0,1 %.

- Kiek patiriame nuostolių, jei žolę per vėlai nupjauname, netinkamai užkonservuojame ir neatsakingai laikome?

Kokie nuostoliai netinkamu laiku nupjovus žolę atspindi žemiau esanti lentelė. Pvz., karvės, šeriamos liucernos silosu, kuris pagamintas iš ankstyvo vegetacijos tarpsnio žolių, bet nežydinčių duoda 10-13 kg pieno per parą daugiau, nei karvės kurios buvo šertos silosu, pagamintu iš jau žydinčios liucernos, nors koncentratų gavo vienodą kiekį.

Karvių produktyvumo kitimas, šeriant skirtingu laiku pjautu liucernos silosu, kg

Koncentratų kiekis racione, proc.

Butonizacijos tarpsnis

Žydėjimo pradžia

Peržydėjus

Produktyvumo kitimas, kg

20

38,2

34,2

25,2

13,0

37

38,8

36,7

27,0

11,8

54

43,1

39,8

33,0

10,1

Produkcijos kitimas, kg

4,9

5,6

7,8

-

- Kas labiausiai lemia žolinių pašarų kokybę?

Pagal svarbą, veiksnius galima išdėstyti taip: vegetacijos tarpsnis žolių pjovimo metu, žolių botaninė sudėtis, nuėmimo būdas ir sandėliavimas, klimatas, dirvožemio derlingumas ir žolių veislė. Svarbus veiksnys, lemiantis siloso baltymų kiekį, yra žolyno lapų ir stiebų santykis.

- Kokią silosavimo technologiją pasirinkti?

Labai populiaru žolę konservuoti ritiniuose. Ši technologija turi daugiau privalumų nei trūkumų: maži fermentacijos, pašaro gedimo, maisto medžiagų nuostoliai. Tokiai technologijai nereikia didelių investicijų. Reikėtų atkreipti dėmesį į plėvelės kokybę. Ji turi būti kokybiška, gero lipnumo ir atspari ultravioletiniams spinduliams. Nereikėtų taupyti plėvelės sąskaita. Kai konservuojamoje masėje sausųjų medžiagų daugiau kaip 40 proc., ritiniai apvyniojami mažiausiai šešių sluoksnių plėvele.

Pašarų ruošimo technika: John Deere presai

Pasiteirvome ir Lietuvos ūkininkų apie pašarų gamybos ypatumus bei naudojamą techniką.

Pažangumas dera su lietuvišku racionalumu

Lazdijų rajone ūkininkaujantis Renaldas Židžiūnas, praėjusią vasarą įsigijęs naujausią presą-vyniotuvą „John Deere C440R" negaili pagyrų šiai technikai. „Presas labai našus. Masė greičiau priimama ir greičiau suformuojami ritiniai. Ypač patogu tai, kad smulkinimą galima reguliuoti pagal poreikį, o agregatas valdomas iš kabinos. Tai labai patogu, be to, laiko ir kuro sąnaudos dabar mažesnės", - kalbėjo R. Židžiūnas.

Jurbarko rajono mišriame ūkyje (gyvulininkystė, augalininkystė) plušantis Valdas Paškauskas irgi pasirinkęs šienainio gamybos ritiniuose technologiją. Ūkininkas dirbantis su „John Deere 623" presu pasakojo, kad net ir prižiūrėti presą jokių papildomų žinių nereikia. „Nieko sudėtingo nėra. Pavyzdžiui, jei atsileidžia grandinė, nesudėtinga ją paveržti. Svarbu laiku įpilti tepalų ir mašina veiks nepriekaištingai, o vidų reikėtų reguliariai išvalyti nuo pelų", - atvirai kalbėjo ūkininkas.

Komentuoja ekspertas Vidmantas Bagušis, „DOJUS agro" produktų specialistas

„John Deere" pastaraisiais metais labai daug investavo į šienavimo technikos atnaujinimą. Išleistos naujos šienapjovių ir presų modifikacijos bei modeliai. Naujieji fiksuotos kameros presai atnaujinti iš esmės. Montuojami nauji rinktuvai, masės padavimo rotoriai ir galios perdavimo komponentai. Dėl šių patobulinimų masė geriau paduodama ir suspaudžiama, mažesnė tikimybė presui užsikimšti presuojant net labai masyvias pradalges tiek tiesiose pradalgėse, tiek posūkiuose.

Nauja lygiagretaus dugno nusileidimo sistema padės grįžti prie darbo lengvai, greitai ir be masės nuostolių, jei presas užsikimštų. Geras smulkinimas ir ypač didelis suspaudimo laipsnis leis turėti kokybišką pašarą, reikės mažiau išlaidų tinkleliui, plėvelei ir transportavimui. Efektyviam darbui presus, kaip ir visas mašinas, reikia tinkamai prižiūrėti: laiku atlikti patikras, apžiūras ir sutepti reikiamus komponentus. Taip išvengsime galimų prastovų ir apsisaugosime nuo papildomų išlaidų.

Ūkininkai vertina patikimumą

Raseinių r. ūkininkaujantis Rimas Gunevičius mano, jog renkantis presą pirmiausiai reikia atsižvelgti į poreikius. „Pavyzdžiui, diržiniai presai daugiau skirti šiaudams sukti, bet didėja pelų užsidegimo rizika, todėl šiuos presus būtina akyliau prižiūrėti". Savo ruožtu šienainiui labiau tinkami būgniniai presai.

Jis pasirinkęs „John Deere" presus, nes jie technologiškai labai patobulinti. „Presų kameros vis tobulesnės, o mašinų našumas ir patikimumas labai didelis. Pavyzdžiui, per tuos dvejus metus nepakeičiau nė vieno guolio, nors važinėjau dideliais atstumais", - džiaugėsi R. Gunevičius. Per du sezonus padaryta 30 tūkstančių ritinių.

Eksperto komentaras: Rimas labai teisingai įvardina, jog renkantis presą, pirmiausiai reikia atkreipti dėmesį į tai, ką ir kiek ruošiamės presuoti. Jei daugiau nei pusė gaminamų ritinių sudarys šienainis - reikia rinktis fiksuotos kameros presus. Jie yra skirti būtent drėgnai masei, kai žolės drėgnis 40-60 %. Presuojant sausus augalus, fiksuotos kameros presai dirba ne taip efektyviai, nes masė yra slydi ir presavimo ritinėliams ją sunkiau prasukti kameroje. Norint pagerinti našumą, presuojant šiaudus ar šieną karštomis vasaros dienomis, rekomenduojama ant apatinių ritinėlių sumontuoti specialius diržus, kurie padeda prasukti masę ir padidina preso našumą.

Stambiam ūkiui būtina naši technika

Kėdainių r. veikianti Aristavos žemės ūkio bendrovė neseniai įsigijo naujausios kartos diržinį presą „John Deere 990", kuris ritinį geba suformuoti per 45 sekundes. „Žinoma, tokiu greičiu šis presas gali dirbti per parodas, bet lauke ritinys faktiškai suformuojamas maždaug per 1 minutę, - preso našumą pabrėžė Aristavos ŽŪB vadovas Darius Staškus. - Kai orai nepalankūs, labai aktualus technikos našumas." Kuo greičiau pagamini pašarus, tuo mažesnė rizika prarasti šienainio maistingumą.

Bendrovė 900-osios serijos ritinių presą įsigijo pirmiausiai jį išbandžiusi ūkyje. Aristavos ŽŪB laikoma apie 1 700 galvijų, todėl žemės ūkio bendrovės poreikis pašarams siekia virš 4 tūkst. ritinių per sezoną.

Eksperto komentaras: Diržiniai presai yra tinkamiausias pasirinkimas siekiantiems efektyvaus darbo su šiaudais ir šienu. Masė jau nuo pat pradžios yra tolygiai paduodama ir spaudžiama. Galima presą netgi taip sureguliuoti, kad vidurinė ritinio dalis būtų mažiau suspausta ir ritinys „kvėpuotų", taip išsaugodamas geresnę šiaudų ar šieno kokybę.

„DOJUS agro“ inf., užsakymo nr. 8131

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate žemdirbių protesto akcijas (kryžių statymo, traktorių važiavimo ir kt.)?
Orai