Žemės ūkyje kaip kare - laimi strategai
2014-12-09

Šakiai/Kaunas. Daugiašakėse žemės ūkio bendrovėse metiniai gamybos rezultatai labai nevienodi. Vieniems grūdai geriau užderėjo, kitiems galvijų auginimas didesnį pelną nešė, kai kas abiejose srityse finansinių nuostolių patyrė. O kai kam šie metai - bene patys geriausi: tiek grūdai, tiek mėsiniai galvijai parduoti optimalia kaina. 

Sunkmečio nejaučia

Šakių rajono UAB „Agrolina" viena iš tų bendrovių, kurios nei Rusijos embargo, nei kitokių sunkumų nejaučia. Suvalkiečius gelbėjo ir pati gamta. Bendrovei vadovaujančios Ramintos Bastytės teigimu, augalininkystės srityje gamybiniai rezultatai - vieni geriausių „Agrolinos" istorijoje. 1400 ha valdanti įmonė augina kviečius, rapsus, kvietrugius, miežius, žirnius.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Šiemet kviečių vidutinis derlingumas apie 7,5 t/ha. Maždaug 80 proc. nuo bendro kiekio sudarė ekstra klasė. Gamta šį kartą mūsų tikrai nenuskriaudė", - sako R. Bastytė, bendrovei vadovaujanti kiek daugiau nei penkerius metus. Ji pastebi, kad grūdų rinkoje labiausiai išlošia tie ūkiai, kurie pasirenka tam tikrą strategiją ir išskaido pardavimus. UAB „Agrolina" grūdus realizuoja dabar, kilstelėjus grūdų supirkimo kainoms, o jos šiuo metu jau pakankamai aukštos.

Bendrovės šiemet nenuvylė ir kita ūkio šaka - mėsinė galvijininkystė. Šiuo metu bandą sudaro daugiau kaip 200 aubrakų ir šorthornų veislės galvijų, atrinktų iš žinomo Vokietijos aubrakų veisėjo Ernst-Friedrich Baumer ūkio.

„Per metus realizavome 11 veislinių bulių. Ypač paklausios veislinės telyčios. Esu įsitikinus, jog tokiam populiarumui labai pasitarnavo parodos, kuriose mūsų augintiniai dalyvauja jau ne pirmus metus, esame gavę ne vieną padėkos raštą ir diplomą", - sako įmonės vadovė Raminta Bastytė, prisimindama paskutiniąją parodą, kurioje iškart pardavė gera kaina visus atsivežtus veislinius buliukus (nuotrauka S. Sinkevičiaus)

Įmonė mėsinius galvijus realizuoja Lietuvoje. Kaina ūkio galvijams išlikusi tokia pat, kaip ir pernai. „Stambesnių ūkių, plėtojančių mėsinių galvijų auginimo liniją, supirkėjai neskriaudė, bent jau mums skerdenos kaina nesiskyrė nuo ankstesnių metų. Jeigu kažkam ji labai krito, galbūt derybinė pozicija buvo silpna", - svarsto Raminta, po jaunatviška išvaizda slepianti vadybinę patirtį.

Baigusi teisės ir valdymo bakalauro bei programų ir projektų rengimo, jų valdymo specializacijos magistro studijas, sostinėje ji dirbo viešųjų ryšių agentūroje vykdančiąja direktore. Vadovauti „Agrolinai" ją paragino šeima, turinti įmonės akcijų.

Nors bendrovės tvartuose veršiavimosi laukia beveik šimtas „gimdyvių", prioritetinė veiklos sritimi „Agrolinoje" išliks augalininkystė. „Mėsinės galvijininkystės srityje daugiau sieksime pripažinimo veislinio ūkio prasme", - planuoja bendrovės direktorė. 

Kooperuosis - tik prispyrus bėdai

Kiek šiais metais uždirba įmonės, priklauso ne tik nuo žmogiškųjų faktorių, bet ir nuo regiono. Jei gamta buvo nepalanki, derlius iššalo ar permirko, kylančios grūdų supirkimo kainos rezultato nepakeis.

Kelmės rajono ŽŪB „Kerkasiai", skirtingai nei Šakių rajono įmonė, pelningais metais nesidžiaugia. Nors derlius geras, bet kokybė jo gana prasta. Bendrovė didžiąją dalį pardavė nesulaukusi didesnių supirkimo kainų. Metai bendrovei nepalankūs ir dėl mažiausiai litu kritusios mėsinių galvijų kainos. Nors daugiau nei 800 ha žemės valdanti ir apie 300 mėsinių galvijų auginanti bendrovė nuostolingai nedirba, tačiau rezultatai kur kas žemesni nei praėjusiais metais.

Ne kokie metai ir Panevėžio rajono Tiltagalių bendrovei. „Kentėti galima, nors džiaugtis tikrai neturime kuo", - sako bendrovės vadovas Jonas Braždžiūnas. Žemės bendrovė turi nedaug, su visomis ganyklomis 210 ha. Augina kvietrugius, kviečius, miežius. Derlius šiais metais nedidelis, tad bendrovė prikūlė 4 t/ha.

„Parduodame kažkiek, bet po tų lietingų orų kokybė grūdų suprastėjo. Šeriam prastesnį derlių mėsiniams galvijams, kurių turime netoli pusšimčio", - sako J. Braždžiūnas. Šiemet bendrovė pardavė tik 6 buliukus, o ir tuos taip pat mažesnėmis kainomis nei anksčiau. „Maži mūsų kiekiai. Bandėm kooperuotis, nepavyko", - neslepia bendrovės direktorius.

Kretingos rajono ŽŪB „Ekolagra", per metus į skerdyklą išvežanti 20-30 mėsinių galvijų, nuosmukį pajuto didesnį nei į augalininkystę atsiremiančios bendrovės. ŽŪB „Ekolagra" dirbamos žemės valdos - vos šimtas hektarų, tad čia pagrindas - mėsiniai galvijai. Pasak bendrovės vadovo Broniaus Černeckio, mėsos kaina mažesniems augintojams krito drastiškai - už gyvą svorį maždaug dviem litais. Bendrovės vadovas sako, kad vienas iš variantų, galinčių išgelbėti iš nepalankios situacijos - kooperacija, tačiau kol kas tam priešinasi lietuvių vidinė nuostata.

„Esame ne kartą vienas kitą raginę kooperuotis. Tiek aš esu bandęs pritraukti kitą prie savęs, tiek mane yra vilioję. Nepavyksta, ar čia tautos charakterio bruožai, ar tokia nuostata. Jeigu aš ką nors kviečiu prisijungti, tai galvoja, kad jau turiu kokių minčių savo gyvenimą pagerinti, o kai mane kviečia prisijungti, man atrodo, kad jie negerų minčių turi", - juokiasi B. Černeckas, pridurdamas, kad ūkiams, matyt, dar nėra taip blogai, šie ryžtųsi kooperuotis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai