Žieminių rapsų pasėliai laukia sniego
2014-12-23

Kaunas. Statistikos departamento duomenimis, 2014 m. rudenį pasėta 116,3 tūkst. ha žieminių rapsų. Tai beveik tiek pat, kiek buvo nukulta 2013 m. derliui ir 11 proc. daugiau negu sėta praėjusiais metais rudenį.

Kaip pastebi Aleksandro Stulginskio universiteto Bandymų stoties direktorius profesorius Rimantas Velička, pastaraisiais metais žieminių rapsų plotai turi tendenciją didėti, o viena iš priežasčių yra ta, kad ūkininkai mažina vasarinių rapsų plotus. Mat Europos maisto saugos tarnybai uždraudus nikotinoidų grupės beicus, rapsų kenkėjams sunaikinti skirtos išlaidos dažnai neatsiperka.

Nors šių metų ruduo buvo palyginti ilgas, tačiau vėsūs lapkričio orai (vidutinė paros temperatūra + 2,8laipsniųC) buvo palankūs žieminių javų ir rapsų pasiruošimui žiemoti. Lapkričio pabaigoje-gruodžio pradžioje susiformavo 20-25 cm gylio įšalas, kuris, palaipsniui mažėdamas, išsilaikė iki gruodžio vidurio.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Daug metų rapsus tyrinėjantis ASU profesorius Rimantas Velička pastebi, kad šią žiemą rapsai pasitiko neperaugę

Optimaliais terminais (Šiaurės Lietuvoje iki Žolinės, o vidurio Lietuvoje rugpjūčio 20-30 dienomis) pasėti rapsai neperaugo ir spėjo suformuoti 6-7 lapus. „Žinoma, rapsai, kurie 5-6 lapelių tarpsniu buvo nupurkšti fungicidų ir mikroelementų mišiniu, žiemoti pasiruošė geriau", - pastebi R. Velička.

Žiemojimo sėkmę didele dalimi gali lemti sniegas

Žieminių rapsų žiemojimas priklauso nuo augalų išsivystymo laipsnio, agrotechnikos bei agroklimato veiksnių. Kas kelia didžiausią grėsmę? Pasak R. Veličkos, rapsų peržiemojimą neigiamai veikia besniegę žiemą ir ankstyvą pavasarį pasireiškiantys periodiniai neigiamų ir teigiamų temperatūrų svyravimai, tirpstant sniegui susidaranti ledo pluta bei įšalo storis, nuo kurio priklauso vandens pasišalinimas iš dirvos.

Rapsai atsparūs neilgiems atšalimams (iki -5laipsnių C), bet labai jautrūs temperatūrų svyravimams. „Žemos temperatūros labiausiai pažeidžia žiemojančių rapsų šaknies kaklelį ir viršūnės pumpurą. Kai šios dalys apdengtos sniegu, jiems nebaisūs iki -30 laipsnių C šalčiai bei temperatūrų svyravimai nuo -8 iki -15 laipsnių C", - paaiškina profesorius.

Bet jei pasitaiko plikšala arba vyrauja besniegis ar tik labai plona sniego danga padengtas dirvos paviršius, o daigai žiemoja tik 3-4 lapelių tarpsnio, rapsai žūva, kai temperatūra būna 10-12 laipsnių C.

Labai plona sniego danga rapsų nuo šalčių neapsaugo

„Atlikdami tyrimus, esame matavę temperatūrą rapsų pasėliuose, kai oro temperatūra buvo apie -25 laipsnių C: ten kur sniego storis buvo 10 cm, temperatūra dirvos paviršiuje po sniegu buvo -9,9 laipsnių C, o ten, kur sniegas dengė tik 5 cm storio sluoksniu - termometras rodė -16 laipsnių C. Taigi, 1 cm storio sniego sluoksnis temperatūrą dirvos paviršiuje gali padidinti apytikriai 2laipsnių C", - sniego svarbą sėkmingam žiemojimui pabrėžė R. Velička. Šiuo metu iki 1cm sniego dangos likučiai yra tik Biržų, Telšių ir Utenos rajonuose.

Meteorologinių sąlygų neigiamą poveikį rapsams galima sumažinti agrotechninėmis priemonėmis: veislių ir dirvų parinkimu, jų paruošimu, tręšimu, laiku atlikta sėja ir pasėlių optimalaus tankumo formavimu (sėklos norma).

Hibridai atsparesni stresams

„Turbūt daugelis besidominčių mokslo naujovėmis ūkininkų žino gerai pasiruošusių žiemoti rapsų parametrus: pagrindinė šaknis turėtų spėti užaugti iki 20-50 cm ilgio, šaknies kaklelio storis apie 6-12 mm, viršūninio pumpuro aukštis virš žemės paviršiaus pakilęs 3-4 cm, o 1 kv. mrudenįturėtų augti60-80 vnt. augalų, kurie būtų suformavę po 6-8 lapus", - idealiai pasiruošusių žiemoti augalų parametrus išvardija R. Velička.

Daugelis rapsų tyrėjų nurodo ypatingą veislių skirtybių įtaką žieminių rapsų atsparumui nepalankiems žiemos faktoriams ir derliaus formavimuisi. Hibridiniai rapsai yra gyvybingesni, geresnės regeneracijos, atsparesni stresams negu įprastos veislės.

Tai ypač svarbu vertinant šių metų gruodžio mėnesio pastarojo dešimtadienio meteorologines sąlygas, kai vidutinė paros temperatūra pasiekė +5laipsnių C. Žinant, kad rapsų vegetacija prasideda jau esant +2laipsnių C, galima prognozuoti, kad, esant šviesos trūkumui, šiuo metu atšilimo laikotarpiu rapsai pradės naudoti sukauptų maisto medžiagų atsargas, ir bus mažiau atsparūs būsimiems stresams artėjančią žiemą.

„Aišku, rapsų hibridai šiuo požiūriu yra „santūresni" ir sausųjų medžiagų išnaudoja mažiau, todėl ir esant nepalankioms sąlygoms, žiemos geriau", - iš patirties žino R. Velička. Kintančio klimato sąlygomis kelerius pastaruosius metus kiekvienas žiemos mėnuo pateikia netikėtumų, tačiau laikantis griežtos rapsų auginimo abėcėlės, neigiamą meteorologinių sąlygų poveikį rapsams galima sumažinti iki minimumo.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai