Žemdirbiai raginami atidžiau rinktis herbicidus
2014-01-21

Akademija (Kėdainių r.). Apsaugoti pasėlius nuo piktžolių - vienas svarbiausių augalininkystės ūkių šeimininkų užduočių. Tačiau vis dažniau pastebima tendencija, kad nupurškus laukus herbicidais, piktžolės ir toliau žaliuoja. Tai rodo, kad jos tapo atsparios to herbicido sudėtyje esančiai veikliajai medžiagai.

Piktžolių atsparumą herbicidams tyrinėjanti Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja Ona Auškalnienė pastebi, kad žemdirbių sąmonėje gyva nuostata, kad herbicidai yra vaistas nuo visų ligų, t. y. visas piktžolių plitimo problemas galima išspręsti vien tik naudojant herbicidus, nepaisant to, kokia technologija pasirinkta.

„Nereikėtų pamiršti, kad herbicidų naudojimas - lazda su dviem galais. Pasaulyje vis garsiau kalbama apie piktžolių atsparumo arba rezistentiškumo herbicidams problemą", - perspėja mokslininkė. Tarptautinio atsparumo herbicidams vertinimo metu nustatyti 296 atsparūs herbicidams biotopai iš 178 piktžolių rūšių 59 šalyse! Lietuva - ne išimtis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Jau ir pas mus pasigirsta skundų dėl kai kuriuose laukuose sumažėjusio ar nepakankamo herbicidų efektyvumo", - sako Ona Auškalnienė

Žinoma, herbicidų efektyvumas gali sumažėti dėl įvairių priežasčių, todėl LAMMC Žemdirbystės institute pradėti tyrimai, kurių tikslas įvertinti galimą piktžolių atsparumo herbicidams atsiradimo faktą. Stebėtas herbicidų efektyvumas naikinant dirvines smilguoles žieminių kviečių pasėliuose. Gauti pirmieji rezultatai parodė, kad problema iš tiesų egzistuoja. Augantis dirvinių smilguolių atsparumas herbicidams pastebimas visoje Europoje, ypač Lenkijoje, Čekijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje

Ne tik dirvinės smilguolės, bet ir kitos piktžolės gali įgauti atsparumą herbicidams. Pasaulyje jau senokai nustatyta, kad vienai ar kelioms herbicidų veikliosioms medžiagoms yra atsparios žaliosios šerytės, tuščiosios avižos, garstukai, daržinės žliūgės.

Rezistentiškumo atsiradimą skatina ilgalaikis vieno veikimo pobūdžio herbicidų naudojimas. „Man keista, kad net ir patyrę, stiprius ūkius turintys žemdirbiai, metai iš metų naudoja tuos pačius herbicidus. Juk čia tas pats, kas su antibiotikais - ilgainiui patogeniniai organizmai tampa jiems atsparūs ir laukiamo efekto neverta tikėtis", - paaiškina O. Auškalnienė.

IŠSAMIAI APIE PIKTŽOLIŲ ATSPARUMĄ HERBICIDAMS SKAITYKITE „MANO ŪKIO" VASARIO MĖNESIO NUMERYJE.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai